Laiko patikrintas efektyvumas – aspirinas

Teksto dydis:

Laiko patikrintas efektyvumas – aspirinas

2013 bal. 11 12:15

Aspirinas – tai pirmasis klasikinės tabletės formos vaistas, kurį 1899 m. pagamino Vokietijos farmacijos kompanija „Bayer“. 1999 m. aspirinui sukako 100 metų, tačiau savo populiarumo jis nepraranda iki šiol. Keletą pastarųjų dešimtmečių šio vaisto forma Aspirin Cardio (AC) – širdies aspirinas arba mažų dozių aspirinas yra nuolatinis visų širdies ligomis sergančių pacientų palydovas. Apie šio vaisto skyrimą, privalumus ir vartojimo ypatumus kalbamės su Lietuvos širdies asociacijos prezidente kardiologijos profesore Žaneta Petrulioniene. 

Aspirinas nuo senų laikų buvo vartojamas mažinti temperatūrą ir nuo uždegimo. 1950 m. aspirinas pateko į Gineso rekordų knygą kaip geriausiai parduodamas skausmą malšinantis vaistas. Skausmo, temperatūros, uždegimo malšinimui skiriama dozė yra 300-500 mg, siekiant stipresnio poveikio skiriamos dar didesnės aspirino dozės. Itin svarbiu efektu pasižymi kardiologijoje naudojamos mažos aspirino dozės. 

Širdies aspirinas mažina kraujo krešėjimą

Pasak prof. Ž. Petrulionienės, be temperatūrą mažinančio ir uždegimą malšinančio poveikio aspirinas pasižymi ir kraujo krešėjimą mažinančiu poveikiu. Ir norint pasiekti tokio efekto pakanka mažų jo dozių. Mažos dozės kardiologijoje yra nuo 75 mg iki 150 mg  per dieną (vidutiniškai 100 mg dienai). Vartojant šias dozes pakanka, kad būtų sumažintas ir kraujo krešulių susidarymo pavojus.

Minėtos AC dozės skiriamos kraujo krešėjimui (trombocitų sulipimui) slopinti šiais atvejais: visos širdies išeminės ligos atmainos, stabili ir nestabili krūtinės angina, ūminis miokardo infarktas, pakartotinio miokardo infarkto profilaktika, po vainikinių arterijų plėtimo ir stentavimo, po chirurginės apeinamųjų jungčių vainikinių arterijų operacijos, trumpalaikių smegenų išemijos priepuolių ir smegenų insulto profilaktika, pradinė pastarosios būklės stadija, pacientų, kuriems yra daug rizikos veiksnių, vainikinių arterijų trombozės profilaktika, venų trombozės ir plaučių trombinės embolijos profilaktika. 

„Aspirino skyrimo tikslas kardiologijoje – išvengti krešulių susiformavimo širdį maitinančiose vainikinėse arterijose ar implantuotuose stentuose. Jis skiriamas po angiografijos, arterijos plėtimo, stentavimo ar operacijos. 100 mg aspirino per dieną garantuoja šį poveikį. Tačiau pacientams, kuriems atlikta stentavimo procedūra, pagal naujausius gydymo gidus siekiant sustiprinti aspirino poveikį, kartu skiriamas dar vienas kraujo krešėjimą slopinantis vaistas klopidogrelis. 

Aspirin Cardio vartojimas

Aspirin Cardio galima įsigyti vaistinėse be recepto. Tačiau prof. Ž. Petrulionienė perspėja, kad tai yra stipriai veikiantis vaistas, kurį gali skirti tik specialistas, ir vartoti jį reikia tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Pacientams, kurie nesirgę širdies ir kraujagyslių ligomis, savavališkai ilgesnį laiką AC vartoti nepatartina, nes paskutinių ilgalaikių klinikinių tyrimų duomenimis, pašaliniai reiškiniai gali pranokti naudą. Taip yra dėl to, kad labai dažnai žmonės nežino apie tyliąsias skrandžio, dvylikapirštės žarnos ligas, hemorojinius mazgus, kitas galimas ligas. Net ir mažų dozių aspirinas, vartojant jį ilgą laiką gali padidinti įvairių kraujavimų riziką.

AC tabletės turi skrandyje netirpų apvalkalą, kuris padeda apsaugoti skrandį nuo stipraus dirginimo. Dėl šios apsaugos, širdžiai skirtas aspirinas gali būti vartojamas ilgai, o rėmens ir skrandžio sutrikimų būna mažiau.

Pradėti naudoti AC pacientai gali tik pasitarę su šeimos gydytoju. Populiariausios ir dažniausiai namuose turimos yra didesnių aspirino dozių tabletės. Pastarosios netinka ilgalaikiam kasdieniam vartojimui siekiant mažinti kraujo krešėjimą.

AC tabletes geriausia gerti po valgio, užgeriant dideliu kiekiu skysčio. Esant nestabiliai krūtinės anginai, pakartotinio miokardo infarkto profilaktikai, po vainikinių arterijų operacijos skiriamos 1-3 tabletės (100-300 mg) per parą. Ūminio miokardo infarkto atveju – 1-2 tabletes (100-200 mg) per parą. Trumpalaikių smegenų išemijos priepuolių ir smegenų infarkto profilaktikai skiriamos 1–3 tabletės (100-300 mg) per parą. 

Pacientų, kuriems yra daug rizikos veiksnių, koronarinių arterijų trombozės profilaktikai patariama kasdien gerti po 1–2 tabletes (100-200 mg) arba kas antrą dieną po 3 tabletes (300 mg).

Giliųjų venų trombozės ir plaučių embolijos profilaktikai po ilgalaikio galūnės įtvėrimo – 1-3 tabletės (100-300 mg) per parą. 

Vokiškos kokybės AC pakuojamas į lizdines plokšteles po 14 tablečių. Kad žmogui būtų paprasčiau prisiminti, ar vaisto jau išgėrė, tabletės sužymėtos savaitės dienomis.

Prof. Žaneta Petrulionienė, kardiologija

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos

Santariškių g. 2, Vilnius

(8 5) 2365000

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

Nijolė 2020 rugp. 18 09:29

noriu paklausti dėl Ranexa. Nuo liepos 1 jlo nekompensuoja, o analogo kaip ir nėra. Kainuoja beveik 60 eurų mėn. Ar yra kokia alternatyva? Ką manote apie ISMN?

Rytis 2013 gruod. 11 00:05

Labas vakaras, Gal būtų galima sužinoti. Kaip kristalizacijos paruošimas veikia aspirino kokybę?