Civilizacijos liga – akių alergija

Teksto dydis:

Civilizacijos liga – akių alergija

2015 birž. 4 14:12

Šiais laikais beveik kiekvienas žmogus nors kartą gyvenime yra susidūręs su alergija. Ši liga dažnai vadinama XXI a. rykšte, civilizacijos liga ir pan. Priežasčių jai atsirasti – begalės ir, ko gero, ne visos jos žinomos: tam tikri maisto produktai, kosmetikos priemonės, buitinė chemija, naminiai gyvūnai, augalai ir pan.

Liga – ne mirtina, tačiau kelianti daug diskomforto ir nemalonių pojūčių. Vis dėlto išgelbėti gali šiuolaikinė farmacijos pramonė.

Kas sukelia akių alergiją?

Žinoma, kad žmogaus akis yra be galo jautrus organas. O daugiausia alergenų tiesiog plevena ore, todėl per nosį ar akis jie lengvai patenka į mūsų organizmą.

Dažniausiai akių alergiją sukelia dulkės, pelėsis, augalų žiedadulkės, gyvūnų kailis, cheminės medžiagos (tarkim, purškiamas plaukų lakas ar dezodorantas, vonios valikliai ir pan.).

Kartais sudirginti akis gali tos priemonės, kurios tiesiogiai kontaktuoja su akimis ir oda aplink jas: kosmetika, vaistiniai akių preparatai ir pan. Nešiojantieji kontaktinius lęšius, ko gero, puikiai žino, kad akių alergiją gali sukelti tam tikri lęšių, dezinfekcijos tirpalo komponentai.

Gerokai rečiau akių alergijos priežastimi tampa vartojamas maistas, medikamentai, uodų ar vabzdžių įkandimas ir pan.

Kokios yra šios ligos formos?

Kaip yra daugybė alergenų, taip yra ir daugybė šios ligos formų: nuo vokų paburkimo, ragenos uždegimo iki akies tinklainės ir regos nervo pažeidimo. Tik reikia pastebėti, jog šios sunkios akių alergijos formos nėra taip paplitusios: dažniausiai sergama vokų alerginiu dermatitu ir įvairiausiais konjunktyvitais.

Alerginis dermatitas. Vokų liga, kai organizmas stipriai reaguoja į vaistinius preparatus ar kosmetikos priemones. Pasireiškia paraudusia oda, pūlingomis išskyromis, niežėjimu ir graužimu.

Alerginis konjunktyvitas. Yra ūminė ir lėtinė formos. Abiem atvejais parausta akys, teka ašaros, kartais gali pasirodyti gleivingų išskyrų. Ūminis konjunktyvitas dažniausiai paveikia abi akis. Dažnai pasireiškia vienoje akyje, vėliau persimeta ir į antrą. Gali atsirasti pojūtis, tarsi akyje būtų svetimkūnis.

Polinozinis konjunktyvitas. Šią ligos formą sukelia žydintys augalai, todėl ji būdinga pavasario ir vasaros sezonais. Neretai kartu su bendrais konjunktyvito simptomais pasireiškia sloga, čiaudulys, net dusulys.

Pavasarinis konjunktyvitas. Tai – taip pat sezoninė liga, pasireiškianti atšilus orams. Manoma, kad jį sukelia individuali organizmo reakcija į ultravioletinius spindulius. Vis dėlto labiau tikėtina, kad alergiją sukelia kažkokie žydintys augalai. Būdingas ašarojimas, niežulys, išskyros, šviesos baimė.

Akių alergijos gydymas

Jei aiški akių alergijos atsiradimo priežastis, pirmiausia reikia ieškoti to, kas ją sukelia.

Akių alergijos simptomus panaikins tiek vietinė, tiek sisteminė terapija. Alerginis konjunktyvitas gydomas vaistais – putliųjų ląstelių stabilizatoriais, – blokuojančiais alergijos procese dalyvaujančias ląsteles ir neleidžiančiais išsiskirti alergiją sukeliančioms medžiagoms. Jų veiklioji medžiaga yra natrio kromoglikatas. Jis trukdo išsiskirti histaminui ir kitoms uždegimą sukeliančioms medžiagoms.

Natrio kromoglikato yra alerginio konjunktyvito gydymui ir profilaktikai skiriamų vaistų „Lecrolyn“ sudėtyje. Beje, tai – vieninteliai Lietuvoje akių lašai be konservantų, todėl tinka ir nešiojantiems kontaktinius lęšius.

Šį preparatą rekomenduojama lašinti dar prieš žiedadulkių sezoną (profilaktiškai), o pasireiškus sezoniniam alerginiam konjunktyvitui ir atsiradus pirmiesiems simptomams, gydymą reikia pradėti tuoj pat ir tęsti iki augalų žydėjimo pabaigos.

Lecrolyn“ galima lašinti tik į akis. Dozė: vyresniems kaip 4 metų pacientams į abi akis po 1‑2 lašus keturis kartus per dieną, jaunesniems – tik gydytojui paskyrus.

Svarbu nepamiršti, jog medicininiai preparatai, be teigiamų savybių, gali turėti pašalinį poveikį, todėl būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Parengė Ilona Petrulytė

Komentuoti