Kas gina pacientų teises? Įstatymai ir 10 patarimų

Teksto dydis:

Kas gina pacientų teises? Įstatymai ir 10 patarimų

2010 spal. 20 09:37

Ką mes žinome apie paciento teises? Kas atsitinka, kai jos būna pažeidžiamos? Kokie įstatymai jas reglamentuoja, kokios institucijos jas prižiūri? Ką žinome apie tai, kas mūsų laukia susirgus? Patekus į ligoninę? Ar galime būti tikri, kad gausime kokybiškas paslaugas? Kas ir kaip užtikrina gydymo paslaugų kokybę?
O ar žinome, kiek pacientų suserga lėtinėmis ligomis, tampa neįgaliais ar net miršta dėl medicininių klaidų? Beje, ar žinome, kiek per mokesčius esame sukaupę lėšų tam, kad ligos atveju gautume reikiamą gydymą? Kaip, kur ir kada tie pinigai yra panaudojami, jei mes nesergame? O jei susergame? Kaip galime disponuoti tais sukauptais pinigais, bent iš dalies? Jei aš nerūkau, negeriu, sveikai maitinuosi, kodėl turiu savo pinigus skirti nesirūpinančiam savo sveikata? Jei žinau savo sveikatos problemas ir kur man dėl jų kreiptis, kodėl turiu kankintis milžiniškose eilėse pas šeimos gydytoją? Kodėl turiu išlaikyti blogai savo darbą organizuojančią ligoninę arba nekvalifikuotą mediką? Kodėl turiu ieškoti „kūrybiškų“ būdų gauti kokybiškesnes medicinines paslaugas? O ką, jei rimtai susirgę tiesiog pristingame jėgų, žinių, informacijos išsikovoti sau priklausantį gydymą? Beje, kur yra vadinamieji visuomenės sveikatos specialistai ir ką jie daro?
 
LR Konstitucijos, 53 straipsnis skelbia: Valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus. Įstatymas nustato piliečiams nemokamos medicinos pagalbos valstybinėse gydymo įstaigose teikimo tvarką.
 
Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas garantuoja: 
  • teisę į kokybišką sveikatos priežiūrą,
  • teisę į prieinamą sveikatos priežiūrą,
  • teisę rinktis gydytoją, slaugos darbuotoją, sveikatos priežiūros įstaigą, diagnostikos bei gydymo metodikas,
  • teisę į informaciją,
  • teisę nežinoti su sveikata ar gydymu susijusios informacijos,
  • teisę atsisakyti dalyvauti mokymo procesuose, moksliniuose ir medicinos bandymuose,
  • teisę atsisakyti gydymo,
  • teisę skųstis,
  • teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą,
  • teisę į žalos sveikatai atlyginimą.
Kiti įstatymai:
 
Sveikatos sistemos įstatymas
 
 
Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymas
 
 
Sveikatos draudimo įstatymas
 
 
Civilinis kodeksas (Šeštoji knyga)
 
 
Kokios institucijos yra atsakingos už pacientų teisių apsaugą?
Pacientai dėl sveikatai padarytos žalos atlyginimo gali kreiptis į atitinkamą komisiją 
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) 2004 m. gruodžio 8 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-874 sudaryta Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija . Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos nuostatai.
Daugiau informacijos apie Komisijos sudėtį, teisnius aktus, veiklą ir pan.:
Nerija Stasiulienė (Paciento sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos pirmininko pavaduotoja)
SAM Teisės skyrius
Tel. (8 5) 266 14 26
nerija.stasiuliene@sam.lt

Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos sekretorė Gintarė Gavelytė(tel. (8 5) 2 66 14 27, gintare.gavelyte@sam.lt)
Valstybinė medicininio audito inspekcija prie SAM
Direktorė Ramunė Navickienė
Tel. (8 5) 216 99 17
Faks. (8 5) 216 99 34
VMAI@takas.lt
Šiltnamių 29, Vilnius  
Lietuvos bioetikos komitetas
Pirmininkas Eugenijus Gefenas
Tel. (8 5) 212 45 65
Faks. (8 5) 212 45 65
Lbek@sam.lt
Vilniaus 33, Vilnius
 
