Vaikų pilvo skausmai. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Pilvo skausmas – dažniausias virškinimo sistemos sutrikimų simptomas vaikų amžiuje. Pilvo skausmu vadiname bet kokį skausmą, kuris juntamas srityje žemiau šonkaulių iki klubakaulio. Vaikų pilvo skausmai skiriasi nuo suaugusiųjų. Vaikui pilvą gali skaudėti dėl daugybės priežasčių (ciklinio vėmimo, kirmėlių, sergant kai kuriomis ligomis), kurios nebūdingos suaugusiesiems.

Priežastys

Pilvo skausmas – tai žarnyno, pilvo ertmės ir gretimų, kartais net ir „nutolusių” organų funkcijos sutrikimo signalas. Tai įvairių ligų simptomas. Skausmai gali būti lėtiniai ir ūminiai. Dažniausios lėtinio pilvo skausmo priežastys: funkcinė dispepsija, gastritas, gastroduodenitas, vidurių užkietėjimas, funkcinis pilvo skausmas, aerofagija (oro pririjimas). Ūminio pilvo skausmo priežastys: žarnyno nepraeinamumas, žarnyno perforacija – prakiurimas (apendicitas, opa, sergant vidurių šiltine, prarijus aštrų daiktą, atsitiktinė), ūminis difuzinis peritonitas, sunkus enteritas, sukeltas žarnyno spazmų, hiršprungo liga, sepsis, diabetinė koma, apsinuodijimai, meningitas, angina, epilepsija, kokliušas, ūminė kvėpavimo takų, ausų, nosies ir gerklės infekcija ir kt.
Taip pat skausmai gali būti funkciniai ir organiniai. Jei skausmai vargina ilgą laiką, jie priepuoliniai, trumpi, nesikartojantys naktimis, neturintys įtakos vaiko apetitui, vystymuisi ir augimui – tai funkciniai pilvo skausmai. Pirmą kartą funkcinius pilvo skausmus medicininėje literatūroje 1958 m. aprašė gydytojas Apley, dirbęs Londone. Jis pastebėjo, kad tokie skausmai dažnai kartojasi, jų trukmė ir lokalizacija nesikeičia. Šie skausmai neturi įtakos tiek vaikų aktyvumui, augimui, tiek ir gyvenimo kokybei. Didelės įtakos funkciniams skausmams atsirasti turi dieta ir mitybos režimas, tuštinimosi sutrikimai, imuninės sistemos, genetiniai ypatumai, alergija tam tikram maistui, fizinis aktyvumas, somatinės ligos ir psichogeninės priežastys (džiaugsmas, pyktis, baimė, didelis psichinis ir fizinis krūvis mokykloje ir už jos ribų, kuomet tik susijaudinus pradeda skaudėti pilvą). Pilvo skausmai, kurie nėra organinės ligos simptomas, būdingi vyresniems nei 4 metų amžiaus vaikams. Jaunesniems vaikams pilvo skausmas dažnai atsiranda dėl virškinimo sistemos, inkstų, šlapimo pūslės ligų, žarnų įstrigimo, labai dažnai dėl maisto alergijos. Tačiau funkciniai pilvo skausmai gali būti ir kūdikiams. Tai vadinamieji kūdikių diegliai. Jie užeina staiga, būna periodiškai intensyvūs, sukelia nenumaldomą kūdikių, kurie šiaip yra sveiki, verkimą. Diegliai prasideda pirmomis savaitėmis po gimimo. Intensyviausi skausmai būna 4–6 mėn., o kartais vėliau. Dieglių būna 10–15 proc. kūdikių. Jie nepriklauso nuo kūdikio lyties, maitinimo būdo, komplikacijų nėštumo metu, padėties gimstant.
Organinės kilmės pilvo skausmams būdinga skausmų iradiacija, t.y. skausmas iš vienos vietos plinta į kitą. Nepakankamas svorio ir ūgio didėjimas, atsisakymas sportuoti dėl skausmų – tai požymiai, kurie leistų įtarti organines virškinimo sistemos ligas. Priežastys būtų: gastritas, opinė liga, kirmėlės, lėtinis recidyvuojantis apendicitas, paslanki akloji žarna, terminalinis ileitas (Krono liga), inkstų akmenligė, pankreatitas, hipoglikeminė ketonemija ir kt.

Į viršų

Gydytojai

Onkologas, Mamologas

Reitingas

Vilnius

Šeimos gydytojas, Pediatras, Vaikų ligų gydytojas

Reitingas

Vilnius

Pediatras, Otorinolaringologas

Vilnius

Į viršų