Alergijos tyrimai – kaip pasirinkti tinkamiausius?

Teksto dydis:

Alergijos tyrimai – kaip pasirinkti tinkamiausius?

2018 geg. 21 12:08

Vis labiau įsibėgėjant pavasario sezonui dažnas Lietuvis susiduria su tokiais nemaloniais simptomais kaip nuolat tekanti ar užsikimšusi nosis (rinitas), akių paraudimas ar patinimas ir niežulys, padažnėję alerginės astmos priepuoliai ir paūmėjęs atopinis dermatitas. Simptomai ne tik vargina, bet ir iškelia daug klausimų: ar tai alergija? Kaip išsiaiškinti kam aš galiu būti alergiškas? Atsakymų į klausimus rasti nepadeda ir milžiniškas siūlomų alerginių tyrimų asortimentas. Vieni tyrimai išsiskiria milžinišku tiriamų alergenų skaičiumi, kiti – į alergenų sąrašą įeinančiais egzotiniais maisto produktais. Vieni atliekami duriant į odą, kiti – ant odos klijuojant specialius „pleistrus“, treti iš veninio kraujo. Kaip pasirinkti tinkamiausią alergijos tyrimą? Į kokias tyrimo charakteristikas atkreipti dėmesį ir kaip neapsigauti? Skaitykite straipsnyje.


Kas tai - alergija?

Visų pirma, tam, kad tikslingai pasirinkti alergijos tyrimą būtina suvokti kas yra alergija. Alergija apibrėžiama kaip neigiama organizmo imuninės sistemos reakcija į natūralias, mūsų aplinkoje esančias ir žmogui visiškai nepavojingas medžiagas. Liaudiškai žmonės kartais sako, kad alergijos metu organizmas pernelyg jautriai reaguoja į aplinkos veiksnius. Būtent todėl alergija dar kartais vadinama kaip padidėjusio jautrumo (hiperjautrumo) reakcija. Skiriami 2 pagrindiniai alergijos tipai:

 •  1 – ojo tipo (greita) alergija. Tai - greitai pasireiškianti (per 5 minutes – 1 valandą) organizmo reakcija į alergeną. 1 – ojo tipo alerginės reakcijos išsivysto tada, kai žmogaus organizmas dėl vienų ar kitų priežasčių aplinkoje esantį alergeną klaidingai atpažįsta kaip pavojingą ligos sukėlėją. Kovai su šiuo pavojumi žmogaus organizmas pradeda gaminti specialius baltymus, vadinamus imunoglobulinais E (IgE). Būtent minėtieji IgE antikūnai, susidūrę su alergenu (pvz.: jei žmogus alergiškas beržo žiedadulkėms – įkvėpus oro, kuriame yra šio alergeno) užveda sudėtingą procesų grandinę, kurios pabaigoje ir pasireiškia alerginiai simptomai, tokie kaip alerginė sloga, alerginė astma, konjunktyvitas, alerginiai bėrimai, sisteminės anafilaksinės reakcijos, atopinis dermatitas, egzema ir t.t. Dažniausi 1-ojo tipo alerginių reakcijų kaltininkai – įkvepiami alergenai (medžių ir žolių žiedadulkės, naminių gyvūnėlių plaukai, namų dulkių erkės) ir maisto alergenai (pienas, kiaušinis, žemės ir lazdyno riešutai, žuvis ir jūros gėrybės, kviečiai).
 •  4 – ojo tipo (uždelsta) alergija. Tai – per 48 – 72 valandas (ar net ilgiau) nuo susidūrimo su alergenu pasireiškianti alerginė reakcija. Panašiai kaip ir 1-ojo tipo alerginių reakcijų metu, taip ir 4 – o tipo alerginių reakcijų metu ligos simptomai kyla dėl to, kad organizmas įprastas ir visiškai nepavojingas medžiagas ima atpažinti kaip pavojų gyvybei keliančias ligas. Tik šiuo atveju į kovą su alergenu kyla ne specifiniai baltymai, o tam tikros imuninės sistemos ląstelės, vadinamos T limfocitais. Susidūrus su alergenu T limfocitai užveda ilgą alerginės reakcijos grandinę, kurios pasekmės – virškinamojo trakto simptomai (pilvo pūtimas, viduriavimas (su krauju ar be jo)) jei alergenas – maisto produktas; odos paraudimas, patinimas ir alerginiai bėrimai jei alergenas – su oda ar gleivinėmis kontaktuojanti cheminė medžiaga. Dažniausi 4-ojo tipo alerginių reakcijų kaltininkai - metalai ir cheminės medžiagos, įvairūs maisto produktai.