Informacija atnaujinta: 2009-05-01
 
 
10 PATARIMŲ PACIENTAMS
 
1. Geriau užduokite per daug klausimų negu per mažai.
Svarbu suprasti savo ligą, tai, kas su jumis daroma, kokius duomenis apie jūsų sveikatos būklę gydytojas jau turi ir koks gydymas jums skirtas. Jeigu nesuprantate atsakymo, prašykite paaiškinti dar kartą taip, kad suprastumėte.
2. Informuokite gydytoją apie savo įpročius, gyvenimo būdą, net jei jis pamiršta pasiteirauti.
Reikėtų informuoti medikus apie vartojamus vaistus, įskaitant alternatyvų gydymą, maisto papildus, dietą ir kt. Nepamirškite pasakyti, jei esate alergiškas vaistams ar maistui.
3. Užsirašykite.
Sirgdami veskite dienoraštį. Pravartu užsirašyti kilusius klausimus, kuriuos vėliau galėsite užduoti medikams.
4. Jeigu operuositės, svarbu su gydytoju smulkiai aptarti kas ir kaip vyks.
Galite paprašyti gydytojo, kad ant odos pažymėtų tą vietą, kuri bus operuojama. Būtinai nuodugniai išsiaiškinkite visas galimas komplikacijas, pooperacinio laikotarpio ypatumus, alternatyvius gydymo būdus.
5. Prašykite objektyvių, tyrimais pagrįstų savo sveikatos rodiklių.
Prašykite, kad gydytojas atliktų medicininius tyrimus, patvirtinančius jūsų sveikatos būklės dinamiką. Jei Ligonių kasos jų nefinansuoja, užmokėkite patys, bet nepasikliaukite tik subjektyviais medikų stebėjimais ir stereotipinėmis išvadomis, nes jūsų atvejis individualus.
6. Išsiaiškinkite, kaip tęsti gydymą
Kai jus išrašo namo, klauskite, kaip, kur ir kiek laiko turi būti tęsiamas gydymas, ką jums reikia daryti. Labai svarbu užtikrinti tinkamą gydymo tęstinumą, nes profesionaliai atliktai operacijai gali pakenkti netinkama pooperacinė slauga ir per anksti nutrauktas gydymas.
7. Sakykite, jei skauda. 
Svarbu, kad gydytojas žinotų visus simptomus, net kai skauda kitur nei sergančią vietą.
8. Būkite informuoti apie vaistus.
Turite žinoti savo vaistų pavadinimą, kaip jie veikia ir kiek laiko juos reikia  vartoti. Jeigu vaistų daug, pasidarykite sąrašą. Išsiaiškinkite vaistų šalutinį poveikį, pasiteiraukite, koks maistas ar gėrimai gali turėti neigiamą sąveiką su vartojamais medikamentais.
9. Sužinokite dar vieną nuomonę.
Idealu, jeigu apie jūsų susirgimą ir gydymą savo nuomonę išsakys dar vienas specialistas. Skirkite laiko informacijos apie savo ligą paieškai internete. Pravartu pasidomėti ir panašų gydymą patyrusių ligonių patirtimi.  
10. Žinokite savo teises.
Jūs turite teisę į kokybišką diagnostiką, gydymą, reabilitaciją, informaciją apie savo sveikatą, tyrimus, jūs galite rinktis gydymo įstaigą, mediką ir kt. Nebūkite kuklūs, savo teises įgyvendinkite drąsiai.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (19)

