Akių alergija, arba alerginis konjunktyvitas

Teksto dydis:

Akių alergija, arba alerginis konjunktyvitas

2015 geg. 6 13:08

Žmogaus akis yra labai jautrus organas, kurį labai dažnai veikia medžiagos, galinčios sukelti alergiją (dar kitaip vadinamos alergenais). Ypač pavasarį, kai žydi augalai ir ore sklando daugybė žiedadulkių. Sezoninis alerginis akių uždegimas yra viena iš labiausiai paplitusių alergijos formų. Ji pasireiškia perštėjimu, ašarojimu, paraudimu, vokų paburkimu, gleivingomis, vandeningomis išskyromis ir kt. Gana dažnai šiuos nemalonius simptomus lydi ir alerginė sloga, gali dingti apetitas ar net pasireikšti depresinės nuotaikos.

Kas sukelia alergiją?

Mūsų aplinkoje alergenų yra labai daug. Kai kurių žmonių jie neveikia visai, tačiau nemažai į juos reaguoja jautriai.

Alergiją gali sukelti namų erkės ir grybeliai, naminiai gyvūnai, cheminės medžiagos, netinkama kosmetika ar maistas (pavyzdžiui, riešutai, kai kurie vaisiai ir t. t.). Beje, dėl mechaninio akies paviršiaus trynimo akių alergiją gali sukelti ir kontaktiniai lęšiai, ypač minkšti.

Sezoninį alerginį akių uždegimą paprastai sukelia įvairių augalų žiedadulkės: beržo, alksnio, lazdyno, motiejuko, rugių, pelyno ir pan. Ši liga kasmet kartojasi tuo pačiu metu, kai žydi augalai, dažniausiai balandžio–rugpjūčio mėnesiais. Kai nustoja žydėti augalai, ligonis tampa sveikas iki kito sezono.

Dar išskiriama pavasarinė akių alergija. Jai būdingas ypač stiprus akių perštėjimas, akys bijo šviesos. Viršutinio voko junginė blyški, joje pastebimi mazgeliai. Sekreto nedaug, jis lipnus, tąsus, gleivingas. Sunkesniais atvejais pažeidžiama ragena. Tokie ligoniai dažnai serga kita alergine liga. Pavasarinio konjunktyvito priežastys nėra visiškai žinomos, bet manoma, kad šią ligą sukelia saulės spinduliai, oras, endokrininės sistemos sutrikimai.

Lėtinį alerginį konjunktyvitą gali sukelti dulkės, dūmai, kenksmingos cheminės medžiagos, blogai apšviesta darbo vieta, sistemingas akių nuovargis, junginės infekcija, akinių nenešiojimas, sergant trumparegyste ar toliaregyste, kitos akių ar net organizmo ligos (mažakraujystė, tuberkuliozė ir pan.). Lėtinė akių alergija gali pasireikšti kelis kartus per metus.

Ką daryti?

 • Pasireiškus bet kuriems aukščiau išvardintiems požymiams, reikėtų kreiptis į oftalmologą, kuris paskirs tinkamą gydymą ir vaistus.
 • Norėdami išsiaiškinti, kas sukėlė alerginę reakciją akies junginėje, apsilankykite pas alergologą.

Kaip apsisaugoti?

Alerginis akių uždegimas dažniausiai nesukelia rimtų sveikatos sutrikimų. Tačiau dažnai jis trikdo kasdienį gyvenimą bei blogina jo kokybę. Svarbiausias dalykas gydant alerginį konjunktyvitą – vengti kontakto su alergenu. Suprantama, tai padaryti labai sunku, mat vėjas žiedadulkes perneša tūkstančių kilometrų atstumu. Todėl saulėtą, o ypač – vėjuotą dieną pravartu nešioti akinius nuo saulės. Vis dėlto nustojus žydėti augalams ar vengiant kontakto su naminiais gyvūnais, nemalonūs alergijos simptomai praeina. 

 • Svarbiausia panaikinti alergiją sukėlusį alergeną.
 • Venkite kontakto su žydinčiais augalais ar naminiais gyvūnais.
 • Jei alergiją sukėlė kontaktiniai lęšiai, nebenešiokite, kol trunka gydymas.
 • Netrinkite akių, nors ir labai kankina niežulys. Tai tik dar labiau pasunkins alergijos simptomus ir sukels akių junginių uždegimą.

Kaip gydyti?

Gydytojai pataria dar prieš augalų žydėjimo sezoną pasirūpinti akių lašais nuo alerginio konjunktyvito. Pavyzdžiui, „Lecrolyn“. Tai – vieninteliai Lietuvoje akių lašai be konservantų. Juos galima lašinti profilaktiškai, kai dar nežydi augalai ar ketinate poilsiauti gamtoje. Tokiu atveju alergija gali ir nepasireikšti.

Lecrolyn“ tinka ir tuomet, kai jau pasireiškia pirmieji alergijos simptomai. Šie vaistai pradeda veikti greitai – praėjus maždaug valandai po įlašinimo. Jie yra saugūs, todėl juos galima vartoti ilgą laiką, kol vargina alergija. Be to, šis preparatas netrukdo vairuoti ar dirbti fizinį darbą, nepastebėta, jog jis sukelia pašalinių reakcijų.

Jei alergija nepraeina, net ir vartojant vaistus, būtina kreiptis į gydytoją. 

 • Vartokite akių lašus profilaktiškai ir atsiradus alerginio konjunktyvito simptomams.
 • Prieš lašindami akių lašus ar grįžę iš lauko visuomet nusiplaukite rankas.
 • Neduokite kitiems žmonėms naudotis jūsų akių lašų buteliuku.
 • Jei nešiojate kontaktinius lęšius, prieš lašindami akių lašus, juos išimkite.
 • Nevartokite vaistų, jei pasibaigęs jų galiojimo laikas.

Komentuoti