Esminiai dalykai, kuriuos būtina žinoti apie insultą

Teksto dydis:

Esminiai dalykai, kuriuos būtina žinoti apie insultą

2014 rugp. 1 15:07

Insultas yra antroji pagal dažnumą po išeminės širdies ligos širdies ir kraujagyslių sistemos liga. Kasmet pasaulyje insultą patiria per 15 mln. gyventojų, nuo jo miršta 5,7 mln. žmonių (9,7 proc. visų mirčių), apie 5 mln. insultą išgyvenusių žmonių lieka neįgalūs.

Insulto simptomai:

  • staigus organizmo silpnumas arba kūno aptirpimas;
  • aplinkos vaizdų suvokimo pokyčiai;
  • stiprus nežinomos kilmės galvos skausmas;
  • staigus galvos svaigimas, sutrikusi eisena arba judesių koordinavimas;
  • staigus sąmonės sumišimas, sutrikusi kalba, negebėjimas suprasti kalbančiojo.
  • Jeigu pastebėjote bent vieną iš aukščiau išvardytų simptomų, nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Insulto testas

Insulto simptomus padės nustatyti greitas testas.

Veidas. Paprašykite paciento šypsotis. Ar viena veido pusė tarsi „nusmukusi“?

Rankos. Keliant rankas vieną jų krenta?

Kalba. Paprašykite paciento pakartoti paprastą sakinį. Ar yra kalbėjimo sutrikimų?

Jeigu yra bent vienas iš išvardytų simptomų, nedelsdami kreipkitės medikų pagalbos: šiuo atveju laikas yra labai svarbus.

Delsimas didina smegenų pažeidimą

Insulto gydymas pradedamas iškart, nes svarbi yra kiekviena sekundė. Negaudamos deguonies smegenų ląstelės ima žūti jau po kelių minučių. Padėti sustabdyti šį procesą gali specialūs medikamentai, tačiau juos pacientas turi gauti per pirmąsias tris valandas nuo insulto simptomų atsiradimo pradžios.

Kiekviena smegenų dalis yra atsakinga už tam tikras organizmo funkcijas. Žuvus smegenų ląstelėms, kurios kontroliuoja kurią nors funkcijų, negrįžtamai pažeidžiama tos žmogaus organizmo dalies veikla. Todėl insultas yra pagrindinė invalidumo ir neįgalumo priežastis.

Insulto diagnozavimas

Su insulto simptomais į ligoninę atgabentam pacientui pirmiausia nustatomas ligos tipas. Atlikus kompiuterinę tomografiją išsiaiškinama, kas lėmė insulto simptomus: kraujagyslės nepraeinamumas ar jos plyšimas. Norint nustatyti tikslią krešulio ar kraujo išsiliejimo į smegenis vietą, atliekami kiti tyrimai.

Išeminis insultas

Labiausiai paplitęs insulto tipas insulto – smegenų išemija. Į šią kategoriją patenka beveik devyni iš dešimties ligos atvejų. Išeminio insulto priežastis – kraujo krešulys, kuris sutrikdo normalią smegenų kraujotaką.

Hemoraginis insultas

Hemoraginis insultas yra mažiau paplitęs, tačiau yra ne mažiau pavojingesnis už išeminį insultą. Hemoraginis insultas įvyksta plyšus susilpnėjusiai smegenų kraujagyslei. Rezultatas – kraujavimas, kurį sunku sustabdyti.

"Mini“ insultas

Praeinantis smegenų išemijos priepuolis dažnai vadinamas „mini“ insultu. Tai tarsi „paskutinis įspėjimas“ pacientui. Kaip ir įprastinio insulto atveju, kraujas nustoja tekėti į konkrečią smegenų sritį, tačiau praėjus kuriam laikui kraujotaka atsistato. Šie simptomai perspėja apie gresiantį insultą. Todėl labai svarbu kreiptis gydytojų pagalbos įtarus bent menkiausią praeinančio smegenų išemijos priepuolio požymį.

Insulto priežastys

Dažniausia galvos smegenų insulto priežastis yra aterosklerozė. Iš riebalų, cholesterolio, kalcio susidariusios aterosklerozinės plokštelės kaupiasi vidinėse kraujagyslių sienelėse ir siaurina jų spindį. Išeminis insultas įvyksta kuomet atplyšusi riebalų plokštelė užkemša kraujagyslę. Hemoraginio insulto išdava – aukštas kraujo spaudimas, kuris tiesiog „suplėšo“ susilpnėjusią kraujagyslę.

Insulto rizikos veiksniai

Lėtinės ligos, didinančios insulto riziką: aukštas kraujospūdis, didelis cholesterolio kiekis, diabetas, nutukimas. Norėdami sumažinti insulto riziką, stebėkite savo kraujo spaudimą, cholesterolio kiekį ir svorį.

Rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu, fizinio aktyvumo trūkumas taip pat didina insulto riziką. Akivaizdu, reiktų vengti nikotino ir alkoholio, užsiimti fizine veikla.

Ydingi mitybos įpročiai turi įtakos insulto vystymuisi. Gausus riebių maisto produktų vartojimas skatina aterosklerozinių plokštelių susidarymą, kas lemia kraujagyslių spindžio siaurėjimą. Sūrus maistas nepalankiai veikia kraujo spaudimą. Besaikis pernelyg kaloringas maistas gali sukelti nutukimą. Norėdami apsisaugoti nuo insulto, vartokite kuo daugiau šviežių daržovių, vaisių, neskaldytų grūdų ir žuvies.

Tačiau ne visus rizikos veiksnius galima kontroliuoti. Nekontroliuojami rizikos veiksniai yra senyvas amžius, genetinis paveldėjimas, asmens lytis. Įrodyta, kad vyrai insultą patiria dažniau nei moterys.

