Nauja viltis vėžiu sergantiems lietuviams – robotinė radiochirurgija

Teksto dydis:

Nauja viltis vėžiu sergantiems lietuviams – robotinė radiochirurgija

2016-12-27 16:27

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis 2012 metais buvo užregistruoti net 14 milijonų naujų vėžio susirgimo atvejų. Per du metus tikimasi, kad naujų atvejų padidės 70%. Žvelgdami į statistiką matome, kad vėžiniai susirgimai yra viena dažniausių mirtingumo priežasčių pasaulyje. Nepaisant to, medicinos ir technologijų pažanga atranda vis daugiau naujų būdų kaip kuo anksčiau diagnozuoti ir kaip įmanoma radikaliau kovoti su vėžiu.

Radikalumas ir minimalus poveikis organizmo sistemoms yra du sunkiai suderinami tikslai. Diagnozė „neopirabilus“ reikšdavo, kad gydymas bus sudėtingesnis ir pareikalaus daugiau laiko bei jėgų iš sergančiojo. Tam tikrais atvejais vėžys negali būti išoperuotas Lietuvoje, nes neturime tam pritaikytų technologijų. Džiugi žinia ta, kad kaimyninėje Latvijoje įdiegta technologija leis palengvinti vėžio gydymą.

Naujovė Baltijos šalyse

Prieš metus Latvijoje atidarytame SRC „Sigulda“ centre, pirmą kartą Baltijos šalių istorijoje sėkmingai panaudota neinvazinė robotizuota radiochirurgijos technologija CyberKnife®. Ši terapija tinkama pacientams, kurių auglių neįmanoma išoperuoti vien įprastais chirurginiais būdais. Technologija gali būti taikoma kartu su terapija bei tradicine chirurgija gerybiniams ir piktybiniams navikams operuoti.

Remiantis Lietuvoje konsultuojančio gydytojo onkologo radioterapeuto dr. Dariaus Norkaus žodžiais, robotinė radiochirurgija Cyberknife® – vienas pažangiausių šios srities metodų. Tai vienintelis vien radiochirurgijai sukurtas linijinis greitintuvas, galintis gydyti ne tik galvos, bet ir viso kūno navikus. 

CyberKnife-Sigulda

Cyberknife® terapijos metu iš daugiau negu 1200 kampų pasiunčiamos didelės ir koncentruotos spinduliuotės dozės, kurios itin tiksliai pasiekia tik navikines ląsteles ir jas sunaikina. Tokia unikali konstrukcija leidžia į paciento kūne esantį naviką nusitaikyti šimtais krypčių ir išvengti greta esančių sveikų organų ir audinių apšvitinimo. 

CyberKnife-Sigulda

Aparate yra integruota dviejų krypčių vaizdinimo sistema, kuri „stebi“ pacientą visos procedūros metu, registruoja bei analizuoja jo skeleto kontūrų ar implantuotų radiokontrastinių žymeklių padėties pokyčius. Cyberknife® automatiškai, nenutraukiant gydymo, koreguoja jonizuojančių spindulių pluoštų kryptis ir procedūrinio stalo padėtį, kad spinduliai visada keliautų tik iki tikslo – auglio. Jonizuojanti spinduliuotė sunaikina auglio ląsteles, jos tampa neaktyvios, o vietoje jų netrukus pradeda augti jungiamieji audiniai.

Vaizdinimo sistema ypač naudinga gydant navikus, kurie juda pacientui kvėpuojant. Ligoniui nereikia sulaikyti kvėpavimo – Cyberknife® jonizuojančių spindulių pluoštas „seka” naviką viso kvėpavimo ciklo metu”.

Nesukelia nemalonių pojūčių

Vienas iš unikaliausių šios procedūros aspektų yra tai, kad auglio spinduliuotės metu pacientai nejaučia jokio skausmo. Tam, kad ligonis procedūros metu galėtų atsipalaiduoti, gydymo patalpų interjere panaudoti Siguldos gamtos vaizdai, o fone skamba  paukščių čiulbėjimas.

CyberKnife-Sigulda

Procedūros trukmė gali būti nuo vieno iki penkių seansų, kurie atliekami per savaitę, o rezultatus galima įvertinti jau po šešių mėnesių. Kiekvienas seansas trunka vidutiniškai 30 minučių.

Itin tiksli procedūra

Gydymo metu visą darbą atlieka judantis robotas, kuris siunčia spinduliuotę, judėdamas skirtingais atstumais šešiomis plokštumomis. Lokalūs prostatos, nepažengę plaučių navikai bei metastazės, centrinės nervų sistemos, kepenų, kasos navikai ir panašūs vėžiniais susirgimais yra Cyberknife® taikinys.

