Vaikų pilvo skausmai


Pilvo skausmas – dažniausias virškinimo sistemos sutrikimų simptomas vaikų amžiuje. Pilvo skausmu vadiname bet kokį skausmą, kuris juntamas srityje žemiau šonkaulių iki klubakaulio. Vaikų pilvo skausmai skiriasi nuo suaugusiųjų. Vaikui pilvą gali skaudėti dėl daugybės priežasčių (ciklinio vėmimo, kirmėlių, sergant kai kuriomis ligomis), kurios nebūdingos suaugusiesiems.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Pilvo skausmas – tai žarnyno, pilvo ertmės ir gretimų, kartais net ir „nutolusių” organų funkcijos sutrikimo signalas. Tai įvairių ligų simptomas. Skausmai gali būti lėtiniai ir ūminiai. Dažniausios lėtinio pilvo skausmo priežastys: funkcinė dispepsija, gastritas, gastroduodenitas, vidurių užkietėjimas, funkcinis pilvo skausmas, aerofagija (oro pririjimas). Ūminio pilvo skausmo priežastys: žarnyno nepraeinamumas, žarnyno perforacija – prakiurimas (apendicitas, opa, sergant vidurių šiltine, prarijus aštrų daiktą, atsitiktinė), ūminis difuzinis peritonitas, sunkus enteritas, sukeltas žarnyno spazmų, hiršprungo liga, sepsis, diabetinė koma, apsinuodijimai, meningitas, angina, epilepsija, kokliušas, ūminė kvėpavimo takų, ausų, nosies ir gerklės infekcija ir kt.
Taip pat skausmai gali būti funkciniai ir organiniai. Jei skausmai vargina ilgą laiką, jie priepuoliniai, trumpi, nesikartojantys naktimis, neturintys įtakos vaiko apetitui, vystymuisi ir augimui – tai funkciniai pilvo skausmai. Pirmą kartą funkcinius pilvo skausmus medicininėje literatūroje 1958 m. aprašė gydytojas Apley, dirbęs Londone. Jis pastebėjo, kad tokie skausmai dažnai kartojasi, jų trukmė ir lokalizacija nesikeičia. Šie skausmai neturi įtakos tiek vaikų aktyvumui, augimui, tiek ir gyvenimo kokybei. Didelės įtakos funkciniams skausmams atsirasti turi dieta ir mitybos režimas, tuštinimosi sutrikimai, imuninės sistemos, genetiniai ypatumai, alergija tam tikram maistui, fizinis aktyvumas, somatinės ligos ir psichogeninės priežastys (džiaugsmas, pyktis, baimė, didelis psichinis ir fizinis krūvis mokykloje ir už jos ribų, kuomet tik susijaudinus pradeda skaudėti pilvą). Pilvo skausmai, kurie nėra organinės ligos simptomas, būdingi vyresniems nei 4 metų amžiaus vaikams. Jaunesniems vaikams pilvo skausmas dažnai atsiranda dėl virškinimo sistemos, inkstų, šlapimo pūslės ligų, žarnų įstrigimo, labai dažnai dėl maisto alergijos. Tačiau funkciniai pilvo skausmai gali būti ir kūdikiams. Tai vadinamieji kūdikių diegliai. Jie užeina staiga, būna periodiškai intensyvūs, sukelia nenumaldomą kūdikių, kurie šiaip yra sveiki, verkimą. Diegliai prasideda pirmomis savaitėmis po gimimo. Intensyviausi skausmai būna 4–6 mėn., o kartais vėliau. Dieglių būna 10–15 proc. kūdikių. Jie nepriklauso nuo kūdikio lyties, maitinimo būdo, komplikacijų nėštumo metu, padėties gimstant.
Organinės kilmės pilvo skausmams būdinga skausmų iradiacija, t.y. skausmas iš vienos vietos plinta į kitą. Nepakankamas svorio ir ūgio didėjimas, atsisakymas sportuoti dėl skausmų – tai požymiai, kurie leistų įtarti organines virškinimo sistemos ligas. Priežastys būtų: gastritas, opinė liga, kirmėlės, lėtinis recidyvuojantis apendicitas, paslanki akloji žarna, terminalinis ileitas (Krono liga), inkstų akmenligė, pankreatitas, hipoglikeminė ketonemija ir kt.

