Ar žinote kuo skiriasi viduriavimas vasarą ir žiemą?

Teksto dydis:

Ar žinote kuo skiriasi viduriavimas vasarą ir žiemą?

2014 vas. 18 11:50

Dažniausiai manoma, kad viduriavimas yra šiltojo periodo ir šiltųjų kraštų liga, tačiau žiemą šiuo negalavimu skundžiasi ne mažiau žmonių. Vasarą viduriavimą dažniausiai sukelia bakterijos, plintančios per užterštą maistą ar vandenį, o šaltuoju periodu  viduriavimo „kaltininkai“ dažniausiai būna virusai. Neretai peršalimo ligas lydi rota ir nora virusai, kuriais užsikrečiama oro lašeliniu būdu. Virusų sukeltas viduriavimas būna itin varginantis ir gali būti pavojingas, ypač mažiems vaikams ar vyresnio amžiaus žmonėms.  Susirgusieji skundžiasi karščiavimu, gausiu viduriavimu ir vėmimu. Dėl to netenkama daug skysčių, vystosi dehidratacija.

VIRUSINIŲ INFEKCIJŲ SIMPTOMAI

Simptomai Rotavirusinė infekcija Noravirusinė infekcija
Kūno temperatūra Pakyla iki 38º C, trunka 2–3 dienas Būdinga nelabai didelė 37,1–37,8ºC temperatūra
Viduriavimas Viduriuojama gausiai, skystomis, rūgštaus kvapo, kartais žalsvomis išmatomis be gleivių ar kraujo, 6–8 kartus per dieną Viduriuojama gausiai 
Vėmimas Vėmimas trunka iki 2 dienų  Labiau vemia vaikai nei suaugusieji 
Ligos trukmė Liga trunka dažniausiai 4–6 dienas Negalavimai užtrunka 1–3 paras,retais atvejais – iki 10 parų 
Kiti galimi simptomai Dažnai kartu su karščiavimu, viduriavimu ir vėmimu pasireiškia sloga, kosulys, čiaudulys, būna paraudusi gerklė Daugeliui skauda pilvą, kai kuriems – galvą

GYDYMAS

Esant nesunkios eigos viduriavimui, tiek vaikai, tiek suaugusieji gali gydytis namie, gavę vaistininko patarimą. Į gydytoją reikėtų kreiptis, esant gausiam viduriavimui, sunkėjant dehidratacijos požymiams, būklei negerėjant ar blogėjant per 48 valandas, viduriuojant su kraujo priemaiša, kai serga kūdikiai iki 6 mėn., kai kūno temperatūra aukštesnė nei 39 ºC.

Gydant bet kokios kilmės viduriavimą svarbu kuo greičiau atkurti prarastų skysčių kiekį bei žarnyno gleivinės vientisumą.  Esant lengvo ar vidutinio laipsnio dehidratacijai rekomenduojama geriamoji rehidratacija (netektų organizmo skysčių atstatymas). Sunkiais atvejais reikia skysčių skirti į veną. Žarnyno peristaltiką slopinantys vaistai, kaip antai loperamidas, netinka esant bakterinės ar virusinės kilmės viduriavimui, nes prailgina ligos sukėlėjų pasišalinimo iš organizmo laiką.

Virusinei infekcijai specifinio gydymo, veikiančio sukėlėją nėra. Dažniausiai, pasireiškus viduriavimui, skiriama adsorbentų, kurie sutirština išmatų konsistenciją ir apsaugo žarnyną.

Komentuoti