Siekiama, kad spinduliuotės eiga būtų kuo tiksliau suplanuota. Būtent dėl to prieš pradedant terapiją, pacientams atliekami magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos tyrimai, o naujausi duomenys apie naviko buvimą yra įvedami į CyberKnife® sistemą.

Pacientų dėkingumas neišmatuojamas

CyberKnife® atliekama terapija gerokai skiriasi nuo iki šiol taikyto įprasto vėžinių susirgimų gydymo. Per pirmuosius darbo metus, daugiau nei 50 SRC „Sigulda” centre gydytų pacientų pripažino, kad ligos gydymo ir reabilitacijos procesas yra daug lengvesnis ne tik fiziškai, tačiau ir emociškai.

„Nuo balandžio mėnesio, kai sužinojome apie mamos auglį, tapome ypač jautrūs. Sunku racionaliai galvoti, suvokti tai, kas įvyko. Puiku, kad technologijos žengia į priekį ir viskas vyksta labai sparčiai. Pacientui svarbu turėti tokią galimybę. Aplinkinius stebina, kad terapija yra ambulatorinė. Mano kolegė klausė: „Nejaugi jūs važiuosite namo iškart po procedūros?” Taip, mama po procedūros jaučiasi gerai – nei galvos skausmo, nei svaigimo.”, - išgyvenimais dalinosi SRC „Sigulda” centre gydytos Sofijos dukra.

Tris savaites po operacijos kalbintas Martynas pasakojo, kad vienintelė priežastis, kodėl jam yra apmaudu – tai, kad procedūra dar nėra kompensuojama valstybės.

„Pripažįstu, kad pati procedūra yra visai neskausminga – nepykino, nebuvo jokių koordinacijos sutrikimų. Tikiuosi, kad viskas bus gerai, nes auglį man nustatė gana anksti. Psichologiškai jaučiuosi daug geriau, nes žinau, kad padariau viską, kas buvo įmanoma. Po procedūros nereikėjo mėnesį gulėti lovoje, kęsti komplikacijų, kurios gali būti bauginančios bei nemalonios. Džiugu ir tai, kad nereikėjo galvoje gręžti skylės!”, - pasakojo 43-jų lietuvis, kuriam buvo nustatyta dešiniosios pusės klausos nervo neurinoma.

Laikas – gyvybiškai svarbus

SRC „Sigulda” vadovas Maris Skromanis aiškino, kad iš pradžių terapija yra siūloma pacientams, kuriems nustatyti pirminiai gerybiniai augliai, taip pat tiems, kurie galvoje turi metastazes iš kitų organų. Su kvėpavimu sinchronizuota aparato veikla leidžia pasiekti ir auglius, esančius plaučiuose, kepenyse. Metodas yra pritaikytas ir patologiniams kraujagyslių dariniams – arterioveninėms malformacijoms gydyti.  

CyberKnife® metodas efektyviausias auglių, kurių dydis neviršija trijų centimetrų (labai retais atvejais – 5 cm) gydymui, todėl centro medikai sėkmingiausiai padėti gali būtent anksti nustatytų darinių atvejais.

M. Skromanis pabrėžė, kad svarbiausias faktorius sėkmingam gydymui – kuo ankstesnė ligos diagnostika. Nors CyberKnife® auglių gydymo metodas yra labai veiksmingas bei tikslus, šiuo metu centras susiduria su daugybe pacientų, kurie pagalbos kreipiasi per vėlai.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (5)

Ruta Vaitiekuniene 2019-01-05 11:26

Suzinojau apie sita gydymo metoda, labai apsidziaugiau, kad atsiranda musu problemos sprendimo viltis. Musu chirurg Mano dukrai diagnozuota inksto angiomiolipoma, kuri, siuo metu yra apie 5x4 cm dydzio. Chirurgai ir onkologai nesiryzta imtis jokiu manipuliaciju.. Labai nusiminiau, kad CyberKnife ima gydyti auglius iki 3 cm diametro. Gal, vis tik, siuo klausimu jau yra kokiu nors pokyciu? Ar Jus konsultuojate siais klausimais?
Pagarbiai Ruta Vaitiekuniene

vitalijus 2018-04-15 18:37

Mano mamai nustatytas navikas del kurio IRA uzspaudziama atminties dalyje IR sutrikusi atmintis .ar imanoma pagalba .kokiomis sumomis IRA kalbama proceduru kaina IR kaip greitai galima pas jus patekti .

Milda Timinskiene 2018-02-14 19:01

Sveiki. Ar galima konsultacija, kuomet jau yra metastazes kauluose nuo kruties vezio?