Klastinga liga - smegenų aneurizma, kuriai plyšus dažnai nutrūksta ir gyvenimo siūlas

Teksto dydis:

Klastinga liga - smegenų aneurizma, kuriai plyšus dažnai nutrūksta ir gyvenimo siūlas

2012 geg. 8 13:17

Ore plazdenant žiedlapiams į dangiškuosius sodus iškeliavo jaunas žmogus. Vos devynioliktąjį pavasarį turėjęs pasitikti Eimantas po ligoninėje praleistų keturių mėnesių pralaimėjo kovą su liga. Iki tol aktyviam, sveikata nesiskundusiam Mokinių parlamento nariui, gimnazijos sielai ir renginių organizatoriui, intensyviai krepšinį žaidusiam jaunuoliui galvoje trūko aneurizma. Po operacijų, ilgo laikotarpio komos būklėje, įvairiausių komplikacijų medikams nepavyko išsaugoti visų mylimo vaikino gyvybės. Užgeso artimųjų viltis, liūdesys užvaldė draugų širdis…

Taigi, kas toji aneurizma, iš mūsų atimanti nemažai mylimų ir brangių žmonių ar pažeidžianti iki sunkių neįgalumo atvejų? – klausiame Kauno ,,Naujosios klinikos” gydytojos Laimos Mickevičienės.

Galvos smegenų aneurizma – tai nenormalus kraujagyslės dalies išsiplėtimas. Susilpnėjus ar susisluoksniavus kraujagyslės sienelei, ji išsipūčia lyg maišelis ar balionas. Pavojingiausia, kad ta vieta bet kada gali plyšti ir kraujas užlieti smegenis. Tokiais atvejais daugiau nei pusė žmonių miršta, išgyvenusieji patiria begalę komplikacijų, dėl ko pasekmės būna itin sunkios. Tolesnė būklė priklauso to, kaip greitai bus atlikta operacija. Smegenų kraujagyslių aneurizmos dažniausiai nustatomos vyresnio amžiaus žmonėms.

Kokios šios ligos atsiradimo priežastys?

Galvos aneurizma gali būti paveldėta arba įgyta. Jei liga įgimta, tuomet aneurizmą gali turėti 2-3 giminaičiai, didesnė ir jos plyšimo tikimybė. Aneurizmos taip pat gali būti sukeltos infekcijų, traumų ar ligų, kurios silpnina kraujagyslės sienelę. Manoma, kad tam didelę įtaką turi intensyvus rūkymas bei alkoholio vartojimas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas ar aterosklerozė.


Kokie galvos smegenų aneurizmos išskirtiniai simptomai, dėl kurių reikėtų suskubti kreiptis į gydytoją?

Juk galvos skausmas – dažnas kasdienos palydovas ir tikrai dėl jo neskubame pas medikus…Neplyšusią aneurizmą turi apie 5 proc. žmonių, kuri ilgą laiką gali nerodyti jokių ženklų. Iki tol kol pratrūksta… Blogiausia, kad neįmanoma numatyti ar aneurizma plyš, ar ne. Kuo didesnė aneurizma, tuo dažnesnė jos trūkimo tikimybė. Susirūpinti vertėtų jei dažnai jaučiamas galvos skausmas, plintantis už akių, skundžiatės matymo, kalbos ar atminties sutrikimais, padidėjusiu nuovargiu. 

Kad aneurizma plyšo galime įtarti iš neįprastai staigaus, stipraus, sunkiai ištveriamo galvos skausmo. Aneurizmos plyšimui taip pat būdingas pykinimas, vėmimas, kaklo skausmai, jutimų susilpnėjimas, dvejinimasis akyse bei sąmonės netekimas. Kartais iki plyšimo (prieš keletą dienų ar savaičių) dėl nedidelio pakraujavimo iš aneurizmos juntami įspėjamieji stipresni skausmai ar sprando raumenų įsitempimas.

Kaip žmogui, kuriam nustatyta galvos aneurizma, gyvenant pilnavertį gyvenimą apsisaugoti nuo blogiausių pasekmių?

Jei gydytojas nustatė šią ligą, ją kuo puikiausiai galima suvaldyti chirurginiu būdu. Jei operacija nerekomenduojama, aneurizmą būtina stebėti ar ji nedidėja. Ir, žinoma, vengti rūkymo bei alkoholio, sunkaus fizinio darbo, kontroliuoti kraujospūdį, aterosklerzoę ir cholesterolį.

Ligita Šoliūnienė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (11)

jurgita 2014 kov. 14 09:17

sveiki, gal kas susidurete su aneurizmu. Gryzus is ligonines po menesio, vis da netasistato regejimas, gal kam kas yra panasaus atsitike, noreciau isgirsti nuomoniu.... laukiu.

dalia 2012 rugp. 24 11:30

Aneurizma-isties labai klastinga liga.2002m teko patirti ir man ta siauba,kai visai netiketai vakare patyriau nezmoniska galvos skausma.Skausmas tikrai veriantis visą kūną,pradėjau ir vemti,ir netekti sąmones.Gydytojo Bernoto Kauno klinikose dėka,gyvenu lyg siol sveika ir gyva be jokių didelių komplikacijų,operatyviai buvo atlikta galvos operacija,aneurizma pasirodė buvo gigantinė su dar trijomis motininėmis pūslėmis.Labai esu dėkinga siam gydytojui,kuris mano seima buvo įspėjas,kad labai mazas procentas jog liks gyva ar bent jau sveika.Esu visai sveika,beje,turiu antros grupės invalidumą.