Klubo sąnario displazija (kd). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Klubo sąnario displazija (KD), kitaip tariant, neišsivystęs ir dėl to nestabilus klubo sąnarys, yra dažniausia įgimta naujagimių  yda. Tai sutrikęs dėl nutrūkusio normalaus sąlyčio tarp gūžduobės ir šlaunikaulio galvutės klubo sąnario formavimasis.

Natūralus gydymas

Klubo sąnarių displazijos profilaktikai patariama, naujagimiui tarp kojų įdėjus platų vystyklą ar užmovus sauskelnes, užmauti šliauštinukus. Gydymui profilaktinio plataus vystymo nepakanka, kūdikis turi nešioti Freiko pagalvėlę, kartais gydoma specialiais įtvarais (sprąsčiais) ar gipso tvarsčiais. Sunkius atvejus tenka gydyti chirurginiu būdu.

Jeigu diagnozuota klubo displazija, ortopedai neskuba skirti Freiko pagalvėlės, bet pirmiausia pataria, kaip mama pati gali padėti mažyliui:

  1. Svarbu kūdikėlį vystyti taip, kad kojytės būtų kaip įmanoma labiau išskėstos, nes taip šlaunikaulio galvutė geriausiai įsistato į sąnarį, o jis pats vystosi. Anksčiau mamos tarp kojyčių įdėdavo kelis vystyklus, dabar užtenka sauskelnių.
  2. Sveika kūdikį nešioti atsuktą į save taip, kad kabotų išskėstomis kojytėmis. Kiekvienam, net ir visiškai sveikam kūdikiui, kai guli, patartina profilaktiškai po kojytėmis padėti pagalvėlę (po galvyte dėti nereikia), kad būtų šiek tiek pakeltos ir išskėstos kaip varliuko.
  3. Rekomenduojama daryti ir pratimą, kuris padeda vystytis klubo sąnariukams: paguldykite mažiuką ant nugaros, ištieskite jo kojytes, paskui sulenkite per kelius ir išskėskite į šonus. Pakartokite kelis kartus, tarsi mintumėte dviratuką.

Į viršų