Alerginiai tyrimai 1-ojo tipo (greitai) alergijai nustatyti

Kaip jau aptarėme straipsnyje, visos alerginės reakcijos yra skiriamos į du tipus, kurie tarpusavyje skiriasi reakcijos išsivystymo mechanizmu, tad nenuostabu, jog alergijos tyrimai skirsis priklausomai nuo to, kokio tipo alergiją siekiame išaiškinti. Greito tipo alergija nustatoma dviem pagrindiniais būdais. Vienas iš jų atliekamas ant odos gydytojo alergologo kabinete ir yra vadinamas odos dūrio mėginiu, tuo tarpu kitas atliekamas laboratorijoje. Šiuo atveju tiriamas paciento veninis kraujas.


Odos dūrio mėginiai

Odos dūrio mėginiai atliekami pas gydytoją alergologą ir klinikinį imunologą kabinete, gyvos konsultacijos metu. Prieš pradedant atlikti tyrimą gydytojas alergologas ir klinikinis imunologas Jūsų paprašys išsamiai apipasakoti savo juntamus simptomus, aplinkybes kuriomis jie pasireiškė ir atrinks kelis ar keletą „įtariamųjų“ alergenų, su kuriais bus atliekamas tyrimas. Tuomet, ant nepažeistos kūno vietos (dažniausiai dilbio srityje) jums užlašins po lašiuką „suskystinto“ alergeno ir, su maža adatėle lašo vietoje atliks negilų dūrį. Atlikus šią procedūrą Jums teks apie pusvalandį palaukti iki kol bus atliekamas tyrimo rezultatų vertinimas. Tyrimo rezultatus įvertina gydytojas alergologas ir klinikinis imunologas įvertinęs ar dūrio vieta paraudo, ar iškilo vadinamoji papulė (pūslelė).


2 paveikslas. Odos dūrio alerginiai tyrimai


Tyrimo privalumai:

 • Atsakymai sužinomi greitai.
 • Vieno vizito pas gydytoją metu galima ir atlikti tyrimą ir aptarti jo rezultatus, tolimesnį gydymo planą.
 • Tyrimo metu matoma kaip organizmas realiai reaguoja į alergeną.

Tyrimo trūkumai:

 • Vienu metu ištiriama tik labai nedaug alergenų, tad tikrasis kaltininkas gali likti ir neištirtas.
 • Tyrimo rezultatai labai stipriai priklauso nuo jį atliekančio medicinos personalo patirties, atlikimo technikos.
 • Tyrimo rezultatų vertinimas – subjektyvus. Tai kas vienam gali atrodyti kaip teigiama reakcija kito specialisto teigimu – visiškai neigiamas rezultatas.
 • Iki tyrimo atlikimo bent kelias dienas būtina nutraukti alerginių vaistų vartojimą.
 • Tyrimui atlikti būtina apsilankyti pas kompetentingą alergijos specialistą. Odos alerginiai tyrimai Kaune, Vilniuje ar kitame didmiestyje - nesudėtingai pasiekiami apsilankius gydytojo alergologo konsultacijoje, tačiau mažesniuose miestuose, odos dūrio mėginių atlikimas gali sukelti nemažai iššūkių.


Kraujo alerginiai tyrimai

Kraujo alerginiai tyrimai jau kuris laikas tapo gyventojų labiausiai pamėgtu būdu alergijai išaiškinti. Šių tyrimų atlikimas pacientui – itin patogus ir nesudėtingas. Jums tereikia apsilankyti artimiausioje valstybinėje ar privačioje gydymo įstaigoje, kur Jums bus paimtas kraujas iš venos, išsirinkti kuriuos alergenus norėtumėte išsitiri ir laukti atsakymų. Šis kraujas specialiai paruošiamas ir gabenamas į laboratoriją, kuri gali būti pačioje gydymo įstaigoje, kitame mieste ar net užsienyje. Taigi pasirinkus kraujo tyrimus išvengiama gyvenamosios vietovės sukeltų apribojimų. Net jei kraują priduosite Šilutėje, galimai atliekami alerginiai tyrimai Klaipėdoje, kur juos atliks ir įvertins patyręs laboratorijos personalas.


