Vaikų pilvo skausmai. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Pilvo skausmas – dažniausias virškinimo sistemos sutrikimų simptomas vaikų amžiuje. Pilvo skausmu vadiname bet kokį skausmą, kuris juntamas srityje žemiau šonkaulių iki klubakaulio. Vaikų pilvo skausmai skiriasi nuo suaugusiųjų. Vaikui pilvą gali skaudėti dėl daugybės priežasčių (ciklinio vėmimo, kirmėlių, sergant kai kuriomis ligomis), kurios nebūdingos suaugusiesiems.

Ligos eiga

Pilvo skausmai yra dažniausi lyginant su kitų kūno vietų skausmais. Jie gali būti ūminiai ir lėtiniai. Ūminis pilvo skausmas – tai staiga atsiradęs stiprus skausmas, dažniausiai progresuojantis, kintamas ir susijęs su kitais simptomais. Tai būklė, reikalaujanti neatidėliotinos pagalbos. Ūminiai pilvo skausmai pasireiškia dažniau nei lėtiniai. Lėtinis pilvo skausmas diagnozuojamas tuomet, kai skausmas kartojasi įvairiu periodiškumu (pvz., keletą kartų per parą arba savaitę) ne trumpiau kaip 3 mėnesius ir kai vaikas sugeba parodyti, kur jam skauda.
Neorganinės kilmės pilvo skausmų pobūdis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai tai bukas, kartais priepuolinis įvairaus intensyvumo skausmas apie bambą, kuris gali tęstis maždaug valandą. Šie skausmai kartojasi periodais kartą per dieną ar net per mėnesį, kartais vaikus pykina, jie pablykšta. Svarbu tai, kad tarp skausmų priepuolių vaikai jaučiasi gerai ir jokių nusiskundi neturi.
Organinėms ligoms būdinga pilvo skausmų iradiacija, t.y. skausmas iš vienos vietos plinta į kitą. Nepakankamas svorio ir ūgio didėjimas, atsisakymas sportuoti dėl skausmų – tai požymiai, kurie leistų įtarti organines virškinimo sistemos ligas.
Dar gali būti vadinamieji bambos diegliai. Jie dažnai būna tokie stiprūs, kad vaikas susiriečia, pablykšta. Jį išpila šaltas prakaitas, pykina, kartais vemia ir viduriuoja. Skausmo trukmė – nuo 15 min. iki kelių valandų. Dažniau kenčia nestabilios nervų sistemos kūdikiai, rečiau – ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikai.

Į viršų

Gydytojai

Šeimos gydytojas, Pediatras, Vaikų ligų gydytojas

Reitingas

Vilnius

Onkologas, Mamologas

Reitingas

Vilnius

Pediatras, Otorinolaringologas

Vilnius

Į viršų