Vidurių užkietėjimas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Vidurių užkietėjimas (obstipacija) – retas, sunkus ar nevisavertis tuštinimasis. Retu vadinamas tuštinimasis rečiau nei 3 kartus per savaitę, nevisavertis – kai atrodo, jog pasituštinimas yra nevisiškas ir norisi vėl grįžti į tualetą. Sunkus tuštinimasis yra kai tuštinantis reikia stangintis, išmatos kietos ar spirų pavidalo, yra pasunkėjusio jų išėjimo pojūtis, išsituštinimas užima ilgą laiką.

Natūralus gydymas

Vidurių užkietėjimui:

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, 15 min. pakaitinkite vandens vonelėje, 45 min. aušinkite, perkoškite ir gerkite po 1 stiklinę ryte ir vakare prieš valgį.

Išpūstiems viduriams, lėtam virškinimui:

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, 10–15 min. pakaitinkite vandens vonelėje, 45 min. aušinkite, perkoškite ir gerkite po 1 stiklinę prieš naktį.

Sėmenų nuoviru gydomasi ir nuo vidurių užkietėjimo. Suvalgykite po šaukštą nuoviro su tirščiais po kiekvieno valgio. Iš vakaro 2 šaukštus sėmenų užpilkite stikline vandens ir palikite per naktį brinkti, o ryte užvirinkite ir iš karto nukelkite nuo ugnies.

Gervuogių uogos gerina žarnyno veiklą, virškinimą. Raugintų kopūstų sultys padeda įveikti vidurių užkietėjimą (po stiklinę ryte ir vakare prieš valgį).

Parengta naudojantis J.Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

Valgykite virtų džiovintų pupelių, slyvų, kriaušių, figų, avižų ir riešutų. Visi šie maisto produktai yra puikus tirpios ląstelienos, žarnyne virstančios į želė ir padedančios suminkštinti išmatas, šaltinis. Padidinę ląstelienos kiekį, gerkite daugiau vandens – mažiausiai aštuonias 250 ml stiklines per dieną (30ml/1kg kūno svorio). Ląsteliena labai gerai sugeria vandenį, todėl jeigu gersite jo ne tiek, kiek reikia, išmatos gali tapti smulkios, kietos, o tuštinimosi procesas skausmingas.
Rytą išgerkite puodelį kavos. Joje esantis kofeinas pasižymi vidurius laisvinančiu poveikiu. Jis sukelia žarnyno peristaltiką, stimuliuodamas gaubtinę žarną. Tačiau nepiktnaudžiaukite – kofeinas taip pat yra ir diuretikas, jis pašalina skysčius iš organizmo.
Citrinų sultys yra natūralūs vidurius paleidžiantys vaistai. Rytą tuščiu skrandžiu išgerkite puodelį kokio nors karšto gėrimo. Žolelių arbata, arbata be kofeino arba puodelis karšto vandens su citrinų sultimis ir medumi taip pat stimuliuoja gaubtinę žarną.
Trintos gysločių sėklos. Išmaišykite 1-2 arbatinius šaukštelius trintų gysločių sėklų puodelyje karšto vandens. Pamirkykite dvi valandas, pagardinkite citrina, medumi ir gerkite. Gysločių sėklos žarnyne virsta užpildančia mase, jos yra pagrindinė nereceptinių vidurių paleidžiamųjų vaistų sudedamoji dalis. Sėklų rasite daugelyje vaistinių ir sveiko maisto parduotuvių. Jas galite vartoti kartu su sėmenimis.
Sėmenys. Juose yra daug ląstelienos bei omega-3 riebalų rūgščių, naudingų širdžiai ir kraujo apytakos sistemai. Du ar tris kartus per dieną suvalgykite po valgomąjį šaukštą maltų sėklų, kurių nusipirksite sveiko maisto parduotuvėse. Sėklas galite sumaišyti su pusryčių dribsniais, apibarstyti jomis virtus obuolius ar įmaišyti į vaisių kokteilį. Arba sumalkite sėklas preiskonių malūneliu ar kavamale, padėkite jas į šaldytuvą ir įberkite pusę arbatinio šaukštelio į apelsinų sultis.
Kiaulpienių arbata, kuri lengvai laisvina vidurius, sureguliuoja žarnyno peristaltiką. Puodelyje verdančio vandens išmirkykite arbatinį šaukštelį smulkintų džiovintų šaknų ir gerkite po puodelį tris kartus per dieną. Džiovintų kiaulpienių šaknų rasite sveiko maisto parduotuvėse.
Paprastos slyvos yra vienas seniausių naminių vaistų nuo vidurių užkietėjimo. Jose gausu ląstelienos (1 g vienoje slyvoje). Taip pat džiovintos slyvos turi veikliosios medžiagos dihidroksifenilo izatino, kuris stimuliuoja žarnų susitraukimus ir sukelia norą tuštintis.
Razinos. Jose irgi daug ląstelienos, be to jos turi vyno rūgšties, pasižyminčios vidurių laisvinamuoju poveikiu. Atlikus tyrimą, kurio metu žmonės per dieną suvalgydavo nedidelę dėžutę razinų, paaiškėjo, kad maistui nuslinkti žarnynu prireikė perpus mažiau laiko nei įprastai.
Amerikinis šaltekšnis (cascara sagrada) yra labai veiksmingas, jis net dedamas į kai kuriuos vidurių paleidžiamuosius vaistus. Šis vaistinis augalas ne tik laisvina vidurius, bet ir stimuliuoja žarnyno veiklą. Šaltekšnis parduodamas įvairiais pavidalais. Kadangi augalas pasižymi stipriu poveikiu ir gali būti vartojamas su kitais vaistais, jį reikėtų gerti prižiūrint gydytojui. Bet kokiu atveju nevartokite jo ilgiau nei 8-10 dienų. Jūsų organizmas gali netekti per daug vandens, kalio ir druskos, be to, reguliariai vartojant šias vaistažoles, kyla grėsmė tapti nuo jų priklausomiems. (Įspėjimas: amerikinio šaltekšnio nevartokite, jei turite kokių nors kitų virškinimo sutrikimų. Jis netinka nėščioms moterims ir vaikams).
Kasijų lapai. Jie ima veikti maždaug po 8 valandų, todėl daugelis žmonių šį vaistą geria prieš miegą. Nakčiai išgerkite 20-40 lašų tinktūros, tačiau nesumanykite kasijų lapų vartoti ilgai, nes jie gali sukelti pilvo spazmus ir viduriavimą. Be to, ilgai vartojant, kaip ir nuo amerikinio šaltekšnio, atsiranda priklausomybė. (1001 NAMINIS VAISTAS: padeda išspręsti kasdienius negalavimus. Alma littera, 2007 m.).
Bulvių sultys. Jos skatina žarnyno peristaltiką, ir todėl tinka vidurių užkietėjimo atveju.
Griežčių sultys. Vartojamos nuo vidurių užkietėjimo.
Morkų sultys. Sergant vidurių užkietėjimu ir hemorojumi, rekomenduojama prieš valgį išgerti stiklinę sulčių, geriausiai ryte.
Ridikų sultys. Šios sultys žadina apetitą ir skrandžio sulčių išsiskyrimą, skatina žarnyno peristaltiką, todėl tinka vartoti vidurių užkietėjimo atveju. Esant virškinimo sutrikimams, pabrinkimams, ridiko sultis sumaišyti su medumi santykiu 1:1 ir gerti po 0,5 stiklinės 2-3 karus per dieną.
Svogūnų sultys. Sultys geriamos esant žarnyno uždegimui, vidurių užkietėjimui ir hemorojui (po arbat. šaukštelį 3 kartus per dieną prieš valgį).
Gvazdikėlis. Atskiedus eterinį gvazdikėlių aliejų, gautas nuoviras, vartojant mažomis dozėmis, gerai malšina žarnyno mėšlungį, viduriavimą.
 
