Hemorojus


Hemorojus – tai išangės kraujagyslinių audinių išvešėjimas, išsiplėtimas. Hemorojus skirstomas į vidinį (kai hemorojiniai mazgai yra išangės kanalo viduje, padengti gleivine) ir išorinį (kai hemorojiniai mazgai yra po oda aplink išangę).

Hemorojaus SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Hemorojaus atsiradimą skatina vidurių užkietėjimas, dažnas stanginimasis tuštinantis, nėštumas, venų vožtuvų nepakankamumas, ilgalaikis sėdimas ar stovimas darbas, sunkumų kilnojimas. Kartais hemorojinių mazgų atsiranda, net kai nėra šių faktorių. Taip pat įtakos turi paveldimumas, vyresnis amžius, antsvoris. Vyrai serga 2 kartus dažniau nei moterys.

Į viršų

Ligos eiga

Pagrindiniai hemorojaus simptomai yra kraujavimas ir hemorojinių mazgų iškritimas. Dažniausiai pasirodo nedidelis šviežio kraujo kiekis tuštinimosi pabaigoje, ypač jei išmatos kietos, stanginamasi. Ligai progresuojant, kraujo pasirodymas gali būti nesusijęs su tuštinimusi. Kitas simptomas – hemorojinių mazgų iškritimas pro išangę: iš pradžių hemorojinis mazgas išsikiša pro išangę tik tuštinantis ir po to savaime sugrįžta, vėliau tai tampa nuolatiniu požymiu. Taip pat gali varginti išangės niežulys, skausmingumas, išskyros iš išangės. Hemorojus nėra gyvybei pavojinga liga, paskyrus gydymą, simptomai dažnai praeina per kelias dienas, tačiau jie linkę kartotis.

Vidinis hemarojus būna keturių laipsnių:

  • I laipsnio - vidiniai hemarojiniai mazgai šiek tiek padidėję.
  • II laipsnio - vidiniai hemarojiniai mazgai tuštinantis iškrenta į išorę, bet spontaniškai sugrįžta.
  • III laipsnio - vidiniai hemarojiniai mazgai tuštinantis iškrenta, bet grąžinami tik ranka.
  • IV laipsnio - vidiniai hemarojiniai mazgai iškritę ir jų grąžinti atgal neįmanoma.

Į viršų

Tyrimas

Apžiūrėdamas išangę gydytojas nustato, ar matomi hemorojiniai mazgai, taip pat ištiria išangę digitaliniu būdu (pirštu ištiria, ar čiuopiami mazgai tiesiojoje žarnoje). Hemorojiniai mazgai apžiūrimi specialiu instrumentu – anoskopu. Taip pat atliekama rektosigmoidoskopija – specialiu instrumentu su šviesos šaltiniu apžiūrima ir giliau esanti tiesiosios žarnos dalis (patikrinama, ar nėra vėžio, polipų, uždegiminių ligų, dėl kurių gali kilti panašių simptomų).

Į viršų

Hemorojaus medicininis gydymas

Hemorojus gali būti gydomas vaistais (lengvesniais atvejais) ir chirurginiais metodais. Visų pirma reikia stengtis, kad nebūtų vidurių užkietėjimo. Jei to nepavyksta pasiekti dieta, skiriama vidurius laisvinančių vaistų, senos preparatai, pataisų žiedadulkės, dietinės skaidulos ir kt. Sustiprėjus hemorojaus simptomams, skiriama specialių žvakučių. Jei hemorojiniai mazgai yra dideli ir gydymas vaistais neefektyvus, gydoma chirurgiškai. Yra keletas chirurginio gydymo metodų: ligatūros (ant hemorojinio mazgo uždedamas specialus guminis žiedas, mazge nutrūksta kraujotaka ir jis per kelias dienas nunyksta), koaguliacija infraraudonaisias spinduliais, lazeriu ar elektra, skleroterapija (aplink hemorojinį mazgą suleidžiama specialaus tirpalo, dėl kurio mazgo kraujagyslės sklerozuoja ir mazgas sumažėja), krioterapija (naudojant šaltį sutrikdoma mazgo kraujotaka), hemoroidektomija (hemorojiniai mazgai pašalinami operacijos metu, naudojant vietinę ar bendrąją narkozę). Jums tinkamą metodą turėtų parinkti gydytojas.

Į viršų

Gydytojai

Dalia Gruslienė

Gastroenterologas

Vilnius

Valda Žydelienė

Gastroenterologas

Vilnius

Tomas Jucaitis

Gastroenterologas, Echoskopuotojas, Endoskopuotojas

Vilnius

Į viršų

Hemorojaus natūralus gydymas

Hemorojui:

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, 10 min. pakaitinkite vandens vonelėje, palikite 40 min. pritraukti, perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.

