Vaikų pilvo skausmai. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Pilvo skausmas – dažniausias virškinimo sistemos sutrikimų simptomas vaikų amžiuje. Pilvo skausmu vadiname bet kokį skausmą, kuris juntamas srityje žemiau šonkaulių iki klubakaulio. Vaikų pilvo skausmai skiriasi nuo suaugusiųjų. Vaikui pilvą gali skaudėti dėl daugybės priežasčių (ciklinio vėmimo, kirmėlių, sergant kai kuriomis ligomis), kurios nebūdingos suaugusiesiems.

Natūralus gydymas

Jeigu pilvo skausmas neišnyksta maždaug per pusvalandį, reikia kviesti gydytoją. Kol gydytojas atvyks, svarbu neduoti vaikui jokių vaistų ir nešildyti pilvuko šildykle (tai gali ne tik trukdyti diagnozuoti ligą, bet ir pabloginti savijautą, sukelti komplikacijas). Neduoti ligoniui nei valgyti, nei gerti. Gerti galima duoti tik žinant, kad pilvą skauda dėl apsinuodijimo maistu (ligonis vemia ir viduriuoja, o po kiekvieno vėmimo ir viduriavimo skausmas atlėgsta), kad organizmui nepritrūktų skysčių.

Jei vaikas karščiuoja, vemia, galima įtarti ligą, reikalaujančią skubaus chirurginio gydymo: apendicitą, žarnų užsisukimą, ūminį nepraeinamumą. Kuri iš šių ligų pasireiškė, galima nuspėti.

Jeigu skausmas pasireiškia pilvo apatinės dalies dešinėje pusėje, galima įtarti vystantis apendicitą. Tuomet reikia paguldyti vaiką ant dešinio šono, lėtai ir atsargiai paspausti dešinę pilvo pusę ir staiga atleisti. Jeigu skausmas sustiprėja ne spaudžiant, o atitraukiant ranką, galima beveik neabejoti, kad tai apendicitas. Galima patikrinti ir kitaip: švelniai glostyti pilvuką iš viršaus į apačią, arba paversti vaiką nuo kairio ant dešinio šono – jei atliekant šiuos judesius skausmas jaučiamas dešinėje pilvo pusėje, irgi galima manyti esant apendicitą.

Esant kūdikių diegliukams, reikia mažylį paguldyti kniūbščią. Taip jie greičiau praeina. Patariama stiprinti pilvo raumenis prieš kiekvieną maitinimą guldant vaiką ant pilvuko.

Kitas būdas sumažinti kūdikio diegliukus – pilvo masažas: sukamaisiais judesiais, pagal laikrodžio rodyklę, švelniai masažuokite pilvą. Taip pat galima ant mažylio pilvuko uždėti šiltą skepetą, šildyti jį savo kūnu ar išmaudyti šiltoje vonioje.

Maitinant kūdikį reikia stengtis, kad nepatektų oro. Jei jis neatsirūgsta, jam pradeda pūsti pilvuką. Todėl rekomenduojama daryti trumpalaikes pertraukėles maitinimo metu, o po maitinimo 20–40 minučių reikėtų palaikyti vaikutį stačią, kad atsirūgtų.

Į viršų

Gydytojai

Onkologas, Mamologas

Reitingas

Vilnius

Šeimos gydytojas, Pediatras, Vaikų ligų gydytojas

Reitingas

Vilnius

Pediatras, Otorinolaringologas

Vilnius

Į viršų