Vidurių pūtimas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Vidurių pūtimas, pilvo pūtimas, meteorizmas - tai būklė, būdinga tam tikriems sindromams, ligoms arba pasireiškiantis kaip atskiras požymis, atsirandantis tam tikromis sąlygomis.
Vidurių pūtimas yra vienas dažniausių negalavimų. Vidurių pūtimu neretai skundžiasi ir sergantieji funkcinėmis virškinimo trakto, nervų sistemos ligomis, širdies, kepenų, kasos nepakankamumu. Simtomai: nemalonus, kartais skausmingas pilvo sienelės tempimas, veržimas, gurgėjimas, dieglių pobūdžio pilvo skausmas, „raižymas“, raugėjimas, šleikštulys, vidurių užkietėjimas, viduriavimas.

Priežastys

Vidurių pūtimo priežastis dažniausiai yra nepakankama žarnų peristaltika bei netinkamas maistas, kuriam ilgai užsilaikius žarnyne bei pūvant, susidaro dujos, o šios, dėl neadekvačios žarnų peristaltikos, nepašalinamos.
Dažniausios vidurių pūtimo priežastys:

  • nutukimas; 
  • mažas fizinis aktyvumas; 
  • nesubalansuota mityba; 
  • genetinis polinkis;
  • įtampa, stresas.

Vidurių pūtimas, kaip ir kiti virškinamosios sistemos sutrikimai (pykinimas, vėmimas, viduriavimas) gali būti apsauginė organizmo reakcija ir netinkamos kokybės ar neįprasto maisto atmetimas. Taip gali atsitikti ir nuvykus į kitos kultūros šalis: vidurius gali pūsti dėl neįprasto maisto (pvz., suvalgius daugiau alyvuogių, retesnių rūšių žuvies ar sūrio).
Dujų gamyba gali suaktyvėti dėl angliavandenių virškinime dalyvaujančių fermentų stokos bei disbakteriozės. Tada į žarnyną patenka blogai suvirškintų angliavandenių, kuriais maitinasi dujas gaminančios bakterijos. Dujų kaupimąsi gali paskatinti ir kai kurios lėtinės virškinamosios sistemos ligos.
Meteorizmo priežastys gali būti: funkcinės ir organinės.
Funkcinės. Svarbiausia priežastis – aerofagija arba oro rijimas. Valgant su kiekvienu maisto rijimu į virškinimo traktą patenka 2-3 ml oro, kuris jau po 20 min. pasiekia storąsias žarnas. Patekęs į žarnyną oras susimaišo su skystu jo turiniu, susiformuoja tirštos putos, sudarytos iš oro burbulų, iš kurių oras negali pasišalinti. Dėl putų padidėjęs žarnyno turinio tūris tempia žarnų sieneles, sukeldamas būdingų nemalonių pojūčių – pilvo pūtimą, dieglius ir kt.
Daugiau oro nuryjama geriant skysčių, čiulpiant ledinukus, kramtant gumą, taip pat „sausai ryjant“ – vien seiles. Aerofagiją gali skatinti burnos ertmės ar stemplės ligos, skatinančios rijimą: stomatitas, glositas, faringitas, aštraus danties dirginimas, būklės, pasireiškiančios burnos sausumu  – autoimuninis Sjegreno sindromas, neurozė, kai kurių vaistų vartojimas ir kt.
Organinės priežastys: gastroezofaginio refliukso liga, opaligė, tulžies refliuksas.
Apatinės virškinimo trakto dalies meteorizmas taipgi gali būti susijęs su funkcinėmis arba organinėmis priežastimis. Funkcinės dažniausiai – dirglios žarnos sindromas. Organinės -laktazės ar kitokių fermentų nepakankamumas, kuriems nesant, maisto medžiagos reikiamai nesuskaidomos fermentų, o fermentuojamos žarnyno mikroorganizmų iki CO2, kitokių dujų.

Į viršų