Sėklidės dangalų vandenė


Sėklidės dangalų vandenė (hidrocelė) – tai skysčio susikaupimas tarp sėklidės dangalų lapelių. Simptomai: sėklidžių kapšelių padidėjimas įsitempusi kapšelio oda ir išsilyginusios raukšlės.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Sėklidės dangalų vandenė gali būti įgimta ir įgyta. Įgimta sėklidės vandenė – vaisiaus vystymosi sutrikimas. Sėklidžių užuomazga susidaro juosmens srityje, vaisiui augant sėklidės tempiamos į kapšelius, joms besileidžiant apie jas susidaro pilvaplėvės raukšlė, kuri apgaubia sėklides ir sudaro jos dangalus. Išlikus ryšiui tarp pilvo ertmės ir pilvaplėvės raukšlės, iš pilvo ertmės skystis gali patekti į kapšelį ir taip susidaro vandenė. Įgyta sėklidės vandenė – tai dėl sėklidės ar jos prielipo uždegimo, naviko, traumos atsiradęs skystis tarp sėklidės dangalų. Gali būti vandenė ir be aiškios priežasties.

Į viršų

Ligos eiga

Dažniausiai tai pasitaiko vaikams. Tėvai pastebi padidėjusias naujagimio vieną ar abi kapšelio puses. Apčiuopiamas tamprus, neskausmingas darinys. Kapšelio oda įtempta, raukšlės išlygintos. Kapšelio dydis gali keistis, jei išlieka ryšys tarp kapšelio ir pilvo ertmės, ryte paprastai kapšelis būna sumažėjęs (esant horizontalioje padėtyje skystis gali ištekėti į pilvo ertmę, vertikalioje padėtyje skystis sugrįžta). Iki dviejų metų amžiaus kanalas jungiantis kapšelį su pilvo ertme gali užakti ir vandenė išnyksta. Neužakus latakui, atliekama operacija. Jei sėklidės vandenė išsivysto dėl sėklidės traumos, uždegimo, naviko, gydant šias ligas vandenė dažniausiai išnyksta. Jei skysčio atsiradimo priežastis nenustatoma, atliekama operacija.

Į viršų

Tyrimas

Diagnozė nustatoma čiuopiant kapšelį. Paprastai atliekama diafanoskopija (skystis persišviečia), echoskopija.

Į viršų

Medicininis gydymas

Operuojami vyresni nei 2 metų vaikai. Jei sėklidės vandenė yra dėl sėklidės ar prielipo ligų, gydomos vandenę sukėlusios ligos.

Į viršų

Komplikacijos

Gali komplikuotis nevaisingumu.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Pastebėjus, kad padidėjęs vienas ar abu kapšeliai reikia kreiptis į gydytoją, nes galimos ir kitos priežastys, kurių metu padidėja kapšelių tūris (išvarža, išsiplėtusios venos, sėklidės, sėklidės prielipo ligos).

Į viršų

Lūpų pieštukas MARGARITA su...
Lūpų pieštukas MARGARITA su alaviju, 5 g
-50%
0.68 Eur 1.36 Eur
2.35 Lt 4.7 Lt
Tualetinis vanduo moterims JENNIFER...
Tualetinis vanduo moterims JENNIFER LOPEZ MY GLOW, 30ml
-40%
19.29 Eur 32.15 Eur
66.60 Lt 111.01 Lt
Valomasis aliejus itin sausai,...
Valomasis aliejus itin sausai, atopinei odai EUCERIN ATOPICONTROL, 400 ml
-40%
9.39 Eur 15.65 Eur
32.42 Lt 54.04 Lt

Raktiniai žodžiai

Sėklidės dangalų vandenė, Sėklidžių kapšelių padidėjimas, Hidrocelė