Kaip gyventi su diabetu?

Teksto dydis:

Kaip gyventi su diabetu?

Medikai juokauja – kas pirmas atras, kaip išgydyti diabetą, gaus visas įmanomas premijas. Kol priešnuodžių diabetui išgydyti niekas dar neatrado, reikia galvoti, kaip jį suvaldyti. Kaip išvengti arba atitolinti komplikacijas?
Diabetas yra ypatinga liga tuo, kad labai svarbus vaidmuo tenka pačiam sergančiajam. Gydymas neapsiriboja vien vaistų išgėrimu ar insulino injekcijomis – sėkmė priklauso ir nuo paties žmogaus. Svarbu, kad jis žinotų ir suvoktų ką, kaip, kada ir dėl ko reikia daryti. Kad konsultacija pas gydytoją neapsiribotų vien vaistų ar diagnostinių juostelių išsirašymu, bet būtų įvertinta ar reikalingos gydymo korekcijos, o gal užtenka tik šiek tiek pakeisti elgseną, į konsultaciją žmogus taip pat turi ateiti pasiruošęs. Jis turi pas gydytoją atsinešti pakankamai savikontrolės duomenų, kad gydytojas galėtų priimti tinkamus sprendimus.
 
Gliukozės kiekis nuolat kinta
 
Savikontrolė – būtina visiems sergantiems cukriniu diabetu. Be kontrolės – tarsi važiavimas naktį be šviesų – tiek pačiam sergančiajam, tiek gydytojui, kuris turi parinkti tinkamą gydymą. Svarbu reguliariai tikrinti gliukozės kiekį kraujyje. Kodėl? Todėl, kad gliukozės kiekis nuolat kinta. Norint sėkmingai kontroliuoti ligą, būtina žinoti, kaip paskirtas gydymas, maistas, fizinis aktyvumas veikia gliukozės kiekį organizme visą dieną. Gydytojai pripažįsta, kad dažniausia pacientų klaida – glikemijos matavimas tik ryte, nevalgius, nes tokie pavieniai gliukozės rodikliai neatskleidžia tikrosios padėties. Visiškai neaišku, kaip cukraus kiekį įtakojo maistas, ar buvo hiperglikemijos ar hipoglikemijos pavojus. Kuriuo paros metu mums labiausiai nesiseka kontroliuoti diabetą ? 
  
Struktūrizuotas matavimas –„cukraus nuotrauka“
 
Kaip galėčiau įvertinti ar sekasi man kontroliuoti diabetą? Auksiniu standartu yra laikomas glikuoto hemoglobino tyrimas, kurį rekomenduojama atlikti kas 3-6 mėnesius. Ar užtenka vien šio tyrimo? Ar jis gali atsakyti į visus klausimus apie diabeto kontrolę? Glikuotas hemoglobinas yra gliukozės kiekio kraujyje vidurkis 2-3 mėn. laikotarpiu, t.y. vienas skaičius. Todėl natūralu, kad jis neatsakys į klausimus ar mano cukrus labai svyruoja/ kinta per parą (svarbu žinoti siekiant, išvengti širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų), kiek mano cukraus yra 2 val. po valgio (svarbus rodiklis siekiant išvengi aterosklerozės išsivystymo), ar buvo man hipoglikemijos pavojus, kaip dažnai pas mane hiperglikemija ir KODĖL?
Vis garsiau prabylama, kad norint įvertinti diabeto kontrolę be glikuoto hemoglobino rodiklio reikia pasižiūrėti ir visą glikemijos vaizdą. Todėl tikslinga pasidaryti tarsi „cukraus nuotrauką“. Sergančiam diabetu rekomenduojama bent kartą per 3 mėnesius atlikti intensyvius (struktūrizuotus) tyrimus. Matuoti savo glikemiją 3 dienas (būtinai iš eilės) 7 kartus per dieną iš anksto numatytu laiku. Šis laikas būtų ryte, prieš pagrindinius valgius, 2 val. po valgio ir prieš einant miegoti. Be glikemijos rezultatų, reiktų pažymėti kiek suvalgėte maisto ir įvertinti savo fizinį krūvį. Pažymėti kokius medikamentus naudojate. Turėdami tiek duomenų, jau galime įvertinti ar diabetas kontroliuojamas gerai, ir jeigu ne – atsakyti į klausimus, ką ir kaip reiktų dar koreguoti, kad pasiekti diabeto kontrolės tikslą. Šiuos glikemijos rezultatus galima atvaizduoti kreive. Tuomet labai vaizdžiai matyti kada glikemija buvo normali, kada yra hiperglikemija ar hipoglikemija ir ieškoti to priežasčių, bei iš karto priimti tinkamus sprendimus dėl tolesnių veiksmų. Galbūt jūs akivaizdžiai ir patys pamatysite, kad užtenka pakoreguoti tik dietą ir fizinį aktyvumą, o galbūt gydytojas nuspręs, kad reikia dar koreguoti ir gydymą. 
Dažnas pacientas „pyksta“ ant gydytojo, kad šis nepaskiria tokio gydymo, kuris leistų pasiekti gerus diabeto kontrolės rezultatus. Bet prieš „pykstant“ reiktų sau užduoti klausimą: „Ar į konsultaciją pas gydytoją ateinu „paruošęs namų darbus“?
 
 
Sergant cukriniu diabetu kompensuojamų diagnostinių juostelių gliukozei nustatyti receptas gali būti išrašomas 3 mėnesiams:
Vaikams iki 18 metų
1800 juostelių metams
450 juostelių 3 mėnesiams
Suaugusiems, sergantiems 1-ojo tipo cukriniu diabetu
900 juostelių metams
225 juostelės 3 mėn. arba
150 juostelių 2 mėn.
suaugusiems, sergantiems 2-ojo tipo cukriniu diabetu gydomiems insulinu
300 juostelių metams
75 juostelės 3 mėn. arba
50 juostelių 2 mėn.
suaugusiems, sergantiems 2-ojo tipo cukriniu diabetu, gydomiems geriamaisiais antidiabetiniais vaistais
150 juostelių metams
50 juostelių 4 mėn.
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

egis2392 2014 gruod. 11 10:26

sveiki.Sergu II lygio diabetu 6 metai.Nepatogumai kad negali pagauti to viduriuko,tai aukstas tai zemas dar tos juosteles kuriu nepakanka.Kilo idomiu minciu,del kontroles,kurios ,tikiu ,palengvintu musu ligos kontrole.Noreceu pasidalinti mintimis bei shemomis su medicinos tehnologais kurie neabejingi sei ligai.