3 paveikslas. Kraujo alerginiai tyrimai


Tyrimo privalumai:

 • Vienu metu ištiriama nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų alergenų.
 • Tyrimo rezultatų vertinimas – standartizuotas ir objektyvus.
 • Tyrimo rezultatams žmogaus patirtis atliekant tyrimą turi nedaug įtakos.
 • Prieš atliekant tyrimą antialerginių vaistų vartojimo nutraukti nereikia.

Tyrimo trūkumai:

 • Tyrimo rezultatų gali tekti palaukti net iki 7 darbo dienų.
 • Itin retais atvejais net ir esant teigiamiems tyrimo rezultatams žmogus gali nejausti jokių alergijos simptomų ir atvirkščiai, esant neigiamiems rezultatams – būti alergiškas. Tačiau tokie atvejai – itin reta išimtis.


Alerginiai tyrimai 4-ojo tipo (uždelstai) alergijai nustatyti

Uždelsto tipo alerginės ligos yra nustatomos tik vienu vieninteliu būdu – pas gydytoją alergologą ir klinikinį imunologą kabinete, atliekant vadinamus odos lopo testus. Neapsigaukite, plačiai reklamuojami IgG4 kraujo tyrimai uždelsto tipo alergijos nenustato. Taigi, kaip atliekami odos lopo alerginiai tyrimai?
Odos lopo tyrimai atliekami tik gydytojo alergologo ir klinikinio imunologo kabinete, kelių apsilankymų metu. Visų pirma, gydytojas atliks išsamią Jūsų apklausą, kad išsiaiškintu kokie simptomai ir kokiomis aplinkybėmis Jus vargina. Kartu su gydytoju atrinksite „įtariamus“ alergenus ir pradėsite odos lopo tyrimą. Tyrimo metu ant sveikos, nepažeistos odos (dažniausiai nugaros) Jums bus klijuojami pleistrai su specialiomis kameromis. Kiekviena iš kamerų prieš užklijuojant ant nugaros bus pripildyta skirtingo potencialaus alergijos sukėlėjo. Pleistrai su kameromis ir alergenais nuo odos nuimami praėjus 2 dienoms nuo užklijavimo. Būtent tada atliekamas pirminis odos lopo testo vertinimas. Jei vienoje iš alergenų buvimo vietų stebimas uždegimas (alerginiai spuogai, paraudimas, patinimas) reakcija vertinama kaip teigiama. Jei ne – atliekamas antrinis testo vertinimas po dar 2 parų.


4 ir 5 paveikslai. Odos lopo mėginiai


Allergomedica klinika – viena iš nedaugelio vietų, kurioje galima atlikti visus alerginius tyrimus, priklausomai nuo Jūsų asmeninės sveikatos būklės ir poreikių. Alerginiai tyrimai Vilniuje atliekami tik aukščiausio lygio gydytojų alergologų ir laboratorinės medicinos profesionalų komandos, kurių kiekvieno tikslas – padėti Jums Jūsų kelyje į sėkmingą alergijos diagnostiką ir gydymą. Klinikoje dirbantys medikai nuolat savo žinias plečia ir tobulina pasaulinėse konferencijose, o šalia įsikūrusi alergijų tyrimų iš kraujo laboratorija atliekant tyrimus ne tik vadovaujasi visame pasaulyje tiksliausiomis pripažintomis alergijų diagnostikos iš kraujo metodikomis, bet ir nuolat tobulina laboratorijoje vykstančius tyrimo procesus.
Siekiant užtikrinti alergijos tyrimų iš kraujo prieinamumą ir kitų miestų ir miestelių gyventojams, alergijos tyrimai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ar kitose Lietuvos vietovėse randami partnerių klinikose ar laboratorijose. Išsirinkite patogiausioje vietoje esančių partnerių kliniką – ten Jums bus paimtas kraujo mėginys alergijai nustatyti, o rezultatus ir įžvalgas po savaitės gausite elektroniniu paštu.

Komentuoti