Galvos smegenų vandenė (hidrocefalija)


Galvos smegenų vandenė, hidrocefalija – tai galvos apimties padidėjimas dėl per didelio kaukuolės ertmėje susikaupusio skysčio kiekio. Simptomai: vangumas, protinis atsilikimas, platus tarpuakis, neproporcingas kūnas.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Kūdikių smegenyse sutrinka smegenų skysčio cirkuliacija. Jo pasigamina daugiau nei gali nutekėti ir rezorbuotis. Kadangi skysčio per daug, didėja ir ertmės, kuriomis tas skystis cirkuliuoja. Skystis kaupiasi kaukolėje, spaudžia smegenis. Tai ir vadinama padidėjusiu galvospūdžiu. Kai smegenų skysčio per daug, vystosi galvos smegenų vandenė – hidrocefalija.
Galvos smegenų vandenės priežastys gali būti įgimtos ir įgytos. Įgimtos priežastys:
vaisiaus augimo sutrikimas dėl neščiosios užkrečiamųjų (infekcinių) ligų, pvz., gripo, raudonukės, citomegalijos, toksoplazmozės, sifilio; dėl genetinio polinkio; po įgimtų deformacijų, vaisiaus augimo sutrikimas dėl nėščiosios traumų, apsinuodijimų cheminėmis medžiagomis (taip pat ir vaistais); gimdymo traumos; įgimtos smegenų anomalijos (pavyzdžiui, gimdymo metu vaikelis patyrė traumą, smegenyse atsirado kraujosrūva. Ji gali sutrikdyti smegenų skysčio cirkuliaciją, tad padidės galvospūdis, ir prasidės hidrocefalija).
Įgytos vystosi po galvos smegenų traumų, kuomet sutrikdoma smegenų skysčio tėkmė, skendimo, po meningito arba arachnoidito, encefalito, galvos smegenų navikų, cistų.

Į viršų

Ligos eiga

Sergant hidrocefalija, smegenų skystis (likvoras) kaupiasi smegenų išorinėse ir vidinėse ertmėse, kai sutrinka jo nutekėjimas, rezorbcija ar gamyba. Besikaupdamas smegenų ertmėse likvoras didina galvospūdį, plečia smegenų skilvelius ir povoratinklinius plyšius, lemia klininkinius simptomus. Įgimtai galvos smegenų vandenei būdingi požymiai: mažas veidas, palyginti su kaukole; įvairaus laipsnio protinės brandos atsilikimas; liga bet kuriuo momentu gali sustoti progresuoti arba progresuoti toliau (tuomet ligos pasekmės blogos). Smegenų skystis spaudžia smegenis, todėl kūdikiui skauda galvą. Jis verkia, blogai miega, neturi apetito. Dažniausiai kaltę dėl kūdikio neramumo tėvai suverčia pilvukui. Sergantis vaikelis ieško patogios gulėjimo padėties. Paguldytas ant šono, kūdikis galvą atlošia, nes taip lengviau nuteka smegenų skystis. Dėl galvospūdžio kūdikiai atpylinėja pieną. Galvospūdžio požymis gali būti ir vadinamosios ,,nusileidžiančios saulės” akytės, kai kūdikio akių rainelės tarsi nusileidusios žemyn, virš jų baltuoja akių obuoliai. Kadangi smegenų skysčio per daug, jam nėra vietos. Skystis plečia kaukolės siūles, sparčiai auga galvos apimtis, suplonėja kaukolės kaulai. Didysis momenėlis būna platus, dažnai įtemptas, pulsuojantis ir iškilęs. Atsikiša ir didėja kaktinė kaukolės dalis. Galva neproporcingai didelė, apversto trikampio ar kriaušės formos, ir didėja greičiau nei sveikam vaikui. Po galvos oda matyti ryškus venų tinklas, nes padidėjęs galvospūdis sutrikdo kraujotaką. Esant įgytai galvos smegenų vandenei, ligos eiga dažniausiai lėtinė. Paūmėjus vargina galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, kartais – dvejinimasis akyse, traukuliai. Vaikai blogiau mokosi, nes negali koncentruoti dėmesio, logiškai mąstyti, greitai protiškai ir fiziškai pavargsta. Dalis vaikų būna be iniciatyvos, ypač jautrūs, nervingi, be aiškios išorinės priežasties kinta jų nuotaika.

