Kas gali pakeisti gyvenimą su atopiniu dematitu?

Teksto dydis:

Kas gali pakeisti gyvenimą su atopiniu dematitu?

2016 gruod. 19 11:59

9 metų Gintės istorija

Nuo atopinio dermatito  arba egzemos kenčia kas dešimtas vaikas. Tai reiškia, kad net 10% Lietuvos šeimų susiduria su bemiegėmis naktimis, ieško specifinio laisvalaikio ir poilsio savo vaikams, vargsta bandydami palengvinti įkyrius simptomus savo mažiesiems.

Su šiomis problemomis susidūrė ir Auksė, auginanti devynerių metų Gintę, kurią vargina atopinis dermatitas (sinonimai: neurodermatitas, atopinė egzema). Atopinis dermatitas pakeičia vaiko, o kartu ir visos šeimos gyvenimo būdą bei kasdienius įpročius. Tenka daug dėmesio skirti vaiko odos priežiūrai, o jei atopinis dermatitas susijęs su alerginėmis reakcijomis labai svarbu kruopščiai pasirinkti maisto produktus, nešiojamus rūbus.

Kas yra atopinis dermatitas?

Atopinis dermatitas yra dažna, lėtinė uždegiminė odos liga, kurią lydi stiprus odos niežėjimas. Atopinis dermatitas gali paūmėti arba nurimti t. y. pereiti į remisijos stadiją. Kaip ir Gintės atveju dažnai liga prasideda kūdikystėje. Net trečdalis suserga 2 – 5 gyvenimo metais. Suaugusieji serga žymiai rečiau nei vaikai.

Simptomų įmanoma ir nepastebėti

Pirmuosius egzemos požymius Auksė pastebėjo, kai Gintei buvo vos keturi mėnesiai. Pirmiausia atsirado raudonas odos bėrimas ant skruostų. Mama skubiai kreipėsi į medikus, kurie, atlikę testus, nustatė mergaitei atopinį dermatitą. Labai svarbu laiku kreiptis į gydytoją dermatovenerologą išsamiam įvertinimui, kad kuo greičiau būtų galima padėti vaikui.

Deja, labai dažnai tėvai vėlai kreipiasi į gydytojus, nes nesupranta, kokia rimta odos problema užklupo jų mažylius. Atopinis dermatitas gali priminti alergiją, neišsiskirti savo simptomais ir suklaidinti tėvus. Kelios, staiga atsiradusios raudonos dėmės, neryškūs bėrimai atrodo nereikšmingi, bet būtent jie ir gali būti tylus veiksnys, lemiantis prastą poilsį ir kitus simptomus. Dėl to pastebėjus keistus odos paraudimus, vaiko neramumą naktį, nukasymus, reikėtų ieškoti specialistų pagalbos.

Auksė prisimena, kad ligos diagnozavimą tokiame ankstyvame vaiko amžiuje apsunkino ir tai, kad Gintė tuo metu dar nemokėjo kalbėti ir aiškiai pasakyti, ką jaučia. Tėvams sunku suvokti, kas kamuoja jų vaiką, kai šis visą naktį nemiega.

Atopinis dermatitas pakeitė visos šeimos gyvenimą

Nors atopinis dermatitas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti tik kosmetinius nepatogumus sukelianti odos būklė, tačiau kiekvienas žmogus susidūręs su atopiniu dermatitu, neabejodamas pasakys, kad ši odos liga apverčia visą gyvenimą aukštyn kojomis.

Auksė prisimena, kaip netikėta vaiko liga vargino jos šeimą ypatingai pirmaisiais Gintės gyvenimo metais. Mama naktimis nemiegodavo dėl nežmoniškų niežėjimo priepuolių, kurie užklupdavo Gintę. Nors dienomis mergaitė būdavo ramesnė, Gintės kūnelis dėl kasymosi nuolatos būdavo nusėtas žaizdomis. Liga paveikia ne tik patį vaiką, bet galima sakyti, kad ,,serga visa šeima’’, nes nuolatinis rūpestis ir mažylio nerimas paliečia visus.

