Kuo nuospaudos skiriasi nuo pritrynimų ir kaip jas gydyti?

Teksto dydis:

Kuo nuospaudos skiriasi nuo pritrynimų ir kaip jas gydyti?

2022-09-15 10:57

Nuospaudos, pasak ortopedo traumatologo Juozo Klumbio, tai pažeista odos vieta, kuomet dėl spaudimo ir trinties raginio odos sluoksnio ląstelės sparčiai dauginasi, oda sustorėja, susiformuoja negyvas sluoksnis. Iš dalies tai galima apibūdinti kaip apsauginę odos reakciją į tiesioginį mechaninį veiksmą.

„Nepainiokime jų su pėdų pritrynimais. Pastaruosius dažniausiai suprantame kaip nežymų odos sužalojimą dėl trumpalaikio žalojančio veiksnio, pavyzdžiui, nepatogios avalynės, fizinio darbo ar intensyvios neįprastos veiklos“, – paaiškino klinikos „Apolonia“ ortopedas traumatologas.

Nuospaudas iššaukia ir kai kurios ligos

Viena dažniausių nuospaudų susiformavimo priežasčių, anot J.Klumbio, yra netinkama avalynė, dėl kurios spaudimo ir trynimosi oda pažeidžiama. Taip pat tam turi įtakos fizinis krūvis bei pėdų priežiūra: „Svarbų vaidmenį užima pėdų higiena – dažnas plovimas, kojinių keitimas, švaros palaikymas. Vasaros laikotarpiu turime didesnę laisvę rinktis avalynę – lengvesnę, patogią, todėl nusiskundimų sulaukiama rečiau“.

Taip pat gali būti ir medicininės nuospaudų priežastys, viena iš jų – plokščiapėdystė, kuomet dėl įgimtų ar įgytų anatominių pakitimų pėdos skliautai suplokštėja, pasikeičia atramos taškai, todėl formuojasi nuospaudos.

Cukrinis diabetas, pasak ortopedo, irgi gali turėti įtakos kraujotakos ir įnervacijos pažeidimams, todėl oda tampa lengviau pažeidžiama, prarandamas elastingumas, apsauginis barjeras, oda ima trūkinėti. Be to, dėl sumažėjusio jautrumo pažeidimų galima nepastebėti.

Nuospaudos galimos ne tik pėdų srityse – neretai dėl fizinio darbo, buities ar sporto ypatumų nuospaudos formuojasi plaštakų ar alkūnių srityse.

Kaip atpažinti nuspaudas

Susiformavus nuospaudai, neretai pažeidžiami gilesni odos sluoksniai, po pleiskanojančiu raginiu odos sluoksniu stebimas susiformavęs branduolys, taip vadinamas „geluonis“, kuris spaudžia skausmo receptorius – dirgiklius, dėl to ilgainiui jaučiamas skausmas.

Pagrindiniai nuospaudų simptomai:

  • odos paraudimas,
  • patinimas dėl lėtinio uždegimo,
  • sustorėjimas, deformuojantis normalų odos reljefą,
  • ilgai besitęsiant žalojančiam faktoriui, oda pagelsta, tampa šiurkšti, pleiskanoja, atsiskiria raginis sluoksnis.

Svarbūs požymiai, kada kreiptis į gydytoją

Nuospaudos formuojasi tiek vyrams, tiek moterims. Tačiau išskirti pagal lytį, anot specialisto, pacientų nederėtų, nors žinome, kad „dėl grožio“ moterys gali iškęsti ir nepatogią avalynę: „Moterys kreipiasi dažniau dėl kosmetinių priežasčių, stengiasi palaikyti tinkamą higieną ir estetinį vaizdą. Įprasta daryti pedikiūrą, bendrauti ir spręsti problemas kosmetologijos kabinete“.

Nedidelės ir neskausmingos nuospaudos, pasak ortopedo traumatologo J.Klumbio, gali išnykti savaime, laiku pastebėjus ir pašalinus žalojantį veiksnį, pakeitus avalynę bei atlikus gydomąjį pedikiūrą.

Tačiau, jei pastebite paraudusią, sudirgusią odą, atsiradusius papildomus darinius, keliančius skausmą – rekomenduojama kreiptis į specialistą. Gydytojas nepataria užsiimti savigyda, laupyti, karpyti nuospaudas žirklutėmis ar bandyti naikinti cheminiais tirpalais.

Nuospaudų gydymo būdai

Atpažinti nuospaudas galima ir neturint medicininio išsilavinimo. Pastebėjus iškilusį odos darinį dažniausiai besitrinančiose kūno vietose, neretai pleiskanojantį ir pageltusį su branduoliu viduryje, galima suprasti, kad tai – nuospauda.

Visais atvejais, anot ortopedo, gydymas turėtų prasidėti nuo paprasčiausių priemonių: odos drėkinimo ir minkštinimo, tam naudojant medetkų, ramunėlių, beržų lapų ar druskos voneles, kempinėles ir šveitiklius, pašalinant negyvas ir suragėjusias ląsteles. Paruošus pėdas naudojami kremai, losjonai, emuliantai ir kitos drėgmę atstatančios priemonės.

Kai problema įsisenėja, reikia kreiptis į specialistą. Pėdų priežiūros specialistai vadinami podiatrais. Cukriniu diabetu sergantys pacientai gali kreiptis į diabetinės pėdos kabinetus. Įtariant odos ligas (hiperkeratozę, žvynelinė ir kt.) – diferincijuoti nuospaudas padės dermatovenerologai. Jei liga komplikuojasi, prisideda opelės ar sunkiai gyjančios žaizdos, teks kreiptis į chirurgus.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

irina 2022-10-06 15:10

I was able to recover my hard earned funds/cryptos with the help of a private/certified hacker, He was able to trace and recover my investment from a fake trading platform which I invested almost $197,000.00 that almost ruined my life because my wife left me after I lost everything because of my foolishness after she warned me severally. Thank you Dr Joel for giving me my life back, I am forever indebted to you. Reach Dr Joel on ([email protected]) OR WHATAPPS (+1-252-512-0391) for
*Binary Recovery*Credit Repair*Social Media Hack*Stolen Funds Tracing*Spy Software and MORE!!!