Negydomos grybelinės infekcijos pavojai: egzema, alergija, nagų grybelis, dilgėlinė

Teksto dydis:

Negydomos grybelinės infekcijos pavojai: egzema, alergija, nagų grybelis, dilgėlinė

2013 liep. 15 13:19

Kodėl žmonės suserga pėdų grybeliu vienareikšmiškai atsakyti sunku – priežasčių susirgti šia nemalonia liga yra labai daug. Grybelines infekcijas sukelia mikroskopiniai patogeniniai grybeliai: dermatofitai, pelėsiai arba mielių grybeliai, kurių gausu aplinkoje. Įtakos gali turėti ir įvairios pėdų ar nagų traumos, taip pat kraujagyslių ligos, pvz., venų nepakankamumas, kraujotakos sutrikimai. Kur galime pasičiupti grybelį, kaip jo saugotis ir kaip gydytis, jeigu jo nepavyko išvengti? Apie tai kalbamės su medicinos centro Northway gydytoja dermatovenerologe Asta Dumbliauskiene.

Kartais pėdų grybelį sukelia sutrikusi apsauginė odos funkcija, kai normaliai rūgštinė apsauginės odos plėvelės terpė tampa neutraliai ar silpnai šarminė, taip pat vitaminų trūkumas, imuniteto nusilpimas. Apie 80 proc. diabetu segančių žmonių skundžiasi pėdų grybeliu, o tai papildomas diabetinių opų atsiradimo ir progresavimo rizikos veiksnys. Didesnė tikimybė užsikrėsti grybeliu yra žmonėms, kurie ilgą laiką gydėsi antibiotikais, turi antsvorio, dirba fizinį darbą ir dėl to daug prakaituoja, taip pat moterims, vartojančioms kontraceptines tabletes. Užsikrėsti pėdų grybeliu gali kiekvienas bet kokio amžiaus ar lyties žmogus, tačiau yra pastebėta, kad vyrai šia liga serga dažniau nei moterys.

Kokie pėdų grybelio požymiai?

Dažnai pėdų grybeliu užsikrečiama viešuose baseinuose ir pirtyse. Susirgti šia liga galima ir pasinaudojus svetima avalyne. Pėdų grybelio ankstyvieji požymiai – niežėjimas, paraudimas, pleiskanojimas. Parausta tarpupirščiai, atsiranda įskilimų, šerpetojančių plotų, padai pasidengia „miltais“ – baltomis pleiskanomis. Ligai progresuojant gali pradėti kisti ir nagai. Nagų plokštelės tampa neblizgiomis, matinėmis, atsiranda gelsvos, balkšvos dėmės, nagai storėja, kerpant trupa. Po nagais kaupiasi keratozinės suragėjusios masės. 

Kada susirūpinti ir kreiptis gydytojo pagalbos?

Susirūpinti reikia pradėjus odai pleiskanoti, tarpupirščiuose atsiradus įtrūkimų, pūslelių, paraudimų, taip pat pasikeitus nagų spalvai – visa tai gali būti pirmieji grybelinės ligos simptomai. Grybelinė odos infekcija dažnai sukelia stiprų niežulį, kartais deginimo jausmą.

Pajutus minėtus simptomus, taip pat pakitus nago išvaizdai, reikia kreiptis į medikus – gydytojai ištirs, kas pažeidė jūsų kojų odą ar nagus. Nagų grybelis gydomas ilgiau nei odos. Patariama vienam šeimos nariui susirgus grybeliu pasitikrinti ir kitiems. 

Kaip dažniausiai užsikrečiama? Ar grybelio atsiradimą gali lemti netinkamai parinkta avalynė?

Grybeliu užsikrečiama tiesioginio kontakto būdu, t.y. basiems būnant baseine, pirtyje, dušuose – šilta drėgna aplinka grybui ypač patinka. Pas mus vis dar paplitęs pavojingas įprotis atėjusiems siūlyti “svečių šlepetes”. Jei bent vienas, avėjęs šias šlepetes, sirgo grybeliu, visi kiti sėkmingai juo “pavaišinami”. Ta pati taisyklė galioja ir boulingo batams, nuomojamoms pačiūžoms, slidinėjimo batams, šokių kolektyvuose dalinamai avalynei, kuri ratu apkeliauja visus šokėjus ir visai kitai avalynei, kurios dezinfekavimas nėra labai griežtai tikrinamas. 

Kaip išvengti pėdų grybelio?

