Negaliu! Man klaikiai skauda galvą

Teksto dydis:

Negaliu! Man klaikiai skauda galvą

2011-08-04 13:49

Galvos skausmas – vienas labiausiai paplitusių, nepakenčiamų kasdienybės negalavimų, kuriuo skundžiasi ir vaikai, ir seneliai. Nuo jo kenčia kas devintas mūsų šalies gyventojas. Kaip su juo grumtis?

„O man kas? Man galvos neskauda!” – klasikine „atsimušinėjimo“ frazė yra paremta gyvenimo formule.

Visiems taip buvo, kad nuo TO SKAUSMO nesinorėjo nieko. Nieko? Kad tik jis bent akimirkai atlėgtų. Tiesiog nepakeliama. Kodėl?

Vienus palaužia pernelyg intensyvus gyvenimo ritmas. Kitus – atvirkščiai - per ilgai tingiai užsigulėjus ant sofos.

Diagnozę nustatyti patikėkite gydytojui. Jis nustatys ar Jus kamuoja:

ĮTAMPA . Migrena, kai susiaurėja galvos kraujagyslės. Dėl to kamuojasi du trečdaliai net savęs aukomis nenorinčių įvardinti pacientų. Medikai tai vadina lėtiniais įtampos galvos skausmais.

PRIEŽASTIS. Tai – fizinė ir emocinė įtampa, o gal net elementariausias didelis gatvės triukšmas?

PATARIMAI. Paprasti ir ... sudėtingi: darbo ir poilsio reguliavimas, visavertis maistas, geras psichologinis klimatas. Dar – joga, hipnozė ir pan.

Iki šiol nėra žinoma, kas sukelia migreninius galvos skausmus. Moterys nuo jų kenčia tris kartus dažniau nei vyrai. Vis dažniau kalbama apie genetinį ligos faktorių.

Galvos skausmą gali sukelti populiarus raudonasis vynas ir prie jo derinamas fermentinis sūris, šokoladas, mėnesinės ar kasdien nuo kitų ligų vartojami vaistai.

SIMPTOMAI. Ryškus ir dažnas pulsas, jo tvinksniai kaktos, akiduobių srityje. Priepuolio metu gali pykinti, sutrinka veido jautrumas, regėjimas, aptirpsta galūnės. Apie normalų darbingumą negali būti ir kalbos. Galvos skausmas gali pasireikšti kelis kartus per savaitę.

IŠEITIS. Pirmyn pas savo šeimos gydytoją. Tik jis Jums patars kaip malšinti skausmą: analgetikais, vaistais nuo uždegimo ar naujais „triptanais” (vaistai – aut. past.).

TYLI EPIDEMIJA. Skausmas nėra įrašytas į Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbtų dešimties dažniausių mirtingumo ir invalidumo priežasčių sąrašą, bet žymiausi pasaulio skausmo medicinos specialistai tvirtina, kad skausmas individualizuoja ir net žudo.

Vakarų Europos šalyse nuo lėtinio skausmo kamuojasi penktadalis tuo sergančių gyventojų. Jis yra pripažintas tyliąja šio amžiaus epidemija. Skausmas - tai sveikatos sarginis šuo. Taip jį apibūdino senovės graikai, kuris informuoja apie artėjantį pavojų, verčia ieškoti pagalbos. Tačiau medicinos specialistai visame pasaulyje nustatė, kad skausmas yra ne tik sveika nervų sistemos funkcija ir reakcija. Tai – atskira problema ir ją reikia rimtai gydyti.

Išsivysčiusiose pasaulio šalyse lėtinis skausmas kamuoja apie penktadalį jų gyventojų.

Europai tai per metus kainuoja dešimtis milijonų eurų. Spalio 19-oji paskelbta pasauline kovos su skausmu diena.

KĄ DARYTI? Gydytojai turi imtis nagrinėti priežastis. Ar tai reakcija į kažką, ar rimtos ligos, kuri turi būti gydoma savarankiškai, simptomai?

