"Alio, čia policija? Atvažiuokit, mano tėtis rūko namie!"

Teksto dydis:

"Alio, čia policija? Atvažiuokit, mano tėtis rūko namie!"

2011 rugp. 2 12:00

Hondūre ketinama priimti įstatymą, leidžiantį iškviesti policiją, jeigu kas nors iš šeimos narių namie rūko. Hondūro sveikatos priežiūros departamento duomenimis, kiekvienam tabako industrijos uždirbtam doleriui tenka dešimt kartų didesnės išlaidos, kurias valstybė turi skirti gydymui nuo  susijusių su rūkymu ligų.
Kol kas abejotina, kaip naujasis įstatymas veiks - šalyje rūko apie 30 procentų gyventojų, o policija yra pakankamai užsiėmusi kovodama su nusikalstamumu, kurio lygis Hondūre gana aukštas.
Tačiau visose pasaulio valstybėse pastaruoju metu imamasi aktyvių priemonių, kuriomis siekiama mažinti rūkančiųjų skaičių, informuoti žmones kaip mesti rūkyti, neleisti formuoti rūkymo kaip patrauklaus įvaizdžio stereotipui, apsaugoti nerūkančius nuo taip vadinamojo “pasyvaus rūkymo”. Rūkymas, ko gera, yra labiausiai reglamentuotas masinis įprotis.

Be abejo, lengviausias ir valstybei patraukliausias tabako kontrolės metodas - akcizų tabakui didinimas. Vienu sprendimu - du “zuikiai”: ir rūpinimasis visuomenės sveikata, ir pinigai valstybės biudžetui. Tačiau kartu išlenda “šalutinis poveikis” - į rinką legaliais ir nelegaliais būdais patenka cigaretės iš šalių, kuriose akcizas mažesnis.

Rūkymo prevencija įgauna įvairias formas. Dabar jau beveik visose šalyse uždrausta ar apribota tabako reklama, neleidžiama rūkyti viešajame transporte, restoranuose, koncertuose, sporto renginiuose ir kt.. Jau ir Kinijoje, kurioje gyvena trečdalis pasaulio rūkančiųjų, toks draudimas įsigaliojo nuo 2011 m. gegužės 1-osios, o Rusijoje restoranuose rūkyti nebebus leidžiama nuo 2015 metų.
Kai kuriose JAV ir Kanados valstijose draudžiama rūkyti asmeniniuose automobiliuose, jei juose yra vaikų.
Neseniai pasaulį apskriejo žinia, kad nerūkymo zona ketinama paskelbti Niujorko miestą: nebegalės rūkyti municipaliniuose parkuose, paplūdimiuose, pėsčiųjų gatvėse, netgi pagrindinėje Times aikštėje. Tikimasi, kad Niujorko pavyzdžiu paseks pasaulis, kaip nutiko po 2003-ųjų metų draudimo rūkyti baruose, kavinėse ir restoranuose. Miesto valdžia tikisi, kad patys Niujorko gyventojai prižiūrės kaip laikomasi draudimo, perspėdami pastebėtus pažeidėjus, tačiau jeigu perspėjimų būtų nepaisoma, parkų prižiūrėtojai rūkoriams galėtų skirti baudas.

Daugelyje šalių ant cigarečių pakelių privalomi perspėjimai apie rūkymo žalą sveikatai.
Žengiama dar toliau.
Australija bus pirmoji šalis pasaulyje, kurioje bus uždrausti tabako gamintojų logotipai ant cigarečių pakelių. Jie visi bus pilkšvai žalios spalvos - tyrimais nustatyta, kad rūkantiems tai mažiausiai patraukli spalva. Gamintojo pavadinimas turės būti užrašytas standartiniu, nedideliu šriftu, o didžiąją dalį užims nuotrauka arba piešinys, vaizdingai informuojantis apie pasekmes, kurias gali sukelti rūkymas, pavyzdžiui piktybinio naviko nuotrauka.
Didžiojoje Britanijoje ketinama leisti cigarečių pakelių dizainui naudoti tik juodą ir baltą spalvas.

Tabako gamintojai be abejo priešinasi, sakydami, kad jie pardavinėja legalų produktą. Tačiau šis argumentas nebegalioja visur. Himalajuose esanti Butano karalystė - pirmoji pasaulio šalis, kurios visoje teritorijoje uždrausta pardavinėti tabaką.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

eli 2011 rugp. 30 10:39

as galvojau,kad Lietuvoj senai uzdrauusta viesoje vietoje rukyti,pasirodo truputi isaukstinau ja...