Į viršų

Ligos eiga

Pilvo skausmai yra dažniausi lyginant su kitų kūno vietų skausmais. Jie gali būti ūminiai ir lėtiniai. Ūminis pilvo skausmas – tai staiga atsiradęs stiprus skausmas, dažniausiai progresuojantis, kintamas ir susijęs su kitais simptomais. Tai būklė, reikalaujanti neatidėliotinos pagalbos. Ūminiai pilvo skausmai pasireiškia dažniau nei lėtiniai. Lėtinis pilvo skausmas diagnozuojamas tuomet, kai skausmas kartojasi įvairiu periodiškumu (pvz., keletą kartų per parą arba savaitę) ne trumpiau kaip 3 mėnesius ir kai vaikas sugeba parodyti, kur jam skauda.
Neorganinės kilmės pilvo skausmų pobūdis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai tai bukas, kartais priepuolinis įvairaus intensyvumo skausmas apie bambą, kuris gali tęstis maždaug valandą. Šie skausmai kartojasi periodais kartą per dieną ar net per mėnesį, kartais vaikus pykina, jie pablykšta. Svarbu tai, kad tarp skausmų priepuolių vaikai jaučiasi gerai ir jokių nusiskundi neturi.
Organinėms ligoms būdinga pilvo skausmų iradiacija, t.y. skausmas iš vienos vietos plinta į kitą. Nepakankamas svorio ir ūgio didėjimas, atsisakymas sportuoti dėl skausmų – tai požymiai, kurie leistų įtarti organines virškinimo sistemos ligas.
Dar gali būti vadinamieji bambos diegliai. Jie dažnai būna tokie stiprūs, kad vaikas susiriečia, pablykšta. Jį išpila šaltas prakaitas, pykina, kartais vemia ir viduriuoja. Skausmo trukmė – nuo 15 min. iki kelių valandų. Dažniau kenčia nestabilios nervų sistemos kūdikiai, rečiau – ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikai.

Į viršų

Tyrimas

Vaikų pilvo skausmo priežastys nustatomos pagal jo pobūdį ir lokalizacijos vietą. Diagnostika gana sudėtinga, nes vaikai iki 3 metų nesugeba tiksliai nurodyti kur konkrečiai jam skauda ir beveik visuomet parodo, kad skauda bambą. 4–8 metų vaikai irgi ne visuomet tiksliai nurodo skausmo lokalizaciją. Dėl to daug dėmesio skiriama objektyviam ištyrimui apčiuopiant pilvą. Iš objektyvaus tyrimo duomenų sprendžiama, kaip greitai ir kokią pagalbą būtina suteikti vaikui. Esant netipiškiems pilvo skausmams, būtina vaikų chirurgo konsultacija. Diagnozuojant chirurgines vaikų pilvo ligas, labai svarbi yra ligos eiga – vaiką turi stebėti chirurgas, ypač jei vaiko būklė blogėja. Laboratoriniai tyrimai nėra specifiniai, kiti instrumentiniai tyrimai dėl vaiko neramumo būna gana netikslūs. Pirmiausiai reikia atkreipti dėmesį į tai, kokio pobūdžio skausmas – bukas, maudžiantis ar diegiantis, pilva skauda nuolat ar priepuoliais, kaip ilgai skauda tą vietą, ar skauda ten pat, kur prasidėjo, ar kitur, ar nuėjus į tualetą, išleidus dujas, po klizmos ar išgėrus vaistus skausmas praėjo. Tiksliai nustatyti ligą, ar tai yra funkciniai skausmai, ar gali vystytis liga, kurią būtina gydyti, gali tik vaikų gastroenterologas. Todėl visais atvejais, kai vaikas dažnai skundžiasi pilvo skausmu, reikalinga gydytojo apžiūra ir įvertinimas, ypač kai pilvo skausmai vargina vaiką, kurio artimieji serga opalige, kepenų, kasos ar uždegiminėmis žarnyno ligomis. Įtarus organinę ligą visada atliekami papildomi tyrimai ir nustatoma tiksli diagnozė bei skiriamas gydymas. Vyresni vaikai tiksliau moka apibūdinti virškinimo sistemos simptomus, kurie juos vargina, todėl vyresniems vaikams, kaip ir suaugusiesiems, neradus organinės ligos pagrindo, diagnozuojama neopinė dispepsija. Remiantis tarptautiniu apibrėžimu, neopinė dispepsija – tai skausmas ir diskomfortas viršutinėje pilvo dalyje, varginantis 12 savaičių per 12 mėnesių, o atlikus tyrimus (būtinai – endoskopinį) duomenų, leidžiančių diagnozuoti organinę ligą, nerandama.