Atskirkime ūminį skausmą nuo lėtinio. Ūminis skausmas praeina po susižeidimo, ligos. Tačiau ne visada žinoma kada skausmas tampa lėtiniu. Čia galima įtarti fizinio aktyvumo stoką, įkyrias mintis apie skausmą, depresiją, nerimą, dar neatpažintas ar neišgydytas ligas.

Skausmas - savarankiška liga, kurią būtina gydyti. Kitaip jis smarkiai progresuos ir sukels didžiules kančias.

MIGRENA. Tai ne romanuose aprašyta poniučių liga. Ji tikra ir klaikiai alina. Medikai iki šiol neatranda priežasties, kas sukelia tą nepakeliamą epizodinį galvos skausmą. Žmogų ima pykinti, pila prakaitas, migla temdo akis, stringa kalba, dirgina garsai ir klaikiai skauda galvą.

Medikai svarsto, kad tai gali būti paveldimumas, streso, nuovargio, miego režimo nesilaikymo, badavimo (dietos?), piktnaudžiavimo alkoholiu, šokoladu, kakava, riešutais, fermentiniu sūriu pasekmės.

Silpnosios lyties atstovės migrena serga tris kartus dažniau nei vyrai.

KAIP JĄ ATPAŽINTI. Pagrindinis simptomas – staigus ir smarkus galvos skausmas. Prieš tai ypač jautriai reaguojama į garsus, stringa kalba, liguistai paaštrėja uoslė, nei iš šio nei iš atsiranda žiovulys, kažkodėl darosi šalta, tingu, dingsta apetitas.

Vėliau aptirpsta kojos, rankos, sutrinka regėjimas ir tai gali tęstis 5-20 minučių.

Priepuolio metu skauda visą galvą, pykina, akis rėžia šviesa, kamuoja alkis, garsai, dažnas šlapinimasis, užgulusi nosis, sutrikusi orientacija. Migrenos priepuoliai gali trukti 4–72 valandas. Jei skausmas užtrunka ilgiau nei tris paras, diagnozuojama migreninė būklė.

GYDYMAS. Pacientui priepuolio metu rekomenduojama ramiai gulėti silpnai apšviestoje patalpoje. Vaistus paskirs gydytojas. Profilaktika: jokio aštraus maisto, alkoholio, rami aplinka, neerzinantys žmonės, masažas, akupunktūra.

Priepuolio metu reikia ramiai gulėti silpnai apšviestoje patalpoje. Vaistus paskirs gydytojas. O kad nepasiektumėte tokio lygio, gyvenkite sveikai. Pirmiausia, patys įsigilinkite nuo ko jums pradeda skaudėti galvą. Vos atsikėlę išgerkite porą stiklinių vandens. Per dieną jų reikėtų ištuštinti šešias. Apgalvokite savo meniu. Pasekite, nuo ko jūsų organizmas apsunksta, ar pakankama jūsų maisto įvairovė? Ar patogiai sėdite prie darbo stalo? Gal jums kerštauja stuburas? Sekite ir kontroliuokite kraujospūdį. Miegas – sveikatos šaltinis. Neišsimiegojote? Išmėginkite kitą pagalvę. Ryte nors truputį pasimankštinkite. Venkite to, kas dažniausiai sukelia galvos skausmą: kavos, šokolado, fermentinio sūrio, raudonojo vyno. O jei pakėlėte jo taurę – būtinai užkandžiaukite.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (26)

Rekomendacija 2011-08-19 13:27

Gera priemonė atpalaiduoti įtampos sukeltą skausmą yra šiluma. Ji padeda išvengti galvos skausmų ir paskatinti organizmą gaminti endorfinus. Šiltas dušas gali Jums padėti - nukreipkite šilto vandens srovę į įsitempusius kaklo ir galvos raumenis. Panašiai gali padėti ir masažas, naudojant šildomąjį tepalą.

Skaitytojas 2011-08-05 11:52

Parašyta viskas teisingai, o jei dar būtų sprendimas kaip greitai nuslopinti tą skausmą ...