Viduriavimas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Viduriavimas – tai pasikeitęs tuštinimosi pobūdis, kai išmatos tampa nenormaliai skystos ir (ar) gausios, dažniausiai didėjant ir tuštinimųsi skaičiui. Išskiriamas ūminis (trunka 4 sav.) Viduriavimas yra vienas pagrindinių virškinimo trakto ligų simptomų.

Natūralus gydymas

FITOTERAPIJA (gydymas augalais)
  • Juodoji arbata su cukrumi. Arbata atkurs skysčių pusiausvyrą, be to, ji turi sutraukiamųjų taninų, kurie padeda sumažinti žarnyno uždegimą ir slopina toksinų absorbciją. Cukrus pagerina natrio ir vandens pasisavinimą.
  • Taninų gausu gervuogėse, kurios nuo seno vartojamos liaudies medicinoje viduriavimui gydyti. Gervuogių arbata: į puodelį verdančio vandens įberkite 1,5 g džiovintų gervuogių lapų, palaikykite dešimt minučių ir perkoškite. Per dieną tarp valgių išgerkite tris puodelius. Arba į 250 ml vandens įberkite du valgomuosius šaukštus šviežių gervuogių, pavirkite ant mažos ugnies dešimt minučių ir perkoškite. Gerkite po puodelį kelis kartus per dieną. Taip pat galite nusipirkti gervuogių arbatos maišelių sveiko maisto parduotuvėse; patikrinkite, kad jų sudėtyje būtų gervuogių lapų.
  • Aviečių lapų arbata. Joje daug mineralų ir kai kurių vitaminų. Šią arbatą dažnai geria nėščiosios, tačiau jos geriau vengti pirmuoju nėštumo laikotarpiu.
  • Auksašaknių kapsulės. Jos pagamintos iš ryškiai geltonų šių daugiamečių augalų šaknų, sunaikina daugelį bakterijų, pvz., E. coli, sukeliančių viduriavimą. Pagrindinė vaistinių augalų medžiaga yra berberinas. Jis toks veiksmingas, kad auksašaknė kartais vadinama „žoliniu antibiotiku“. Gerkite po dvi ar tris 125 mg kapsules per dieną, kol viduriavimas sumažės.
  • Trintos gysločių sėklos. Šis vaistas nuo viduriavimo taip pat padeda ir priešingu atveju – užkietėjus viduriams. sugeria skysčių perteklių žarnyne, todėl išmatos tampa masyvesnės. Gysločių sėklas išmaišykite vandenyje ir gerkite po 1-3 valgomuosius šaukštus kiekvieną dieną.
  • Česnakas. Senovės kinų gydymas. Nulupkite ir sutrinkite dvi česnako skilteles, sumaišykite su dviem arbatiniais šaukšteliais rudojo cukraus, užvirinkite ¾ puodelio vandens ir gerkite du ar tris kartus per dieną. Česnakas gali sunaikinti bakterijas, sukeliančias viduriavimą.
  • Smulkiai sutarkuoti saldūs obuoliai vartotini nuo viduriavimo, jie taip pat gydo storosios žarnos uždegimą.
Vaistažolių mišiniai nuo viduriavimo
  1. 50 g miškinės sidabražolės šaknų, 20 g ramunėlių žiedų, 20 g žąsinės sidabražolės žolės, 10 g pipirmėtės lapų. Šaukštelis mišinio užplikomas stikline vandens. Palaikoma 10 minučių, kad prisitrauktų. Geriama iš lėto daug kartų per dieną po vieną stiklinę arbatos. Atpalaiduoja spazmus, mažina uždegimą.
  2.  30 g gervuogių lapų, 20 g graikinio riešutmedžio lapų, 15 g kraujažolės žolės, 15 g miškinės girūnės žolės, 15 g šalavijo lapų. Šaukštelis mišinio užplikomas stikline vandens. Geriama daug kartų per dieną po vieną stiklinę arbatos. Atpalaiduoja spazmus, mažina uždegimą.
  3.  Miškinės sidabražolės žolė, melisos lapai, pipirmėtės lapai. 2 šaukšteliai mišinio užplikomi stikline vandens. Geriama po 2-3 stiklines per dieną. Tinka kai viduriuojama nestipriai. Atpalaiduoja spazmus.
  4. Paprastosios širdažolės žolė, šalavijo lapai. Šaukštelis mišinio užplikomas stikline vandens. Palaikoma 10 minučių, kad prisitrauktų. Geriama 2-3 kartus per dieną po vieną stiklinę arbatos. Rekomenduojama kaip papildoma gydymo priemonė.
  5.  50 g piliarožės šaknų, 50 g varpučio šaknų, 30 g ąžuolo žievės. Šaukštas mišinio 30 minučių verdamas ant mažos ugnies su vienu litru vandens. Po to nukošiama. Geriama po 3 stiklines arbatos per dieną (tarp valgymų). Tinka sergant ūmiu žarnyno uždegimu.
  6.  Linų sėmenys, ramunėlių žiedai, dedešvos žiedai. 2 šaukštai sutrintų linų sėmenų dedama į ½ l vandens ir verdama 15 minučių. „Klijai“ nukošiami ir užpilami ant šaukštelio ramunių žiedų bei 2 šaukštelių dedešvos žiedų. Palaikoma 10 minučių, kad prisitrauktų. Po to nukošiama. Geriama 3 kartus per dieną po vieną stiklinę (mažais gurkšniais). Rekomenduojama sudirgintoms gleivinėms gydyti.(Wolfgang Mohring, Gydomųjų arbatų knyga, Tyrai, 2000 m.).
Jei viduriuojant arbatos nepadeda, rekomenduojama valgyti gleivingas sriubas, padengiančias uždegimo pažeistą gleivinę. Sriubos ypač padeda gydyti lėtinį arba labai dažnai pasikartojantį viduriavimą.
  • Ryžių „klijai“: 2 šaukštai ryžių verdami su litru vandens, kol galima nukošti skystus klijus. Šie laikomi šiltame termose. Kas valandą geriama po ½ stiklinės sriubos. Be to, galima vartoti mėlynių nuovirą.
  • Avižų ir ramunėlių „klijai“: avižiniai dribsniai verdami tol, kol išsiskiria skysti klijai. Į litrą „klijų“ dedami 2 šaukštai ramunėlių žiedų bei 2 šaukštai trikertės žvaginės žolės. Palaikoma 12 minučių, kad prisitrauktų, tada nukošiama. Sriuba laikoma termose. Kas valandą geriama po ½ stiklinės sriubos. Jei kankina spazmai, vietoj trikertės žvaginės dėkite 2 šaukštus žąsinės sidabražolės žolės.
 
