Endodontija – dantų šaknų kanalų gydymas

Teksto dydis:

Endodontija – dantų šaknų kanalų gydymas

2015-10-27 12:54

Jautrūs dantys, patinę dantenos, o gal pastebite patamsėjusią danties spalvą? Tai gali būti ženklas, kad jums reikalingas dantų šaknų kanalų gydymas.

Danties išorė yra sudaryta iš kietų, į kaulą panašių, audinių, o viduje dantis yra tuščiaviduris. Šią tuštumą užpildo kraujagyslės, maitinančios dantį, bei nervai. Kariesui išplitus dantyje ir pasiekus gilumoje esančias kraujagysles bei nervą, bakterijos juose sukelia infekciją – dantį gali pradėti stipriai skaudėti, o infekcija po truputį plinta į kaulą aplink dantį. Šios infekcijos kitu būdu išgydyti neįmanoma, todėl yra gydomi danties šaknies kanalai, kuriuose yra kraujagyslės ir nervas.

Dantų šaknų kanalų gydymas, moksliškai vadinamas endodontija – tai toks gydymas, kai yra pašalinami infekuoti audiniai, esantys danties viduje – šaknies kanaluose. Po to kanalai užpildomi specialia medžiaga, kuri apsaugo dantį nuo infekcijos pasikartojimo.

Endodontinis gydymas yra atliekamas, kai kariesas dantyje taip išplitęs, kad infekcija jau yra pasiekusi danties viduje esantį audinį. Kartais endodontinio gydymo reikia ir dantims, kurie ilgą laiką buvo nekokybiškai užplombuoti, dantims labai nusidėvėjus, prieš protezuojant dantį bei kai kuriais kitais atvejais.

Ryškiausias simptomas, parodantis, kad reikalingas endodontinis gydymas – stiprus, priepoliais, ypač naktį, užeinantis skausmas. Taip pat gali būti jaučiamas maudimas, dantis atrodo „pakeltas“, sukandant suskausta. Sunkesniais atvejais gali atsirasti ir patinimas burnos viduje ar net matytis veide iš išorės. Kartais gali nebūti jokių simptomų, įspėjančių apie reikalingą dantų šaknų kanalų gydymą, pavyzdžiui tokiais atvejais, kai uždegimas yra lėtinis. Tai vadinama pasleptu uždegimu, kai žmogus jaučiasi sergantis, kartais simptomus gali supainioti su peršalimo simptomais, kurie tampa pasikartojančiais.  Už viso to slepiasi nuolat danties kanaluose vykstantis uždegimas. Tokiais atvejais požymiai pastebimi tik apsilankius pas gydytoją ir atlikus rentgeno nuotrauką bei keletą specifinių diagnostinių testų. Tokių atvejų praktikoje pasitaiko gana dažnai, todėl rekomenduojama pas odontologą apsilankyti kartą per 6 mėnesius, tam kad kariesas būtų pastebėtas anksčiau ir infekcija neišplistų. Pastebėjus ir išgydžius kariesą, užkertamas kelias infekcijos plitimui į danties šaknų kanalus.

Infekcijai išplitus į danties šaknies kanalus, atliekamas endodontinis gydymas, siekiant išsaugoti paciento nuosavu dantis. Po gydymo dantis paprastai yra protezuojamas, taip jį apsaugant nuo infekcijos pasikartojimo ar lūžio. Toks dantis gali „tarnauti“ labai ilgai. Jei dėl tam tikrų aplinkybių šaknies kanalų gydymo atlikti negalima, dantis yra šalinamas. Nors didžioji dauguma dantų gali būti gydomi endodontiškai, tačiau yra tam tikrų atvejų, kuomet kanalų gydymas yra per daug rizikingas ir jis yra neatliekamas.

Prieš endodontinį gydymą pacientui yra atliekamas vietinis nuskausminimas, todėl gydymo procedūra yra neskausminga. Procedūros metu yra išvalomi visi karieso pažeisti audiniai ir patenkama į danties viduje esančią ertmę. Iš jos ir šaknų kanalų specialiais instrumentais pašalinami bakterijomis infekuoti audiniai, kanalai plaunami dezinfekuojančiais tirpalais ir užpildomi vaistais, kurie paliekami kanale maždaug savaitei. Kito vizito metu vaistai išplaunami, o kanalai užpildomi specialia medžiaga, kuri hermetizuoja kanalus ir neleidžia vėl patekti bakterijoms. Paprastai dantų šaknų kanalų gydymui prireikia dviejų vizitų. Lengvesniais atvejais gydymas gali būti užbaigtas ir per vieną kartą, o sudėtingesniais – gali prireikti ir 3–4 vizitų.

Gydymo kaina priklauso nuo atvejo sudėtingumo. Vidutiniškai vieno kanalo gydymas gali kainuoti apie 100 eurų, tačiau verta paminėti, kad priekiniai dantys turi po vieną kanalą, o galiniai po 3–4, kartais net iki 6 kanalų, todėl kaina priklauso nuo individualaus atvejo.

