Grybų plantacijos... tarpupirščiuose. Labai šlykštu!

Teksto dydis:

Grybų plantacijos... tarpupirščiuose. Labai šlykštu!

2013 birž. 13 00:00

Peržiemoję žiemą, vargais negalais peržiemoję ir pavasarį, pagaliau sulaukėme vasaros. Išsinėrę iš kailinių, vilnonių megztinių ir iššokę iš aulinių, veltinių ir guminių batų, įsispyrėme į basutes. Įsispirt įsispyrėme, tačiau ar apsidžiaugėme? Statistika byloja, kad liga, apie kurią kalbėsime, serga apie 40 procentų žmonių. Tai reiškia, kad vos ne kas antras yra ja užsikrėtęs. Tad kartu su vasaros džiaugsmais paaiškėja ir pasimato tai, kas buvo pasislėpę ir nematoma – pėdų odos grybelis. Kur tyko grybas? Kaip jo išvengti? Kaip gydytis? Apie tai kalbamės su dermatologe Danute Mačiuliene. 

Grybelinė infekcija – tai lėtinė, labai greitai plintanti odos ir jos priedų liga. Ją sukelia tik per mikroskopą matomi patogeniniai grybeliai, vadinami dermatofitais. Labiausiai paplitęs yra kojų nagų ir pėdų grybelis. Taip yra todėl, kad būtent kojų tarpupirščiuose yra palankiausia terpė užsiveisti ir daugintis grybelio sporoms. Nuolat batuose suspausti pirštai, drėgmė, prakaitas, šiluma sudaro visas sąlygas šiam susirgimui. Užsikrėsti odos grybeliu galima visose didelėse žmonių susibūrimų vietose vaikštant basomis: pirtyse, baseinuose, sporto salėse, persirengimo kambariuose,  net paplūdimiuose, svečiuojantis kitų namuose arba sulaukus svečių su nepageidaujamomis „dovanomis“. 

Kas yra kas: arba koks grybelio veidas?

Ilgą laiką žmonės nė įtarti neįtaria turį pėdų grybelį. Dažniausiai ir pirmiausiai jis „įsikuria“ trečiajame arba ketvirtajame tarpupirščiuose. Pacientų žodžiais, „pašunta tarpupirščiai“. Pasak gydytojos, tai nebūtinai bus grybelis, tačiau dažniau nei rečiau, tai ir bus tas nelemtas užkratas.

Bėda ta, kad labai ilgai nevargina jokie nemalonūs simptomai. Kartais paniežti, pakutena, vėliau nustoja, dar vėliau niežulys vėl atsikartoja. Tačiau tuo metu odos raukšlėse grybelis jau atlieka savo juodą darbą: šusdama oda skilinėja, pleiskanoja, atsiveria žaizdelės, grybelis prasiskverbia gilyn, iš tarpupirščių plinta ant padų, kulnų, nagų...

Pėdų grybelinė liga dažnai sukelia pado sausumą, pleiskanojimą, ypač pado raukšlių, pamažu apima visą pėdą ir jos kraštus. Pažeista oda paprastai būna paraudusi, patinusi, joje formuojasi suragėjimai, atsiranda įtrūkimų, pro kuriuos gali plisti infekcija, išsivystyti odos uždegimas.

Gydytojos patirtis liudija, didžiuma pacientų ateina tik tada, kai pakinta nagai. Laimė, kad tokių atvejų pastaruoju metu mažėja. Dermatologės manymu, žmonės dabar labiau išprusę, apsiskaitę, be to kiekvienas besirūpinantis savo sveikata, rūpinasi ir estetika. 

Ta bjaurybė puola ir seną, ir mažą!

Buvo manoma, kad pėdų odos grybelis –  vyresnio nei 60 metų amžiaus žmonių bėda. Tiesa yra ta, kad gydytojų pagalbos jie kreipdavosi sulaukę minėto amžiaus, kai liga jau būdavo gerokai pažengusi ir išplitusi.

„Visais laikais dauguma pacientų buvo vyrai. Rūkantys žmonės daugiau prakaituoja nei nerūkantys, todėl ir rizika apsikrėsti jiems yra didesnė. Taip pat vyrai aktyvesni sportininkai. Jie avi sportinius batus ir sportuodami, ir po to. Kojos prakaituoja, pirštai šunta. Dažniausiai po treniruotės einama į pirtį, gerai neišsišluostoma, o čia, žiūrėk, grybas ima ir prikimba. Na, o jeigu toks vyras, tėvas, sūnus, brolis, dėdė ateina namo, nusiauna batus, nusimauna kojines, paberia grybelio sporas ant grindų ir kilimų, jomis neabejotinai apsikrės ir namiškiai, net – vaikai“, – perspėja dermatologė.

Dar viena didžiulė klaida, kurią darome namuose – bendri rankšluosčiai. Dažniausiai veidui kiekvienas turime atskirą, o kojoms skirtuoju naudojamės visi. Jeigu ir jūsų namuose taip yra, nedelsdami žygiuokite į vonią ir skirkite kiekvienam po kojų rankšluostį! 

Saugokis karo, maro ir grybo!

„Žmonės mano, kad labai kultūringa atėjus į svečius nusiauti savo batus ir apsiauti šeimininkų pasiūlytas šlepetes. Tačiau nei vienas, nei kitas gali nežinoti ir nė neįtarti, kad tokiu būdu gali apsikeisti pėdų ar nagų grybelio sporomis. Jeigu norite pagerbti šeimininko tvarką ir norą palaikyti švarą, visur nešiokitės savo šlepetes“, - pataria ilgametę patirtį turinti gydytoja D. Mačiulienė.

Norint apsisaugoti nuo grybelio, taip pat būtina, išsimaudžius sausai išsišluostyti tarpupirščius, nešioti medvilnines kojines, patogius, neankštus batus. Prieš einant į pirtį, baseiną, sporto salę, paplūdimį profilaktiškai galima naudoti apsauginį pėdų purškalą. Baseine ir pirtyje avėtas šlepetes taip pat reikia išplauti, sausai nušluostyti ir supurkšti.

Gydytis būtina

„Laimė, pastaruoju metu pacientų amžius jaunėja, jie ateina ligai neįsisenėjus. Anksčiau tekdavo šalinti nagus, procedūra buvo labai nemaloni ir gana skausminga. Dabar tai atliekama labai retai, nors kartais pacientų pageidavimu šalinamas vienas ar keli labiausiai pažeisti nagai. Dabar nagų šalinimo metodai daug švelnesni. Gydymui skiriame ir geriamuosius vaistus“, – sako dermatologė.

Pastebėjus pirmuosius odos pokyčius, gydytoja pataria kuo skubiau kreiptis profesionalios medikų pagalbos. Tik atlikus laboratorinius tyrimus, skiriami vaistai. Patyrusi gydytoja nepataria užsiimti savigyda, nes yra keletas grybelio formų, todėl jį įveikti gali tik specialiai paskirti medikamentai. Gydantis reikėtų dezinfekuoti vonią, dušo kabinas, vonios kilimėlius, avalynę, virinti kojines, patalynę.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

zanas 2015 spal. 29 22:40

sutruko ir net nuejo oda kojos tarpirsti,isapacios pirstu atrodo kad butu isbrinke nuo vandens.po savaites pradeda jau jau niestet ir kitas tarpirstis,niezulys neapsakomas,ka daryt,gal kas gali patarti