Tulžies pūslės uždegimas. Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Tulžies pūslės uždegimas (cholecistitas) – tai ūminis arba lėtinis bakterijų sukeltas uždegimas, kai tulžies pūslės sienelėje atsiranda uždegiminių pokyčių, kuriems progresuojant tulžies pūslėje susikaupia pūlių, ji gangrenuoja ar prakiūra.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Tulžies pūslės uždegimą sukelia bakterijos, dažniausiai – Esherichia coli, enterokokai, klebsielės, Clostridium perfringens, streptokokai, stafilokokai. Beveik visuomet cholecistitas išsivysto tulžies pūslės akmenlige sergantiems žmonėms. Akmenukai iš dalies ar visiškai sutrikdo normalų tulžies nutekėjimą iš pūslės, įstrigęs akmuo sutrikdo tulžies pūslės kraujotaką ir sukelia nekrozinius pokyčių, ir taip sudaromos palankios sąlygos prasidėti bakteriniam uždegimui. Retesniais atvejais tulžies uždegimas atsiranda be akmenligės – po operacijų, nudegimų, pilvo traumų, dėl sepsio, sergant vidurių šiltine, brucelioze, leptospiroze.

Į viršų

Ligos eiga

Pagrindinis tulžies pūslės uždegimo simptomas yra skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku, kartais plintantis į dešinį petį, mentę, į duobutę po krūtinkauliu, stiprėjantis giliai įkvepiant ar spaudžiant pilvą. Skausmo intensyvumas priklauso nuo uždegimo stiprumo. Taip pat atsiranda karščiavimas (sunkais atvejais – su šaltkrėčiu), pykinimas ir vėmimas (išsivėmus nepalengvėja), kartumas burnoje, apetito stoka, kartais būna gelta. Jei tulžies pūslės uždegimas nesunkus, tinkamai gydant skausmas, karščiavimas per kelias dienas išnyksta. Sergant sunkiu tulžies pūslės uždegimu, ypač jei atsiranda komplikacijų, gydymas gali užtrukti iki kelių savaičių. Lėtiniam cholecistitui būdingi pasikartojantys paūmėjimai.

Į viršų

OROPERIDYS 10MG BURNOJE DISPER.TAB. N30
OROPERIDYS 10MG BURNOJE DISPER.TAB. N30
PIGU
4.74 Eur
16.37 Lt
VIDURIŲ LAŠAI VALENTIS geriamieji...
VIDURIŲ LAŠAI VALENTIS geriamieji lašai (tirpalas)25ml
PIGU
1.00 Eur
3.45 Lt
Injekcinis tirpalas ATROPINI SULFAS...
Injekcinis tirpalas ATROPINI SULFAS 0.1%, 1 ml, N10
PIGU
3.88 Eur
13.40 Lt

Gydytojai

med. dr. Gintautas Radžiūnas

Pilvo chirurgas, Endoskopuotojas, Koloproktologas

Vilnius

Edita Kazėnaitė

Gastroenterologas, Dietologas

Vilnius

Į viršų