Asta 2016 bal. 7 22:29

Laba diena. Aš kreipiuosi dėl šeimos gydytojos Bernadetos Lukošienės "Sveikata šeimai" iš Mažeikių. Sergu psoriazė, kuri pasireiškė sunkia forma ant sanarių. Sanarių skausmus pradėjau jausti 2011 m. Mano amžius 42 m. Kreipiausi į gydytoją B. Lukošienę, skundžiausi sanarių skausmais, kad skausmas apima vis daugiau kaulų ir plaštakos ir kojų pėdos ir labai stiprus skausmas nugaroje. Darė rentgeno nuotraukas visur rodė pažeidimus, gydytoja paaiškino, kad tai senėjimo procesai prasidėjo. Bet kuo tuoliau tuo daugiau ir įvairesnes sanarių vietas, gydytoja man pasakė, kad taip skaudėti ir čia ir čia sanariai negali, jums reikia psichiatro pagalbos, aš patikėjau ir kriepiausi, kad man nieko nėra, bet skauda visus kaulus, man skyrė antidepresantus, vartojau 8 mėn. niekas nepadėjo, sanariai skaudėjo ir toliau. Ilga istorija, aš patekau pas reumatologę, kuri ištyrė ir degnozavo ligą. Man yra skirti vaistai 'Metex' leidžiami į pilvą. Dabar laikinai nedirbu, esu pasilpusi, prasidėjo kitos bėdos. Aš stengiausi užmiršti visas negandas ir padėti sau kuo greičiau gyti. Balandžio 5d. aš buvau paskirta pas reumatologą pasitikrinti, po dviejų mėn. gydymo "Metex" vaistais, ir mane patikrinus reumatologė neišdavė jokio išrašo mano šeimos gydytojai. Aš šiandiena balandžio 7 d. apsilankius pas gyd. B. Lukošienę neturėjau jokio išrašo, ji pasakė, kad aš meluoju, nebuvau pas reumatologę L. Bukauskienę, esi apsimetėlė, aš klausiu gydytoja kaip suprasti apsimetėle, ji man nebeatsakė. Tai po tokių užgauliojimų, aš nebepasakiau, kad pradėjau viduriuoti, kad akys ir toliau pūliuoja, aš verkdama išėjau iš kabineto, aš patyriau šoką. Tada aš ir nutariau po antro jos tokio akibrokšto kreiptis, pagalbos, kad taip negali elgtis gydytojas su žmogumi. Kur reiktu kreiptis ir užkirsti tolimesniems gydytojos veiksmams. Ačiū.

Ricardas 2015 bal. 9 21:05

Sveiki , man 2014.12 .09 buvo padaryta operacija , pakeite kairio klubo sanari, operacija atliko Telsiu ligonines traumatologas Petkevicius , po operacijos buvau nukreiptasi Palangos reabilitacija , jau 5 menesiai kenciu skausma buvau nuvaziaves pas savo hirurga Petkeviciu , nusveziau nuotrauka , bet jis nieko nemato , del ko man turi skaudet, as be lazdos negaliu vaikscioti , geriu visokiausius vaistus nuo skausmo , bet niekas nepadeda. As pats esu is Kretingos , dabar mano seimos gydytojas siuntineja mane ir i Klaipedos universitetine ligonine pas traumatologa Galdika , jis taip pat nieko blogo nemato is nuotraukos , tada mano seimos gydytojas Zamulskis siunte pas Kretingos neurologa , bet cia zmogus pamate is nuotraukos kad prie ideto sanario yra istryskes cementas ar gipsas , kaip jis ten vadinasi , dabar mane vel siunte i Klaipeda respublikine ligonine pas Maciuli traumatologa , nes pas ji patekt , tiktai geguzes menesi galesiu ir tai dar neaisku , vienu zodziu pasakykyt kas cia daros , zmones traumotologai nieko nemato , pasakykyt kas mane gydys toliau , , kiek man dar kentet , dabar kreipsiuos i sveikatos ministre ir aisku su skundu i Prezidentura pas musu Prezidente , Su pagarba Ricardas Venckus .

Ausra 2014 lapkr. 4 18:31

sveiki.Mano vyrui pries metur uzsilenke rankos pirstas,istiesti jis jo nebegalejo,nusprende operuotis.po operacijos jam ilgai negyjo,puliavo pjuvio zaizda,beveik 2 men. visa ranka labai buvo istinus.dabar pas ji visiskai po operacijos nebesilanksto visi pirstai,zodziu jis prarado visiskai desine ranka nes visai nieko su ja negali dirbti.Rebelitacija eina i pabaiga o nieko nesikeicia.ka daryti?kur kreiptis?Vyrui 55m.pareikalvavom padaryti nuotrauka,tai reumarologas pasake,kad jis jau visai be sanariu,iki operacijos niekada nesiskunde sanariais.
aciu.