Neišnešiotas naujagimis. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Neišnešiotu laikomas naujagimis, kuris gimė anksčiau nei 37 savaitę. Neišnešioti naujagimiai gimsta mažesnio kūno svorio ir ūgio, neproporcingai didele galva, labai plonomis galūnėmis.

Medicininis gydymas

Neišnešioto naujagimio priežiūra

Neišnešiotam naujagimiui labai svarbi tinkama slauga. Gimstant neišnešiotam naujagimiui, svarbu išvengti šalčio streso. Gimti toks naujagimis turi šiltoje aplinkoje (rekomenduojama oro temperatūra + 28 laipsniai Celsijaus). Gimęs naujagimis turi būti įdėtas į šiltą inkubatorių, kad būtų palaikoma 36,6 laipsnių kūno temperatūra. Naujagimiui užmaunama kepuraitė, kojinės, pirštinės, kartais jis, kad mažiau netektų šilumos ir drėgmės, dar uždengiamas specialia plėvele. Toks naujagimis guldomas į minkštų vystyklų „gūžtą“ ant šilto kailio, šalia dedamos medicininės pirštinės, pripiltos šilto vandens. Jo rankos ir kojos sulenkiamos, rankos pakeliamos prie veido – taip imituojama naujagimio padėtis gimdoje. Naujagimio padėtis keičiama kas 2-3 val., jis guldomas ne tik ant nugaros, bet ir ant šono, pilvo. Oda švelniai masažuojama – tuomet pagerėja kraujotaka, išvengiama pragulų. Neišnešiotas naujagimis jautrus triukšmui, dėl kurio didėja intrakranijonis spaudimas, ryškėja hipoksija, kartojasi kvėpavimo nutrūkimo epizodai, širdies ritmo sulėtėjimas, sutrinka miegas. Dėl to keletą kartų per dieną sudaromos „tylos valandos“ – pritildomi triukšmą keliantys įrengimai, kalbama tyliai, pritemdoma šviesa. Ryški šviesa – taip pat dirgiklis, kurio reikia vengti.

Nesugebantys čiulpti ar ryti naujagimiai maitinami per zondą, gerai ryjantys – lašinant paskirtą kiekį motinos pieno švirkštu į burną. Jei naujagimis sunkiai sirgo ir negalės greitai žįsti krūtį, kai jau gali čiulpti ir ryti, pradedamas maitinti per žinduką

Gydymas

Labai neišnešioti naujagimiai yra gydomi naujagimių intensyviosios terapijos skyriuose, kuriuose monitoruojama naujagimio būklė. Esant reikalui (jei nepakankamai kvėpuoja pats), taikomas dirbtinis kvėpavimas ar pro specialų vamzdelį, įdėta į nosį (kateterį) tiekiamas deguonis. Tikrinama gliukozės ir kitų medžiagų koncentracija kraujyje ir koreguojama, jei yra nukrypimų nuo normos. Stebima širdies veikla, smegenų būklė, jei reikia – koreguojama.

Į viršų