Kitos rekomendacijos:
Taškinis masažas. Šis gydymo metodas stimuliuoja virškinimą ir kartu žarnyną. Vienos rankos nykščiu ir smiliumi spauskite mėsingą raukšlę, esančią tarp kitos rankos nykščio ir smiliaus. Darykite tai po dvi minutes kiekvieną dieną, kol viskas susitvarkys. (Įspėjimas: šio metodo nerekomenduojama taikyti nėščiosioms).
Energetinis kvėpavimas. Pradinė padėtis: atsisėskite kaip jums patogiau. Užspauskite dešiniąją šnervę dešinės rankos nykščiu ir labai lėtai įkvėpkite pro kairiąją šnervę. Po to užspauskite ir kairiąją šnervę suglaustais dešinės rankos mažyliu ir bevardžiu pirštais. Sulaikykite orą tiek, kiek pajėgsite, nejausdami didelių nepatogumų. Stebėkite, kad sulaikius kvėpavimą plaučiai nebedarytų jokių judesių. Dabar atleiskite nykštį ir labai lėtai iškvėpkite. Vėl įkvėpkite pro dešiniąją šnervę, vėl ją užspauskite nykščiu ir vėl sulaikykite kvėpavimą. Po to atitraukite bevardį ir mažylį nuo kairiosios šnervės ir lėtai iškvėpkite pro kairiąją šnervę. Atlikite 10 tokių pratybų rytą ir 10 – vakare. Kitą dieną jų skaičių padidinkite vienetu ir taip tęskite iki 20, o jei norite, tai ir daugiau. Įkvėpdami įsivaizduokite, kad į vidų plūsta sveikata, meilė, džiaugsmas, o iškvėpdami – kaip pasišalina blogis, ligos ir visos kitos negeros savybės. Šis pratimas greitai išvalo energiją, pagerina virškinimą bei apetitą ir labai gelbsti ištikus daugeliui susirgimų. (Kacudzo Niši, Energetinis kvėpavimas, Algarvė, 2004 m.) 
Šiaurietiškas ėjimas (ėjimas su lazdomis) reguliuoja žarnyno veiklą.

Į viršų