Pirmiausia, labai svarbu, einant į viešas įstaigas – baseinus, pirtis, dušus, avėti šlepetes, po įvairių procedūrų sausai išsišluostyti tarpupirščius ir naudoti dezinfekuojamąsias priemones. Be galo svarbu visuomet avėti tik savo avalynę, ji turėtų būti kuo laisvesnė ir atviresnė (taip oras laisviau cirkuliuoja, išvengiama drėgmės), pagaminta iš natūralių medžiagų (guminės avalynės reikėtų vengti).

Norint apsisaugoti nuo pėdų grybelio, reikėtų nepamiršti ir kojinių: jas derėtų rinktis storas, sugeriančias drėgmę ir būtinai iš natūralių medžiagų – vilnos, medvilnės, pusvilnės, o ne sintetikos.

Būtina atsiminti, kad grybeliu sergant vienam šeimos nariui, kitiems juo užsikrėsti tikimybė yra didelė, todėl kiekvienas turi turėti asmeninius higienos reikmenis – rankšluostį, žirklutes, šlepetes.

Kojų nagus kirpti reikia reguliariai ir taisyklingai – tiesiai, neapvalinant kampų. 

Kaip grybelį gydyti?

Pėdų grybeliui išgydyti dažniausiai pakanka tepamų vaistų, kuriuos parenka gydytojas. Jei pažeisti ir nagai, deja, vietinės priemonės nebus tokios efektyvios. Dažniausiai gydytojas skiria geriamųjų vaistų arba rekomenduoja gydomąsias lazerio procedūras. Svarbi grybelio gydymo dalis yra avalynės dezinfekcija bei kojinių pakeitimas naujomis. Jei avalynė nebus dezinfekuota formalinu (kaip atliekama ši procedūra gydytojas kruopščiai informuoja pacientą), grybelis sugrįš, ir visos pastangos nueis perniek.

Esant odos pažeidimui, medikai skiria specialų kremą nuo grybelio. Kremą reikia tepti ant švarios, sausos odos. Tepti ne tik pažeistą vietą, bet ir abiejų kojų padus, tarpupirščius. Jeigu pažeisti kojų nagai, kremo nepakaks, tokiu atveju gydytojai skirs tablečių.

Svarbu įsidėmėti, kad negydoma grybelinė infekcija organizme gali sukelti kitas rimtas ligas: egzemą, alergiją, dilgėlinę, nagų grybelį, todėl delsti negalima.

Tinkamai gydant išvengiama komplikacijų, sumažėja tikimybė apkrėsti kitus šeimos narius.

Norint, kad gydymas būtų sėkmingas ir trumpesnis, būtų mažesnės gydymo išlaidos, labai svarbu pradėti gydyti kuo anksčiau, kol liga neįsisenėjo. 

Kaip užsikrėtus vienam šeimos nariui, neužsikrėsti kitiems?

Užsikrėtus vienam iš šeimos narių, svarbiausia laikytis elementarių higienos reikalavimų: naudoti tik savo kojų rankšluostį, nesinaudoti bendromis kempinėmis, pemzomis, akmenėliais pėdų šveitimui, kitomis pedikiūro priemonėmis bei neavėti kitų šeimos narių batų. Ar būtina dezinfekuoti vonios patalpą, dušo kabiną, jums konkrečiu atveju patars gydytojas. 

Kokios galimos negydomo grybelio pasekmės?

Grybelis – tai infekcinė liga, todėl negydoma gali ilgainiui tapti įvairių alergijų, lėtinių odos ligų atsiradimo priežastimi.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

realistas 2015 rugp. 10 17:19

Geriausia natūrali priemonė nuo pedų grybelio - enzimai. Išbandyta.

Virginija 2013 rugp. 1 07:25

Man 54m. Kojų nagų grybeliu sergu jau 35 metus. Tarybiniais laikai triskart dariau operaciją, lupo nagus. Avalinė buvo kruopščiai dezinfekuojama formalinu. Gėriau Grizeofulvino tabletes, bet viskas veltui, nežiūrint saugojimosi. Viskas grįžo ir niekas nepadeda. Prieš metus laiko, atsirado niežtinčios dėmės ant kojų, nuo apačios iki šlaunų. Niežtėjimas net gera. norisi nulupinėti. Tarpupirščių nebeniežti, nes liga įsisenėjusi. Tarpupirščiai tik suskyla, sutrūkinėja. Padų, kulnų oda stora, suragėjusi, lupinėjasi. Tarpupirėčiai niežti ir suskyla, kai gauna drėgmės, ypač rytinės rasos. Kosmetiniu atžvilgiu tai didelis diskomfortas.