Kaip atpažinti apendicitą? Kada vartoti „angliuką“?

Teksto dydis:

Kaip atpažinti apendicitą? Kada vartoti „angliuką“?

2012 rugp. 5 00:00

Ar griebtis dietos, ar jau operuotis? Kaip atpažinti apendicitą?
 
Iš tikrųjų atskirti apendicitą – ligą, kurią gydyti reikia skubiai, ir gydyti su chirurgo pagalba – nuo banalaus nusižengimo dietoje ne visada lengva. Net gydytojai gali suklysti, būna, kad ligonį su apendicito simptomais veža į infekcinį skyrių ir atvirkščiai. Ypač lengva supainioti šias dvi tokias skirtingas ligas, kai už lango masinio vaisių valgymo sezonas. Ir vis dėlto, kad be reikalo netrukdytumėme „greitosios pagalbos“, ir priešingai, laiku pastebėtumėme apendicitą, reikia atvirtai žinoti keletą dalykų.
Pirma, skausmas. Esant apendicitui skausmas dažniausiai prasideda kažkur aplink bambą, o po to leidžiasi žemyn į dešinę pilvo pusę. Jei žmogui apendicitas, jis stengiasi gulėti ant dešinio šono, pritraukęs kojas prie pilvo. Apsinuodijus maistu taip nėra.
Antra, išmatos. Apsinuodijus maistu, jos būna skystos, o pasituštinus palengvėja. Apendicitui viduriavimas nebūdingas.
Trečia, Bliumbergo simptomas. Tapkite diagnostu: paguldykite besikankinantį pilvo skausmais ant nugaros, liepkite ištiesti kojas. Atsargiai paspauskite sulenktais pirštais pilvą dešinėje po bamba. Ir apsinuodijus maistu, ir apendicito atveju – skaudės. O dabar staigiai atitraukite ranką. Jeigu tai apendicitas, tai ligoniui tuo metu suskaus dar labiau.
 
Tokių požymių pakanka, kad nuspręstumėt, kviesti „greitąją“ ar ne. Bet kokiu atveju, jei turite nors kokių abejonių, kvieskite. Iki gydytojo atvykimo jokiu būdu nedėkite ligoniui ant pilvo šildyklės, neduokite nuskausminančių vaistų, preparatų prieš viduriavimą ar, priešingai, jį skatinančių.
 
Kada ir kaip vartoti aktyvuotą anglį
 
Nuo neatmenamų laikų gydomaisiais tikslais plačiai naudojami įvairūs sorbentai – medžiagos, kurios sugeba, nurijus, sugerti nuodingas daleles ir dujas, išlaikydamos jas savo paviršiuje. Vienas iš pačių „liaudiškiausių“ sorbentų – medžio (aktyvuota) anglis.
Vartojant anglies miltelius, pasiekta gerų rezultatų, gydant apsinuodijimus maistu, intoksikacijas sunkiųjų metalų druskomis, taip pat tokias sunkias infekcines ligas, kaip dizenterija, cholera, žarnyno maras. Be to, anglis teigiamai veikia gydant chroniškus gastritus, besitęsiančius kolitus, padidėjus rūgštingumui, esant sunkiai diarėjos (viduriavimo) su pykinimu formai.
 
Universalus priešnuodis
 
Atsiradus naujiems, efektyvesniems baktericidiniams preparatams, o po to ir antibiotikams, aktyvuotos anglies kaip gydymo priemonės populiarumas sumažėjo. Tačiau iki šiol šis preparatas laikomas vienu efektyviausiu nespecifiniu antidotu (priešnuodžiu), galinčiu sugerti daugelį nuodų ir sutrukdyti jų įsisavinimą didelio savo paviršiaus aktyvumo dėka. Viso 1 g aktyvuotos anglies gali surišti 800 mg morfino, 700 mg barbitalio, 300-500 mg kitų barbitūratų ir alkoholio.
Aktyvuotos anglies gamyboje naudojamos durpės, akmens ir medžio anglis, kitos augalinės kilmės medžiagos, kurias kaitina beorėje erdvėje, vėliau papildomai chemiškai apdoroja. Rezultatas – medžiaga akytu ažūriniu rėmu. Maksimaliai smulkios poros padidina kontakto paviršių. O kuo didesnis kūno paviršiaus santykis su jo apimtimi, tuo aktyvesnis pats kontaktas ir tuo geriau sugeriami nuodai. Naudingas aktyvuotos anglies paviršius sudaro 400 kv. metrų vienam gramui.
Dažniausiai „angliukas“ naudojamas kaip universalus sorbentas, apsinuodijus įvairiais vaistais, augalinės kilmės nuodais ir kitomis cheminėmis medžiagomis (išskyrus apsinuodijimus stipriomis rūgštimis, cianidais, geležies preparatais, šarmais). Tokiais atvejais medžio anglis tinka skrandžio praplovimui (vienas valgomasis šaukštas miltelių litrui vandens) ir geriama po 20-30 g (kartais iki 80-100 g), atitinkamai 100-150 g vandens. Gerti anglies miltelius (arba susmulkintas tabletes) būtina prieš skrandžio praplovimą ir po jo.
 
Nevartoti su kitais preparatais!
 
Nereikėtų kartu su aktyvuota anglimi vartoti kokių nors kitų preparatų. Jie neišvengiamai adsorbuosis, tuo sumažindami nuodus sugeriantį anglies tūrį. Naudoti anglį kaip sorbentą yra efektyviausia per pirmas 12 valandų po apsinuodijimo. Pati anglis nėra įsiurbiama ir nepasiduoda metabolizmui virškinimo trakte. Ji pašalinama su išmatomis, nudažydama jas juodai.
„Angliukas“ padės varginant meteorizmui (padidėjusiam dujų kaupimuisi), dispepsijai, kolitui, padidėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui, viduriavimui, intoksikacijoms maistu – į vidų po 1-2 g 2-4 kartus per dieną kas 1,5-2 valandos po valgio, užgeriant vandeniu (tabletes geriau susmulkinti).
Tačiau šis preparatas neturėtų būti taikomas pastovų, ilgą laiką. Jis vartojamas kaip greitosios pagalbos priemonė, paprastai kelių dienų laikotarpyje. Esmė ta, kad aktyvuota anglis virškinimo trakte suriša ne tik toksines, bet ir naudingas organizmui medžiagas (fermentus, vitaminus, amino rūgštis ir kt.). Be to, tyrimų duomenimis, ilgą laiką vartojus šį preparatą, galima sulaukti nepageidaujamo toksinio efekto (pykinimo, vėmimo ir kitų nemalonių pakitimų). 
 

Komentuoti