KITI
  • Elektrolitų gėrimas. Jeigu viduriuojate gausiai, reikia aprūpinti organizmą pakankamu vandens ir elektrolitų – natrio, kalio ir chloro – kiekiu. Jie stiprina širdies darbą ir yra svarbūs organizmui. Litre vandens išmaišykite ½ arbatinio šaukštelio druskos ir keturis arbatinius šaukštelius druskos. Įpilkite šiek tiek apelsinų, citrinų sulčių ar kalio chlorido tirpalo. Per dieną išgerkite litrą šio gėrimo. Nevartokite daugiau druskos ar cukraus negu nurodyta, antraip jie gali pašalinti skysčius iš organizmo.
  • BRAT dieta. Ją sudaro bananai, ryžiai, obuoliai (tyrė) ir skrebučiai. Visi šie maisto produktai yra švelnūs, o bananai ir obuoliai turi pektino. Tai tirpi ląsteliena, kuri sugeria skysčių perteklių žarnyne ir sulėtina išmatų slinkimą. (Tačiau negerkite obuolių sulčių – jos gali sustiprinti viduriavimą). Kitas pektino šaltinis yra morkos. Išsivirkite keletą morkų, įmeskite jas į trintuvą, įpilkite šiek tiek vandens ir sutrinkite iki kūdinių maisto konsistencijos (tirštumo). Kas valandą suvalgykite po vieną ar du valgomuosius šaukštus šios tyrelės. (1001 NAMINIS VAISTAS: padeda išspręsti kasdienius negalavimus. Alma littera, 2007 m.)
  • Aktyvuotas vanduo: Viduriuojant išgerti pusę stiklinės negyvojo vandens. Jeigu per valandą viduriavimas nepraėjo, tai išgerti dar pusę stiklinės negyvojo vandens. Skausmai pilvo ertmėje ir viduriavimas paprastai praeina per 0,5 val.
  • Taškinis masažas. Šis gydymo metodas stimuliuoja virškinimą ir kartu žarnyną. Vienos rankos nykščiu ir smiliumi spauskite mėsingą raukšlę, esančią tarp kitos rankos nykščio ir smiliaus. Darykite tai po dvi minutes kiekvieną dieną, kol viskas susitvarkys. (Įspėjimas: šio metodo nerekomenduojama taikyti nėščiosioms).
  • Energetinis kvėpavimas. Skrandžio ir žarnyno gydymas. Pradinė padėtis: atsisėskite kaip jums patogiau. Užspauskite dešiniąją šnervę dešinės rankos nykščiu ir labai lėtai įkvėpkite pro kairiąją šnervę. Po to užspauskite ir kairiąją šnervę suglaustais dešinės rankos mažyliu ir bevardžiu pirštais. Sulaikykite orą tiek, kiek pajėgsite, nejausdami didelių nepatogumų. Stebėkite, kad sulaikius kvėpavimą plaučiai nebedarytų jokių judesių. Dabar atleiskite nykštį ir labai lėtai iškvėpkite. Vėl įkvėpkite pro dešiniąją šnervę, vėl ją užspauskite nykščiu ir vėl sulaikykite kvėpavimą. Po to atitraukite bevardį ir mažylį nuo kairiosios šnervės ir lėtai iškvėpkite pro kairiąją šnervę. Atlikite 10 tokių pratybų rytą ir 10 – vakare. Kitą dieną jų skaičių padidinkite vienetu ir taip tęskite iki 20, o jei norite, tai ir daugiau. Įkvėpdami įsivaizduokite, kad į vidų plūsta sveikata, meilė, džiaugsmas, o iškvėpdami – kaip pasišalina blogis, ligos ir visos kitos negeros savybės. Šis pratimas greitai išvalo energiją, pagerina virškinimą bei apetitą ir labai gelbsti ištikus daugeliui susirgimų. (Kacudzo Niši, Energetinis kvėpavimas, Algarvė, 2004 m.)
  • Šiaurietiškas ėjimas (ėjimas su lazdomis) reguliuoja žarnyno veiklą.

Į viršų