Atopinis dermatitas yra glaudžiai susijęs su alerginėmis reakcijomis. „Medikai pasakė, kad Gintė negali valgyti vištienos, todėl nusprendėme jos visai atsisakyti ir nebegaminti vištienos patiekalų, kad Gintei būtų lengviau laikytis paskirtos dietos.”, – pasakoja Auksė.

Dažniausiai atopinio dermatito priepuolius išprovokuoja:

  1. Iritantai: rūbai (vilna, sintetika), prakaitavimas, prausimosi, odos priežiūros įpročiai.
  2. Pseudoalergenai: maistas ir jo priedai, ore esantys alergenai.
  3. Mikrobai: bakterijos, grybeliai, virusai.
  4. Psichiniai ir kiti veiksniai: emociniai veiksniai, klimatas, UVS, hormonai.

Suprantant, kokia didelė provokuojančių veiksnių įvairovė, darosi aišku, kad atopinis dermatitas yra sudėtinga liga ir kartais neįmanoma atsakyti į klausimą „Kas kaltas?“ dėl jo atsiradimo. Daug svarbiau ieškoti tinkamo gydymo.

Kasdienė odos priežiūra gali sugrąžinti vaikystės spalvas

Atopiniam dermatitui gydyti galima parinkti net kelias grupes vaistų, priklausomai nuo amžiaus ir ligos sunkumo. Nepaisant įvairių gydymo kombinacijų gydytojai dermatovenerologai kasdienei atopiškos odos priežiūrai visada skiria specialias medžiagas, kurios atstato odos barjerinę funkciją. Tai yra emolientai (kremai), kurie intensyviai drėkina odą, ramina niežėjimą, pasižymi antibakteriniu poveikiu. Turbūt dažniausia tėvų klaida yra ta, kad emolientas yra tepamas tik esant bėrimui ir nutraukiamas praėjus uždegimui.

Emolientų pasirinkimas yra labai didelis ir kiekvienas gali atrasti sau tinkamesnį variantą. Auksė vaistinėje gavo rekomendaciją išbandyti kremą emolientą „Atoderm Intensive”.

„Jau po pirmų tepimų pastebėjau, kaip greitai Gintei nurimo niežėjimas, sumažėjo odos sausumas ir paraudimas. Gydytojas mus įspėjo, kad odos būklei pagerėjus nenustotume tepti kremo emoliento.“ – pasakoja Auksė. Tik reguliarus kremo emoliento tepimas gali suretinti odos bėrimų atsiradimą, sušvelninti simptomus ir apsaugoti nuo galimų komplikacijų.

Būtent geri gydymo emolientu rezultatai ir paskatino Auksę naudoti jį kiekvieną dieną. „Šis sprendimas tikrai pasiteisino. Paūmėjimai mus vargina žymiai rečiau, Gintė gali miegoti ramiai, nebekamuoja dažni niežėjimo priepuoliai, taip pat oda tapo minkštesnė ir švelnesnė. Mūsų patirtis su „Atoderm Intensive” kiekvieną dieną yra išties puikus pavyzdys, kaip galima palengvinti gyvenimą su atopiniu dermatu ir sugrąžinti gyvenimo kokybę visai šeimai.“

Ligonių mokymas taip pat labai svarbi gydymo dalis. Daugiau naudingos informacijos apie atopinį dermatitą galite rasti internetinėje svetainėje www.atopinis.lt . Sergančiam atopiniu dermatitu ar auginantiems šia liga sergančius vaikus gali padėti šioje svetainėje patalpinti gydytojo dermatovenerologo patarimai, atopiškos odos priežiūros taisyklės, specialisto atsakymai į klausimus bei registracija į egzemos mokyklą. 

Komentuoti

Video