Kosėti ar ne kosėti? Štai koks klausimas

Teksto dydis:

Kosėti ar ne kosėti? Štai koks klausimas

2011 bal. 1 00:00

Žmogus giliai įkvėpė. Užsivėrė balso plyšys, įsitempė visi kvėpavimo ir pilvo raumenys – labai padidėjo slėgis plaučiuose. Iškvepiant balso plyšys staiga atsivėrė ir oras smarkiu gūsiu išsiveržė pro burną ir vargšas ėmė griausmingai kosėti. O kiek nepatogumų sukelia ir kaip išvargina įkyrus kosulys – esame patyrę visi.

Norėdami teisingai išsirinkti vaistus nuo kosulio, turime žinoti jo atsiradimo priežastis ir kaip jį veikia šiuolaikiniai preparatai.

Kosulį išprovokuoja labai daug veiksnių: meteorologinės sąlygos – šaltis, šiluma; dulkės; svetimkūniai, patekę į kvėpavimo takus; medikamentai, pavyzdžiui, kai kurie kraujospūdį mažinantys vaistai.

Daugiau kaip 90 proc. nuolatinio, užsitęsusio kosulio sukelia 5 pagrindinės priežastys: rūkymas, bronchinė astma, rėmuo, lėtinis bronchitas ir kai gleivinę dirgina viršutinių kvėpavimo takų išskyros. Na, o dalis žmonių kosčioja dėl tos pačios priežasties, dėl kurios kiti graužia nagus – iš įpročio.

Kosulys naudingas ar žalingas?

Kosulys – vienas svarbiausių organizmo gynybinių mechanizmų, apsauginė reakcija, padedanti kvėpavimo takams išsivalyti nuo patekusių dulkių, svetimkūnių. Tokio kosulio slopinti negalima, tai – natūralus fiziologinis procesas. Jei kosulys užsitęsia, jis vargina – sutrinka miegas, prarandamas apetitas, liesėjama. Visgi geriausia – gydyti kosulį sukėlusią ligą. Kosulį slopinančių vaistų reikėtų vengti. Jie tinkami galbūt tik esant varginančiam priepuoliniam kosuliui, sergant plaučių vėžiu ir norint ligonio būklę palengvinti nors nakties metu. Bet, net ir skirdami vaistų nuo kosulio, gydytojai stengiasi tik susilpninti, bet jokiu būdu ne visiškai nuslopinti šį be galo svarbų refleksą.

Pirmiausia reikėtų nustatyti, koks tai kosulys. Nevertėtų kosulio slopinti, jei tai naudingas ar dar kitaip vadinamas produktyvu kosulys, kurio metu išsiskiria sekreto.

Kai kosulys būna sausas – jis yra neproduktyvus (nenaudingas). Kamuojantis įkyrus kankinantis kosulys su skausmu krūtinėje, dusuliu gali būti gripo, rinito, bronchito, faringito, tracheito, plaučių uždegimo ar net širdies nepakankamumo simptomas.

Tokį kosulį reikia keisti į produktyvų. Tuomet reikia vartoti mukolitikus – preparatus, kurie skystina kvėpavimo takuose besikaupiantį sekretą, gerina išsikosėjimą ir lengvina kvėpavimą. Vaistų formas galima rinktis: ar tabletės ar tepalas, arba vartoti abi kartu, taip gaunant maksimalų kosulį gydantį efektą. Taip sumažinamas ir uždegiminis procesas. Neproduktyvus kosulys fiziologiškai nenaudingas ir gali privesti prie komplikacijų. Neužmirškime, kad chroniškas kosulys gali būti kitų organų uždegimo simptomas, pavyzdžiui, širdies – kraujagyslių sistemos ar endokrininės kilmės.

Sausas kosulys dažniausiai kyla sergant laringitu, pneumonija, gripu, kokliušu, tymais. Būtina slopinti spazmišką, refleksinį kosulį, taip pat kosulį, atsirandantį dėl bronchų gleivinės sudirginimo. 

Sausas kosulys tapo drėgnu?

 Ligos, ypač virusinės infekcijos, pradžioje sutrinka bronchų liaukučių veikla – sumažėja gleivių gamyba. Todėl pirmiausia žmogų vargina sausas kosulys. Ketvirtą – penktą ligos dieną liaukučių veikla aktyvėja, sekreto pradedama gaminti daugiau. Virusinę infekciją papildo kita, dažniausiai banali bakterinė infekcija, ir atsiranda pūlingų skreplių.

Patarimas kosinčiajam

Jei atsirado tikrai varginantis kosulys – kosint skauda krūtinę, trūksta oro – reikia galvoti apie labai rimtą patologiją. Kosulys – ankstyvas simptomas daugelio ligų, kurios negydomos sparčiai progresuoja. Neignoruokite jo, kreipkitės į gydytoją: sausas, neproduktyvus kosulys yra pradžia, ženklas, kad žmogus serga bent jau bronchitu, kurio negydant išsivystys lėtinis procesas.

Atsikosėjimo priemonės skirstomos į dvi grupes: tai periferinio veikimo ir centrinio veikimo preparatai. 

Konsultavo doc. med. dr. Audra Blažienė, alergologė ir klinikinė imunologė, pulmonologė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Kristina 2011 gruod. 29 20:18

Man praejusia savaite kosulys kamavo :( , vaistineje nupirkau ciobreliu sirupa, super padejo, del to ir rasau ir labai giriu si sirupa, nes kiek esu gerusi pries tai tokio poveikio nebuvo,taip kad visiem ramia sirdim rekomenduoju :)