Į viršų

Medicininis gydymas

Vaikų amžiuje ypač dažni funkciniai besikartojantys pilvo skausmai, kuriuos nulemia trumpalaikiai virškinamojo trakto motorikos sutrikimai. Tuomet gydymas neskiriamas arba skiriamas tik trumpas, priklausomai nuo vyraujančių simptomų. Remiantis medicinine literatūra, funkciniai pilvo skausmai 30–50 proc. vaikų praeina savaime (neprireikia gydymo) per kelias savaites, kitiems 30–50 proc. tęsiasi mėnesiais – iki metų. Daliai mažųjų pacientų pilvo skausmai (daugiau viršutinėje dalyje) išlieka ir suaugus.

Esant organiniams pilvo skausmams, reikia pašalinti skausmų priežastį, gydyti ligą, kuri sukelia skausmus.

Jei vaikas skundžiasi pilvo skausmu naktį, prabudęs iš miego, jei skausmų metu vemia, viduriuoja, karščiuoja, vargina sąnarių skausmai, tuomet reikalinga vaikų chirurgo apžiūra bei konsultacija. Diagnozavus ligą, vaikų chirurgas turi nuspręsti ar reikia operuoti ar ne.

Į viršų

Gydytojai

dr. Virgilijus Sakalinskas

Pediatras, Otorinolaringologas

Vilnius

dr. Daina Liekienė

Pediatras, Kardiologas

Vilnius

Į viršų

Natūralus gydymas

Jeigu pilvo skausmas neišnyksta maždaug per pusvalandį, reikia kviesti gydytoją. Kol gydytojas atvyks, svarbu neduoti vaikui jokių vaistų ir nešildyti pilvuko šildykle (tai gali ne tik trukdyti diagnozuoti ligą, bet ir pabloginti savijautą, sukelti komplikacijas). Neduoti ligoniui nei valgyti, nei gerti. Gerti galima duoti tik žinant, kad pilvą skauda dėl apsinuodijimo maistu (ligonis vemia ir viduriuoja, o po kiekvieno vėmimo ir viduriavimo skausmas atlėgsta), kad organizmui nepritrūktų skysčių.

Jei vaikas karščiuoja, vemia, galima įtarti ligą, reikalaujančią skubaus chirurginio gydymo: apendicitą, žarnų užsisukimą, ūminį nepraeinamumą. Kuri iš šių ligų pasireiškė, galima nuspėti.

Jeigu skausmas pasireiškia pilvo apatinės dalies dešinėje pusėje, galima įtarti vystantis apendicitą. Tuomet reikia paguldyti vaiką ant dešinio šono, lėtai ir atsargiai paspausti dešinę pilvo pusę ir staiga atleisti. Jeigu skausmas sustiprėja ne spaudžiant, o atitraukiant ranką, galima beveik neabejoti, kad tai apendicitas. Galima patikrinti ir kitaip: švelniai glostyti pilvuką iš viršaus į apačią, arba paversti vaiką nuo kairio ant dešinio šono – jei atliekant šiuos judesius skausmas jaučiamas dešinėje pilvo pusėje, irgi galima manyti esant apendicitą.

