Kad žaizdos gytų greičiau...

Teksto dydis:

Kad žaizdos gytų greičiau...

Prasidėjo nauji darbo ir mokslo metai. Vėl visi skubame. Aš bebėgdama į troleibusą, suklupusi, nusibrozdinau kelią. Sūnus iš mokyklos grįžo su mėlyne paaky: riteriškos kovos dėl mergaičių. Vyras, ardydamas baldus, įsivarė rakštį... Vaizdelis gal kiek ir perdėtas, bet nors viena
situacija tikrai dažnas ne tik aktyvaus poilsio, bet ir kasdieninės buities palydovas.
 
Tai ką daryti, kad tokios žaizdos užgytų greičiau?
Visos žaizdos gyja daugmaž vienodai. Nežiūrint žaizdos kilmės, joms galioja tie patys gydymo ir tvarstymo principai. Nubrozdinimams, įsipjovimams, nudegimams ir pan. gydyti dažniausiai tinka tie patys tepalai ir tvarsčiai. Jei pažeistą vietą labai skauda, kyla temperatūra, reikia kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Tik jei žaizda nesukelia didesnio diskomforto, galima gydytis patiems. Paprastai, žaizda užgyja per tris savaites. Vaikams, paaugliams žaizdos sugyja greičiau. Vyresnio amžiaus žmonėms, ypač sergantiems gretutinėmis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, širdies nepakankamumu, žaizdos gyja lėčiau.
 
Tinkama pirmoji pagalba
Ištikus bėdai svarbiausia pirmoji pagalba. Netinkamai teikiant pirmąją pagalbą, blogai tvarstant, žaizdos gyja ilgiau, daugiau šlapiuoja ir skauda. Tokios žaizdos gali komplikuotis randu, infekcija, kartais netgi bendrine infekcija (kraujo užkrėtimu).
 
Todėl reikia elgtis taip:
Jei žaizda nedidelė ir kraujuoja negausiai, išplaukite ir dezinfekuokite ją specialiu tirpalu, sustabdykite kraujavimą spausdami žaizdos kraštus 5 min.. Pirmąsias 24 valandas skausmą geriausiai sumažina šaltis. Jei atsirado kraujosrūva, sumuštą vietą reikia atšaldyti. Jei nusideginote patartina šaldyti ne trumpiau kaip 10 min.
 
Dėmesio!
Įvairių žaizdų atvejais pirmajai pagalbai nerekomenduojama naudoti spirito, jodo, briliantinės žalumos, įvairių putų. Vandenilio peroksidas žaizdą išplauna, bet jos nedezinfekuoja. Aukščiau išvardintos medžiagos lėtina žaizdos gijimą ir nuodija žaizdos audinius. Taip pat negalima ant žaizdos berti bet kokių miltelių, druskos (kad druska dezinfekuoja – netiesa), miltų, dėti kiaušinio baltymo. Tai nėra pirmosios pagalbos priemonės, jos gali sukelti skausmą, sutrikdyti gijimą ar net paskatinti infekciją. Kraujavimui sustojus nuplaukite žaizdą ir nusausinkite jos kraštus. Nuplauti žaizdą galima tiesiog po tekančiu vandeniu. Ant žaizdos užtepkite gijimą skatinantį hidrogelį, uždėkite tvarstį. Kad į žaizdą nepatektų mikrobų, žaizdelę reikia dezinfekuoti octenisept® tirpalu.
 
Kas tie hidrogeliai?
Anksčiau tepalus gamino iš riebalų, į kuriuos buvo įdedama vaistinės medžiagos. Tačiau maždaug prieš dešimt metų tokių tepalų atsisakyta. Nustatyta, kad jie dažnai net pablogina pažeistos odos būklę. Visi odos gijimo procesai vyksta tik esant drėgmei. Todėl reikia naudoti priemones, kurios skatina vandens apykaitą. Tokie yra vadinamieji hidrogeliai. Pastaruoju metu atsirado priemonių, kurios ne tik atstoja tvarstį ir padeda organizmui išgydyti žaizdą, skatina kraujo pritekėjimą ir neleidžia patekti infekcijai. Įrodyta, kad jos labai pagreitina žaizdos gijimą bei padeda atkurti normalią odos būklę ir išvaizdą.
 
Jei nusprendėte, kad žaizda pavojinga, kreipkitės į gydytoją. 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (5)

Karolina 2020 rugp. 16 14:17

Turiu žaizdą šalia nosies ir per tą žaizdą sunku kvėpuoti per vieną nosį. Per kiek laiko užgytų mano žaizda? Man 12

Karolina 2020 rugp. 16 14:17

Turiu žaizdą šalia nosies ir per tą žaizdą sunku kvėpuoti per vieną nosį. Per kiek laiko užgytų mano žaizda? Man 12

Karolina 2020 rugp. 16 14:17

Turiu žaizdą šalia nosies ir per tą žaizdą sunku kvėpuoti per vieną nosį. Per kiek laiko užgytų mano žaizda? Man 12