Neatidėliotina pagalba

Jei pacientas patyrė išeminį insultą, svarbiausia – atkurti kraujotaką ir pašalinti kraujo krešulius. Tam būtini specialūs medikamentai, kuriuos pacientas privalo gauti per pirmąsias tris valandas po insulto. Hemoraginio insulto gydymas yra sudėtingesnis: būtina sureguliuoti kraujo spaudimą, pašalinti smegenyse išsiliejusį kraują bei neutralizuoti smegenų tinimą.

Žala sveikatai

Nepriklausomai nuo insulto priežasties, pasekmes sveikatai lemia ligos sunkumas ir laiku pradėtas gydymas. Sutrikimų pobūdis priklauso nuo to, kurioje smegenų dalyje įvyko spazmas ar kraujagyslės plyšimas. Tačiau yra ir bendrų insulto pasekmių: rankų ir kojų aptirpimas, vaikščiojimo bei koordinacijos sutrikimai, regėjimo, rijimo, kalbos ir supratimo problemos. Kai kurie sutrikimai gali lydėti visą likusį gyvenimą, tačiau nemažai daliai žmonių pavyksta atkurti sutrikusias funkcijas.

Reabilitacija po insulto

Reabilitacija po insulto – labai svarbus procesas. Kiekvienam pacientui parengiama speciali programa, padedanti atkurti prarastus įgūdžius ir atitaisyti visus įmanomus pažeidimus. Nors visų insulto pasekmių pašalinti neįmanoma, pacientas palaipsniui grįžta į normalų gyvenimą. Logopedas padeda atkurti kalbėjimo bei rijimo įgūdžius.

Labai dažnai po insulto nusilpsta raumenys, sutrinka koordinacija. Kineziterapija –  veiksmingiausias būdas atstatyti jėgas, pusiausvyrą ir koordinaciją, taip pat smulkiąją motoriką, kaip antai, gebėjimą naudotis stalo įrankiais, užsisagstyti sagas.

Labai dažnai insultą patyrusieji žmonės ir jų šeimos nariai išgyvena baimę, pyktį, nerimą. Terapiniai pokalbiai su psichologu padeda adekvačiai reaguoti į įvykusią situaciją, pataria, kaip kontroliuoti emocijas. Kadangi insultą beveik visada lydi depresija, terapeutas, savo ruožtu, stebi ar nepasireiškia depresijos požymių.

Insulto prevencija

Patyrusieji smegenų insultą ar smegenų išemijos priepuolį turėtų imtis visų priemonių, kad išvengtų ligos pasikartojimo. Patariama mesti rūkyti, vengti alkoholio ir druskos, sportuoti, valgyti subalansuotą maistą.

Taip pat būtina vartoti specialius gydytojo paskirtus vaistus, įskaitant ir mažas aspirino dozes, mažinančius kraujo krešėjimą ir krešulių susidarymą kraujyje. Turintiems aukštą kraujospūdį būtina vartoti spaudimą reguliuojančius medikamentus.

Kartais insultas yra susijęs su miego arterijos, kuri tiekią kraują į smegenis, susiaurėjimu. Tokiais atvejais galėtų padėti chirurginis aterosklerozinių plokštelių pašaliniams iš minėtos arterijos.

Išplėsti miego arterijos spindį galima ir be didelės apimties chirurginės operacijos. Tai kraujagyslės išplėtimas specialaus stento arba balionėlio pagalba. Šios priemonės padeda palaikyti normalų kraujagyslių spindį.

Gyvenimas po insulto

Darbingumą atgauna daugiau nei pusė patyrusiųjų insultą žmonių. Jei pacientas vis dėlto prarado tam tikrus gebėjimus, reabilitacijos proceso metu jis bus išmokytas savarankiškai apsieiti be aplinkinių pagalbos. Kita vertus, kiekvienas kartą patyręs insultą turėtų prisiminti, kad ligos atsinaujinimo rizika yra didžiulė. Ir tik pats žmogus gali pasistengti padaryti viską, kad šią riziką sumažintų ar jos išvengtų.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Get program blank atm card +393512615163 2022 birž. 15 14:25


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Sostine 2022 vas. 5 17:39

Po insulto padeda atsistatyti kraniosakralinė osteopatija.

viktoras 2015 saus. 4 11:38

Maždaug prieš 9 metus man pavyko akupunkturos deka iš latentiniu insulto simptomu priepuoliu ištraukti viena savo giminaite.Akupunkturoje taip pat esti tašku kurie gydo ir insulto priepuoliu pasekmes.Bet tam reikia turieti labai daug žiniu apie akupunktura.O aš po daugelio akupunkturos studijavimo metu tokiu žiniu turiu labai daug.Akupunkturos deka galima ne tik gydyti bet kokia negale bet ir užkirsti kelia jai atsirasti ar net sustiprinti igimtus žmogaus talentus arba sukelti vaikui jaunuoliui nora mokytis.Patikiekit tai ne kledesiai bet realybe.Ir jei lyg šiuolei šituo niekas nedaro tai nereiškia kad tai neimanuoma.Viskas priklauso nuo žiniu kiekio.Užkertant kelia insultui aš nauduojau Czu šao jan dan czin kanalo ir Du indo taškus išsidiesčiusius galvos srityje.Nes šie taškai buvo jautrus.Pasekmes po insulto šalina kiti taškai.Ir tai nustatuoma individualiai neimanomos juokios išankstines rekomendacijos.Deja aš gyvenu Šiluteje Gluosniu 3 ir todel mažai kam galiu pagelbeti.Pinigu iš žmoniu neprašau ir neimu.Mielai dykai savo žiniuomis pasidalyčiau su žinuovais.