Esant kūdikių diegliukams, reikia mažylį paguldyti kniūbščią. Taip jie greičiau praeina. Patariama stiprinti pilvo raumenis prieš kiekvieną maitinimą guldant vaiką ant pilvuko.

Kitas būdas sumažinti kūdikio diegliukus – pilvo masažas: sukamaisiais judesiais, pagal laikrodžio rodyklę, švelniai masažuokite pilvą. Taip pat galima ant mažylio pilvuko uždėti šiltą skepetą, šildyti jį savo kūnu ar išmaudyti šiltoje vonioje.

Maitinant kūdikį reikia stengtis, kad nepatektų oro. Jei jis neatsirūgsta, jam pradeda pūsti pilvuką. Todėl rekomenduojama daryti trumpalaikes pertraukėles maitinimo metu, o po maitinimo 20–40 minučių reikėtų palaikyti vaikutį stačią, kad atsirūgtų.

Į viršų

Komplikacijos

Pilvo skausmas – labai rimtas simptomas, todėl ilgai delsti negalima, o reikia kreiptis į gydytoją. Jei vaikui skauda pilvą, jis vemia – galima įtarti, kad jis serga ūminiu apendicitu, todėl labai svarbu laiku jį diagnozuoti ir operuoti. Pavojingiausia ir pagrindinė apendicito komplikacija – peritonitas – pilvaplėvės uždegimas. Jis gali būti vietinis arba išplitęs, apimantis visą pilvaplėvę. Laiku neišoperavus, apendicitas gali trūkti. Tuomet pasekmės gali būti labai liūdnos.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Pilvo skausmai gali būti ir nesusiję su jokiomis rimtesnėmis ligomis. Nemaloniais pojūčiais gali skųstis ir vaisių ar uogų apsivalgę, nereguliariai, nekokybišku maistu besimaitinantys vaikai. Todėl labai svarbu tinkamas ir reguliarus vaiko maitinimas. Maitinti reikia ne mažiau kaip 3 kartus per dieną.

Žarnyno motorikos sutrikimus ir spazmus gali sukelti ir neigiamos emocijos. Pavyzdžiui, vaikui gali skaudėti pilvą neišmokus pamokos, baiminantis tėvų reakcijos į gautą blogą pažymį ir t.t. Siekiant tokius jautrius vaikus apsaugoti nuo pilvo skausmų, reikėtų pasirūpinti, kad jie ramiai gyventų, nepervargtų, deramai pailsėtų ir išsimiegotų.

Patariama kūdikį iki vienerių metų amžiaus reguliariai vežti pas gydytoją. Taip visos ligos bus pastebimos greičiau ir tai leis jas nedelsiant gydyti.

Į viršų

Lūpų pieštukas MARGARITA su...
Lūpų pieštukas MARGARITA su alaviju, 5 g
-50%
0.68 Eur 1.36 Eur
2.35 Lt 4.7 Lt
Anticeliulitinis šaldomasis kūno...
Anticeliulitinis šaldomasis kūno kremas RASA, 150 ml
-40%
2.69 Eur 4.49 Eur
9.29 Lt 15.5 Lt
Geriamieji lašai SIMETIGAST FORTE, 30ml
Geriamieji lašai SIMETIGAST FORTE, 30ml
3.10 Eur
10.7 Lt

Raktiniai žodžiai

Skauda pilvą, Priepuolinis pilvo skausmas, Bukas pilvo skausmas, Aštrus pilvo skausmas, Skauda bambos srityje, Dažni pilvo skausmai, Bambos diegliai, Pykinimas, Vėmimas, Viduriavimas

SUSIJĘ STRAIPSNIAI