Diabetas be komplikacijų – tereikia pasistengti

Teksto dydis:

Diabetas be komplikacijų – tereikia pasistengti

2014 bal. 8 15:20

Net ir nieko bendra su cukriniu diabetu neturintys žino, kad ši liga – visam gyvenimui. Diabetikai privalo skirti daug dėmesio savo sveikatai, bet net ir tai darydami, niekada nepasveiks. Komplikacijų išsivystymas gali atnešti dar sudėtingesnių sveikatos problemų ir skaudžių išgyvenimų.

Kam gresia komplikacijos? Pagrindiniai rizikos veiksniai:

  • Ilga sirgimo cukriniu diabetu trukmė
  • Blogas cukrinio diabeto kontrolės lygis
  • Vyresnis amžius
  • Padidėjęs kraujo spaudimas
  • Alkoholio vartojimas, rūkymas
  • Nėštumas

Cukrinis diabetas turi nemažai komplikacijų: nuo sunkių regėjimo sutrikimų iki inkstų „atsisakymo“.

Diabetinė retinopatija – tai yra sunkiausia akių ligų komplikacija, dėl kurios apanka 15-20 proc. cukriniu diabetu sergančių žmonių. Pagrindinė priežastis yra tinklainės kraujagyslių pažeidimas, dėl kurio gali atsirasti tinklainės atšoka, išsivystyti makulinė tinklainės degeneracija ar kiti pažeidimai.  

Pagrindiniai retinopatijos simptomai labai įvairūs –  jau esant pakitimams tinklainėje Jūs galite dar visiškai nejausti regėjimo pablogėjimo – būtent todėl ši liga tokia klastinga. Pacientai skundžiasi sumažėjusiu regėjimo aštrumu, sunkumu įžiūrėti žmonių veidus, skaityti, atsiranda juodos dėmės regėjimo lauke. Taip palaipsniui prastėdama matymo funkcija galutinai išnyksta ir žmogus apanka. Pagrindinės gydymo priemonės – lazeriu atliekamos procedūros. Turėkite omenyje, kad jos gali tik sustabdyti ligos progresavimą, bet nebegrąžins jau anksčiau buvusio regėjimo lygio. Todėl būtina ne tik kuo anksčiau kreiptis į gydytojus, bet ir dėti visas įmanomas pastangas, kad išvengtumėte ligos.

Profilaktinės priemonės:

  • Reguliarus regėjimo tikrinimas – nepaisant to, kad nejaučiate pokyčių. Dažnai retinopatija prasideda forma, nesukeliančia simptomų.
  • Rizikos veiksnių vengimas.
  • Profilaktinis papildų, turinčių naudingų medžiagų, pvz., omega-3 riebalų rūgštys, vitaminai E ir C, liuteinas, cinkas, mėlynių ekstraktas, vartojimas. Tai mažina tikimybę susirgti diabetine retinopatija ir lėtina jau prasidėjusių regėjimo sutrikimų vystymąsi.

Diabetinė nefropatija – liga, pažeidžianti inkstų funkciją. Tai pagrindinė priežastis, dėl kurios miršta žmonės sergantys I tipo cukriniu diabetu. Pirminiai pacientų skundai dažniausiai būna: kraujospūdžio padidėjimas, tinimai (neretai apie akis), staigus svorio prieaugis (dėl susikaupusių skysčių), galvos skausmai, nuovargis, apetito stoka. Liga progresuoja iš lėto, kol išsivysto visiškas inkstų nepakankamumas. Gydoma vaistais, mažinančiais skysčių kiekį organizme, reguliuojančiais kraujospūdį ir taikant specialią dietą. Tačiau pasiekus galutinę stadiją, vienintelės priemonės yra hemodializė (kraujo valymas nuo kenksmingų medžiagų prijungus specialų aparatą) arba inkstų persodinimo operacija.

Diabetinė neuropatija – periferinės nervų sistemos pažeidimas, įtraukiantis tiek raumenų funkcijos sutrikimą, tiek jutimų sutrikimus galūnėse. Pasireiškia iki 50 procentų sergančiųjų II tipo cukriniu diabetu. Būdinga: raumenų silpnumas, darosi sunku atsistoti nuo kėdės. Skausmas – galūnių raumenyse, deginančio ar duriančio pobūdžio. Atsiranda kojų tirpimas, skausmas vis prisilietus. Vystosi jutimo sutrikimai. Todėl darosi pavojinga vaikščioti basomis ar dėvėti naują, nepatogią avalynę – nepajausi skausmo. Gydoma yra alfa lipo rūgšties preparatais, skausmą malšinančiais vaistais. Rekomenduojama vartoti B grupės vitaminus.

Diabetinė pėda – viena sudėtingiausių komplikacijų, sukelianti paciento invalidumą. Ligos priežastis – nervų ir kraujagyslių pažeidimai. Susilpnėja kraujotaka, mažėja audinių atsparumas infekcijai, prastėja jų mityba. Pažeidus nervus, atrofuojasi pėdos raumenys, išsikreipia jos forma, o dėl sutrikusio skausmo jutimo lengviau formuojasi opos. Dažniausi skundai ir požymiai yra: skausmas, sunkiai gyjančios opos ar apmirusių audinių ploteliai pėdos nugariniame paviršiuje, ties pirštais ar tose vietose, kur buvo traumuota. Pavojinga, nes atsiradusiose žaizdose lengvai prasideda infekcija. Diabetinės pėdos gydymas – ilgai trunkantis, reikalaujantis daug medikamentų ir dažnai nesėkmingas, pasibaigiantis kojos amputacija. Labai svarbu sergant cukriniu diabetu kasdien skirti savo dėmesį kojoms jas apžiūrint, rinktis saugią, kokybišką avalynę ir periodiškai lankytis pas gydytojus sveikatos patikrinimams.

Cukrinis diabetas – grėsminga liga, kurią ignoruojant galime susilaukti skaudžių komplikacijų. Nenusigręžkime nuo savo kūno ir sveikatos, skirkime jam bent truputį dėmesio kasdien ir mėgaukimės pilnaverčiu ir ilgu gyvenimu.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

DAR GYVAS 2014 bal. 9 20:55

SAVO NAUJIEMS VAISTAMS ''TRIUŠIŲ'' IEŠKO.