  • Ramunėlių žiedai               30,0 g
  • Vaistinių putoklių šaknys    25,0 g
  • Kiaulpienių šaknys            45,0 g

1 valgomąjį šaukštą žaliavos užpilkite stikline verdančio vandens, pakaitinkite 30 min. vandens vonelėje, aušinkite 10 min., perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną.

Vidurių užkietėjimui:

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, 15 min. pakaitinkite vandens vonelėje, 45 min. aušinkite, perkoškite ir gerkite po 1 stiklinę ryte ir vakare prieš valgį.

Vonelės:

  • 40 g sravanosių šaknų užplikykite 500 ml vandens, pavirinkite 30 min. ant silpnos ugnies, perkoškite ir supilkite į vonią.
  • Sumaišykite po 15 g linažolių žolių, ramunėlių žiedų ir kraujažolių žolių, užplikykite 1 l vandens, palikite 1–1,5 val. šiltoje vietoje pritraukti, perkoškite ir supilkite į sėdimąją vonelę (34–35 laipsnių C temperatūros).
  • 60 g dirvinių asiūklių žolių užplikykite 3 l vandens, palikite 2 val. šiltoje vietoje pritraukti, perkoškite ir supilkite į sėdimąją vonelę (32–36 laipsnių C temperatūros).

Parengta naudojantis J. Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

Į viršų

Komplikacijos

Jei kraujuojama dažnai ir gausiau, gali atsirasti mažakraujystė (anemija), todėl galimas bendras sipnumas, galvos svaigimas, pablyškimas. Hemorojus sukelia skausmą, niežulį. Sergant hemorojumi infekciniai sukėlėjai lengviau patenka į aplink išangę esančius audinius ir gali sukelti jų uždegimą (paraproktitą).

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Specifinės profilaktikos nėra. Reikia vengti vidurių užkietėjimo ir mažiau stangintis tuštinantis.
Sergant hemorojumi labai svarbu, kad nebūtų vidurių užkietėjimo. Kad to išvengtumėte, reikia valgyti daugiau skaidulų turinčio maisto (daržovių, vaisių), gerti pakankamai skysčių (1,5-2 l per dieną), ryte reiktų išgerti stiklinę šalto vandens – tai skatina tuštinimosi refleksą, patartina gerti sulfatų turintį mineralinį vandenį, kuris turi lengvą laisvinamąjį poveikį, taip pat padidinti fizinį aktyvumą. Reiktų vengti ilgo stanginimosi tuštinantis, švelniai naudotis tualetiniu popieriumi. Atsiradus hemorojaus simptomams siūlomos šiltos (paprasto vandens, apie 40ºC) vonelės po 10-15 min. kelis kartus per dieną.

Į viršų

Raktiniai žodžiai

Hemorojus, Hemarojus, Himarojus, Himorojus, Chimarojus, Ximarojus, Užpakalis, Išeinamoji, Analinė anga, Tiesioji žarna, Išangės niežėjimas, Tuštinimasis su krauju, Kraujingos išmatos, Išskyros, Vidurių užkietėjimas

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Kadagių eterinis aliejus
Kadagių eterinis aliejus

Eterinis kadagių aliejus pasižymi stipriomis antiseptinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, todėl plačiai vartojamas gydant įvairias peršalimo ligas ir susilpnėjusį imunitetą. Daugiau...

Delikati tema – hemorojus
Delikati tema – hemorojus

Paskutiniu metu gydytojams kelia siaubą faktas, jog kenčiančių dėl hemorojaus skaičius nepaprastai didėja. Hemorojumi suserga vis jaunesni ir jaunesni. O priežasčių tam yra pakankamai. Mes mažai judame, dažniau sėdime - namuose, mokykloje, darbe.
Daugiau...

Hemorojus: delikati problema
Hemorojus: delikati problema

Pastarųjų metų gydytojų patirtis liudija, kad sparčiai daugėja pacientų besiskundžiančių hemorojumi. Labiausiai liūdina tai, jog ši liga užklumpa vis jaunesnius žmones. Priežasčių yra daug, tačiau viena svarbiausių - mažas fizinis aktyvumas. Daugiau...

Arbatmedžio eterinis aliejus
Arbatmedžio eterinis aliejus

Arbatmedžio eterinis aliejus – tai gelsvas stipraus kvapo skystis, pasižymintis stipriu antibakteriniu, priešvirusiniu ir priešgrybeliniu poveikiu, todėl jau daugiau nei šešiasdešimt metų plačiai naudojamas gydymo tikslais. Daugiau...