Klubo sąnario displazija (kd). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Klubo sąnario displazija (KD), kitaip tariant, neišsivystęs ir dėl to nestabilus klubo sąnarys, yra dažniausia įgimta naujagimių  yda. Tai sutrikęs dėl nutrūkusio normalaus sąlyčio tarp gūžduobės ir šlaunikaulio galvutės klubo sąnario formavimasis.

Patarimai ir profilaktika

Reikia kuo anksčiau diagnozuoti sutrikusio klubo sąnario formavimąsi ir pradėti gydyti. Tai turi labai didelę įtaką vaiko sveikatai. Ankstyva šios patologijos diagnostika ir gydymas naujagimystėje bei kūdikystėje gali gerokai sumažinti invalidumą vyresniame amžiuje. 

Kaip tėvams pastebėti KD patiems?

Jeigu kūdikio klubo sąnarys išniręs, dažniausiai viena kojytė atrodo trumpesnė. Displaziją plika akimi sunkiau įtarti, todėl pediatrai, bijodami apsirikti, siunčia pas ortopedus.

Manoma, kad jeigu kūdikio kojyčių raukšlės yra nesimetriškos ar nevienodo ilgio, gali būti klubų displazija. Tačiau tai nėra tikslu, nes net apie 50 proc. sveikų kojyčių gali turėti nesimetriškų raukšlių. Antra vertus, visiems kūdikiams, kurių klubo sąnariukas yra išniręs arba paniręs, būdingos nesimetriškos kojyčių raukšlytės (apžiūrėti geriausia paguldžius kūdikį ant pilvuko).

Klubo sąnario bėdų gali būti ir tada, jeigu bandant praskėsti sulenktas per kelius mažylio kojytės jos prasiskečia nevienodai. Medikai tai vadina „ribotu kojyčių atvedimu“. Jeigu pastebėjote šiuos požymius, kreipkitės į gydytoją.

Į viršų