Endodontinio gydymo gali prireikti ir dantims, kurių kanalai jau yra gydyti. Taip gali nutikti, jei šaknų kanalai buvo nekokybiškai užsandarinti  ir į juos vėl pateko bakterijų. Uždegimas gali prasidėti iš naujo, išplisti už danties ribų ir ardyti kaulą. Tada taikomas endodontinis pergydymas – senas kanalų užpildas pašalinamas, viskas iš naujo išvaloma, sterilizuojama ir sandariai užpildoma. Dažniausia dantų šaknų kanalų pergygymo priežastis – nekokybiškas prieš tai buvęs gydymas, kai kanalai netinkamai išvalyti ir užpildyti. Taip pat pergydymo gali prireikti ir tuo atveju, jei kanalai gydyti tinkamai, tačiau juose buvuvsios bakterijos labai atsparios ir jas labai sunku pašalinti.

Siekiant išvengti komplikacijų, reikėtų rinktis patyrusį specialistą, kuris specializuojasi endodontiniame gydyme. Žinoma, komplikacijos yra visada įmanomos, priklausomai nuo situacijos sudėtingumo. Tai yra tam tikri instrumentų lūžiai kanalo viduje. Gali būti tam tikros vadinamos perforacijos, t.y. kai pažeidžiama danties sienelė. Dažniausiai pasitaikanti endodontinio gydymo pasekmė – danties lūžis, tačiau tai susiję ne su pačiu gydymu, o su netinkamu danties atsatatymu po gydymo. Galų gale dirbant nelabai patyrusiam gydytojui kanalai gali būti nekokybiškai užpildyti ir dėl to atsinaujina infekcija, tačiau naudojant visas šiuolaikines technologijas, instrumentus, mikroskopą ir dirbant profesionalui, komplikacijos itin retos.

Lietuvoje endodontinis gydymas vis dar atliekamas dviem būdais – su mikroskopu ir be jo. Užsienyje mikroskopas endodontiniame gydyme jau plačiai naudojamas, Lietuvoje jo naudojimas dar tik įsibėgėja. Sudėtingais bei visais pergydymo atvejais rekomenduojama rinktis gydymą, kurio metu naudojamas mikroskopas. Tai patvirtina dantų protezavimo ir implantologijos klinikos Dental P.R.O. gydytoja-odontologė Ieva Bernatavičiūtė. Gydytoja teigia, kad mikroskopas – nepakeičiamas pagalbininkas endodontijoje, nes leidžia matyti didesnį ir aiškų vaizdą. Taip pagerinamas darbo tikslumas, išvengiama galimų komplikacijų ir pasiekiami puikūs gydymo rezultatai. Pasak I. Bernatavičiūtės, šiais laikais, esant pažangioms technologijoms, endodontinis gydymas be mikroskopo sunkiai įsivaizduojamas. Mikroskopas leidžia darbo lauką, kuris yra itin mažas, matyti iki keliolikos kartų priartintą. Tai itin svarbu dantų šaknų kanalų gydyme, nes dirbama danties viduje, instrumentai yra smulkūs, o kanalus dažnai yra labai sunku pamatyti ir pasiekti, nes darbo laukas yra mažas, o danties kanalai, lyginant su pačiu dantimi, yra labai mažyčiai, tarsi taškeliai. Mikroskopas yra būtinas, norint kokybiškai išgydyti dantį – be jo lieka tikimybė išvalyti ne visus infekuotus audinius arba dirbant instrumentais pažeisti šaknies sieneles.

Taigi, pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje, ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos.  Gydant danties šaknų kanalus be mikroskopo, dažnai prireikia kanalų pergydimo. Endodontinio gydymo metu naudojamas mikroskopas padeda išvengti komplikacijų ir pergydymo atvejų. Endodontiškai gydytiems dantims nereikia specifinės priežiūros, jais reikia rūpintis kaip visais kitais savo dantinis, naudoti tarpdančių siūlą ir dantų šepetėlį su pasta.

Vienintelis būdas išvengti dantų šaknų kanalų gydymo – reguliariai atlikti profilaktinius patikrinimus kas 6 mėnesius. Tai padeda užkirsti kelią infekcijos plitimui, nes dantų šaknų kanalai ne iš karto nepažeidžiami. Pirmiausiai atsiranda kariesas, kuris negydomas gali infekuoti dantų šaknų kanalus. Nors endodontinis gydymas padeda išsaugoti savus dantis, tačiau reikalauja ir tam tikrų aukų. Gydymo metu pašalinama dalis danties audinių, todėl jis silpnėja. Vėliau endodontiškai gydytiems dantims reikalingas protezavimas, vadinamas karūnėlės uždėjimas, nes kitu atveju, neprotezuojamas dantis yra silpnas ir gali lūžti. Tokiu atveju danties yra iš vis netenkama. Todėl reikia suskubti problemas spręsti tada, kai jos dar nepasiekė rimto gydymo lygmens. Tada ir finansiškai, ir laiko, ir sveikatos atžvilgiu visas gydymas yra kur kas paprastesnis, nereikalaujantis daug laiko ir išlaidų. 

Parengė Ieva Kavaliauskaitė

VIDEO REPORTAŽAS

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-15 12:40


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.