Tulžies pūslės uždegimas


Tulžies pūslės uždegimas (cholecistitas) – tai ūminis arba lėtinis bakterijų sukeltas uždegimas, kai tulžies pūslės sienelėje atsiranda uždegiminių pokyčių, kuriems progresuojant tulžies pūslėje susikaupia pūlių, ji gangrenuoja ar prakiūra.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Tulžies pūslės uždegimą sukelia bakterijos, dažniausiai – Esherichia coli, enterokokai, klebsielės, Clostridium perfringens, streptokokai, stafilokokai. Beveik visuomet cholecistitas išsivysto tulžies pūslės akmenlige sergantiems žmonėms. Akmenukai iš dalies ar visiškai sutrikdo normalų tulžies nutekėjimą iš pūslės, įstrigęs akmuo sutrikdo tulžies pūslės kraujotaką ir sukelia nekrozinius pokyčių, ir taip sudaromos palankios sąlygos prasidėti bakteriniam uždegimui. Retesniais atvejais tulžies uždegimas atsiranda be akmenligės – po operacijų, nudegimų, pilvo traumų, dėl sepsio, sergant vidurių šiltine, brucelioze, leptospiroze.

Į viršų

Ligos eiga

Pagrindinis tulžies pūslės uždegimo simptomas yra skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku, kartais plintantis į dešinį petį, mentę, į duobutę po krūtinkauliu, stiprėjantis giliai įkvepiant ar spaudžiant pilvą. Skausmo intensyvumas priklauso nuo uždegimo stiprumo. Taip pat atsiranda karščiavimas (sunkais atvejais – su šaltkrėčiu), pykinimas ir vėmimas (išsivėmus nepalengvėja), kartumas burnoje, apetito stoka, kartais būna gelta. Jei tulžies pūslės uždegimas nesunkus, tinkamai gydant skausmas, karščiavimas per kelias dienas išnyksta. Sergant sunkiu tulžies pūslės uždegimu, ypač jei atsiranda komplikacijų, gydymas gali užtrukti iki kelių savaičių. Lėtiniam cholecistitui būdingi pasikartojantys paūmėjimai.

Į viršų

Tyrimas

Čiuopiant pilvą nustatomas skausmingumas po dešiniuoju šonkaulių lanku, o kartais apčiuopiama ir padidėjusi tulžies pūslė. Kraujo tyrime randamas padidėjęs leukocitų skaičius, eritrocitų nusėdimo greitis. Echoskopinio, rentgenologinio tyrimo metu nustatoma akmenų tulžies pūslėje, jos uždegimo požymių. Gali būti atliekami ir kiti laboratoriniai bei instrumentiniai tyrimai komplikacijoms išaiškinti ar kitoms ligoms (pvz.: kasos uždegimui, opaligei) paneigti.

Į viršų

Medicininis gydymas

Tai liga, kuria sergant gali tekti atlikti operaciją, todėl jokiu būdu nesigydykite patys! Pacientai, sergantys ūminiu tulžies pūslės uždegimu, guldomi į chirurginį skyrių, skiriama bado dieta apie 24 valandas, antibiotikų (dažniausiai – chinolonų, cefalosporinų grupės, amoksicilinas, ampicilinas, gentamicinas ir kt.), lašinės skysčių infuzijos. Jei uždegimas progresuoja ir įtariamos komplikacijos, operuojama – šalinama tulžies pūslė. Taip pat skiriama skausmą mažinančių (analginas), antispazminių vaistų (papaverinas, no-spa, atropinas), vaistų nuo pykinimo (metoklopramidas). Lėtinio tulžies pūslės uždegimo paūmėjimas gydomas panašiai kaip ūminis uždegimas. Taip pat gali būti skiriama tulžies sekreciją gerinančių preparatų (alocholis, cholenzimas, rovacholis ir kt.), tulžies apykaitą reguliuojančios arbatos. Jei paūmėjimai dažnai kartojasi, tulžies pūslė šalinama.

Į viršų

Gydytojai

Jūratė Pažėrienė

Gastroenterologas, Echoskopuotojas, Vaikų gastrenologas

Vilnius

Alfredas Songaila

Pilvo chirurgas

Vilnius

Į viršų

Natūralus gydymas

Beržo lapų nuoviras (1:20) gydo tulžies uždegimus bei akmenligę.

Arbūzus reikia valgyti sergant tulžies pūslės bei inkstų akmenlige.

Tulžies išsiskyrimui:

Tulžies išsiskyrimą paskatins smėlyninių šlamučių žiedų arbata. 1 valgomąjį šaukštą žiedų užpilkite stikline verdančio vandens, perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 2–3 kartus per dieną prieš valgį.

 

Trilapių puplaiškių lapai  30,0 g

Pelynų žolė                       20,0 g

Pipirmėčių lapai               50,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, 15 min. pakaitinkite vandens vonelėje, 45 min. aušinkite, perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 2 kartus per dieną prieš valgį.

Išpūstiems viduriams, lėtam virškinimui:

Kmynų vaisiai        20,0 g

Valerijonų šaknys  20,0 g

Pipirmėčių lapai     20,0 g

Ramunėlių žiedai   40,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, 10–15 min. pakaitinkite vandens vonelėje, 45 min. aušinkite, perkoškite ir gerkite po 1 stiklinę prieš naktį.

 

Parengta naudojantis J.Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

Į viršų

Komplikacijos

Uždegimui progresuojant, gali išsivystyti tulžies pūslės gangrena, prakiurimas, pilvaplėvės uždegimas (peritonitas), tulžies latakų ir kasos uždegimas, sepsis (būklė, kai ligos sukėlėjas patenka į kraują, išnešiojamas po visą organizmą ir sukelia kitų organų uždegimą), gali susidaryti pūlinių aplinkinėse srityse. Kartais įstrigęs akmuo prakiurdo ne tik tulžies pūslę, bet ir šalia esančią žarną, patenka į žarnyną ir sukelia jo nepraeinamumą. Aklinai tulžies pūslės lataką užkimšęs akmuo sutrikdo tulžies nutekėjimą, todėl tulžis ir uždegiminis skystis kaupiasi tulžies pūslėje, ji didėja, tempiasi – vystosi tulžies pūslės vandenė arba empiema (kai susikaupia pūlių). Ilgą laiką sergant lėtiniu tulžies pūslės uždegimu, didėja rizika susirgti tulžies pūslės vėžiu.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Laiku ir tinkamai gydyti tulžies pūslės akmenligę, vengti jos paūmėjimų, jei dažni akmenligės priepuoliai – šalinti tulžies pūslę.
Rekomenduojama dieta, mitybos režimas kaip ir sergant tulžies pūslės akmenlige. Jei atsirado tulžies pūslės uždegimo požymių, kreipkitės į gydytoją. Patartina ant skaudamos srities nedėti šildomųjų kompresų, nes tai gali skatinti uždegimo vystymąsi, labiau tinka ledo pūslė.

Į viršų

ESSENTIALE FORTE N 300 mg, 30 kaps.
ESSENTIALE FORTE N 300 mg, 30 kaps.
PIGU
4.94 Eur
17.06 Lt
Geriamieji lašai, tirpalas GALSTENA,...
Geriamieji lašai, tirpalas GALSTENA, 50 ml
7.18 Eur
24.79 Lt
NUX VOMICA-HOMACCORD GTT. 30ML
NUX VOMICA-HOMACCORD GTT. 30ML
6.56 Eur
22.65 Lt

Raktiniai žodžiai

Tulžis, Pūslė, Tulžies pūslės uždegimas

SUSIJĘ STRAIPSNIAI