Laimo ligos padažnėjimas-kaip greičiau išsigydyti?

Teksto dydis:

Laimo ligos padažnėjimas-kaip greičiau išsigydyti?

2016 rugs. 6 12:22

Nors vasara jau ritasi į pabaigą, o saulėtus orus greitai pakeis rudens dargana, nereikėtų pamiršti pikčiausių  iškylautojų ir gamtos mylėtojų priešų – erkių platinamo erkinio encefalito ir Laimo ligos. Nuo erkinio encefalito gali išgelbėti plačiai prieinami skiepai, o nuo dešimt kartų dažnesnės Laimo ligos vakcinos iki šiol nėra. Laiku jos nenustačius ir nepradėjus gydymo, pasekmės gali būti labai skaudžios.


Erkės aptinkamos visoje Lietuvoje.

Laimo ligą sukelia Borrelia rūšies bakterijos, kurias perneša gyvūnų ir žmonių parazitinis voragyvis – erkė. Siurbdama kraują erkė į žaizdą suleidžia skysčius, kuriuose yra borelijų. Šios bakterijos sukelia infekciją, kuri pažeidžia galvos ir nugaros smegenis. Lietuvoje labiausiai paplitusios mažą vorą primenančios, plokščio kūno, rudos spalvos erkės, kurios aptinkamos beveik visuose šalies regionuose. Erkės dauginasi ir perneša ligas miškuose, miestų parkuose, gyvenamuosiuose rajonuose. Būtent dėl to apsisaugoti nuo erkių yra labai sudėtinga. Erkių įsisiurbimas neskausmingas, dažniausiai nejuntamas. Viena geriausių prevencijos piemonių yra kruopštus kūno apžiūrėjimas, grįžus iš miško ar iškylos netoli jo.

Kaip elgtis, įsisiurbus erkei?

Jei ant kūno pastebėjote erkę, nedelsdami ją ištraukite. Kuo anksčiau erkė ištraukiama, nepažeidžiant pilvelio, tuo mažesnė tikimybė užsikrėsti jos pernešamomis ligomis, nes į organizmą pateks mažiau ligos sukėlėjų.

Vienas būdingiausių Laimo ligos požymių – raudona, apvali ar ovalo formos dėmė įkandimo vietoje. Įsisiurbus erkei, oda natūraliai parausta, tačiau, užsikrėtus Laimo liga, nedidelė dėmelė po kelių savaičių pradeda didėti ir gali pasiekti net kelių dešimčių centimetrų skersmenį.

Pirmieji simptomai primena gripą. Gali prasidėti karščiavimas su šaltkrėčiu, galvos ir raumenų skausmas. Šie simptomai būdingi pirmai Laimo ligos stadijai, o tolesnėse stadijose jie sunkėja.

Antros stadijos metu pažeidžiami sąnariai, nervų sistema, širdis bei kiti vidaus organai.

Ligai perėjus į trečią stadiją atsiranda lėtiniai pažeidimai – artritas ar demencija (intelekto kritimas, kai kartu pažeidžiamos ir kitos psichinės funkcijos, drauge stebimi suvokimo, elgesio pakitimai ir kiti fiziniai simptomai).

Norint išvengti šių sunkių komplikacijų, būtina kuo skubiau po erkės įkandimo kreiptis į šeimos gydytoją arba po 2-4 savaičių nuo įkandimo namų sąlygomis atlikti testą, skirtą Laimo ligai nustatyti. Kuo anksčiau nustatoma liga ir pradedamas gydymas, tuo mažiau pažeidžiamas organizmas.

Verta prisiminti, kad persirgus Laimo liga imunitetas nėra įgyjamas ir šia liga galima susirgti dar kartą.

 

Penki žingsniai, norint pašalinti erkę:

  1. Jei nėra galimybių pašalinti erkę gydymo įstaigoje, reikia pincetu suimti erkę už galvos kuo arčiau odos ir truktelti.
  2. Nespausti erkės kūno, nes galite įšvirkšti ten esančius Laimo ligos sukėlėjus tiesiai į erkės padarytą žaizdelę ir taip pagreitinti bakterijų patekimą į organizmą.
  3. Ištraukę parazitą, įkandimo vietą patepkite dezinfekuojančiu tirpalu.
  4. Ištraukus įsisiurbusią erkę reikia save stebėti ne mažiau kaip mėnesį.
  5. Pasijutus blogiau, nedelsiant kreiptis į gydytoją.

 Kiti apsaugos nuo erkių būdai:

  • Būdami gamtoje ar sode, apykakles ir rankogalius priglauskite kuo arčiau kūno, kelnes įkiškite į batus ar kojines, dėvėkite kepurę, o atviras kūno vietas papurškite erkes atbaidančiu purškalu.
  • Reguliariai apžiūrinėkite save ir savo artimuosius, kad įsitikintumėte, jog niekas neropoja ant Jūsų kūno ar drabužių.
  • Grįžę iš miško, atidžiai apžiūrėkite savo kūną, gerai iššukuokite plaukus, išsimaudykite, dėvėtus drabužius išpurtykite.

 Pasitikrinti galima ir namuose.

,,Tik’Alert” – tai testas, įgijęs medikų pasitikėjimą daugelyje šalių ir šios srities sveikatos specialistų naudojamas daugiau kaip 10 metų.

Šis testas skirtas nustatyti Borrelia sukeltą infekciją praėjus 2-4 sav. po įtariamo erkės įsisiurbimo. Jis išaiškina kraujyje cirkuliuojančius antikūnus, kovojančius su šiomis bakterijomis. Testą atlikti galima bet kuriuo paros metu, tereikia vieno kraujo lašo ir rezultatas matomas jau po 10 minučių. Jeigu testo rezultatas teigiamas, tai reiškia, kad infekcija jau pradėjo vystytis. Pacientui kuo skubiau reikia kreiptis į gydytoją ir parodyti testo rezultatus. Pradėta gydyti pirmoje stadijoje, Laimo liga nėra pavojinga, tačiau laiku nepastebėta ji pasiekia antrą arba trečią stadiją ir pažeidžia svarbias organizmo sistemas.

 

Komentuoti

Video