Į viršų

Tyrimas

Kūdikiams atliekama neurosonografija (galvos smegenų echoskopija per didįjį momenėlį). Šiuo metodu išmatuojami smegenų skilveliai, kuriuose gaminasi didžioji dalis likvoro, stebimi jų kitimai bet kokiu laikotarpiu, įvertinamas ligos laipsnis ir pan. Patvirtinti ir patikslinti diagnozę, įvertinti ligos eigą ir priežastis leidžia ir kompiuterinė tomografija, branduolinio magnetinio rezonanso tyrimas, kaukolės rentgenograma, galvos smegenų ultragarsinis tyrimas. Įtarti, kad žmogus serga vandenlige, padeda ir akių dugno tyrimas.

Į viršų

Medicininis gydymas

Liga gydoma vaistais, kurie gerina likvoro rezorbciją ar slopina smegenų skysčio išskyrimą. Jei vaistai nepadeda, skiriamas neurochirurginis gydymas. Neurochirurgas padeda parinkti vandenės chirurginio gydymo būdą, nuspręsti, ar gydyti konservatyviai, ar reikalinga operacija. Operacijos metu jis endoskopiniu būdu atveria takus, kad likvoras nutekėtų, arba jei jie laisvi, bet likvoras vis tiek kaupiasi, atlieka skilvelių šuntavimą – į smegenų skilvelį įleidžia šuntą ir nuveda į pilvaplėlės ertmę. Atsirandant naujiems – programuojamiems – šuntams, augant vaikui jų nereikia keisti, nes išlieka tinkami visam gyvenimui. Jei tik, žinoma, jie nesukelia komplikacijų, neužsikemša – tuomet reikia šuntuoti iš naujo. Šuntai netrukdo vaikui normaliai vystytis, lankyti mokyklą. Jie leidžia gyventi visavertį gyvenimą. Tačiau būtina reguliariai lankytis pas specialistą, kad būtų užtikrintas normalus jų funkcionavimas. Jei vandenligę sukėlė smegenų navikas, užkimšęs likvoro nutekėjimo kanalus, reikia jį išoperuoti, jei tik yra pasiekiamoje vietoje. Kartais galvospūdis tampa normalus ir be jokio gydymo. Jei hidrocefalija įgimta ir labai sunkaus laipsnio, gydymas nepadeda. Kartu su vandenlige mažyliams dažnai nustatoma kitų įgimtų ligų, sindromų.

Į viršų

Gydytojai

Jonas Tutkus

Onkologas, Mamologas

Vilnius

Violeta Drejerienė

Pediatras, Neonatologas

Vilnius

dr. Virgilijus Sakalinskas

Pediatras, Otorinolaringologas

Vilnius

Į viršų

Komplikacijos

Dėl to, kad galvos smegenys nuolat spaudžiamos, sutrinka kūdikio vystymasis: gali atsirasti regos nervo pakitimų, paralyžių, medžiagų apykaitos sutrikimų, traukulių.
Jei mama pastebi kurį nors šių požymių, tai dar nereiškia, kad vaikelis serga hidrocefalija. Tiesiog verta pasikonsultuoti su vaikų neurologu. Kai kurie šių požymių gali būti ir vaikučiui sergant rachitu ar didžiagalvyste.
Jei pakitimai smegenyse nebuvo dideli, vaikas vystosi normaliai ir paaugęs visai nesiskiria nuo bendraamžių. Jei hidrocefalija buvo sunkios formos, pakitimų smegenyste vis dėlto lieka. Tačiau sunkių šios ligos formų pasitaiko retai. Jei vandenė vidutinio laipsnio, gydymas padeda ją kontroliuoti, intelektas gali ir nenukentėti. Normalią mokyklą gali lankyti ir gerai mokytis apie 60 proc. gydomų pacientų. Jei liga gydoma nuosekliai, problemų nebūna ir dėl judesių koordinacijos. Kūdikių galvos dėl vandenės sparčiai didėja, nes kaukolės kauliukai minkšti, paslankūs, siūlės visiškai neužsidariusios. Išgydžius ligą, kūnas auga įprastu tempu, o galva – lėčiau. Tad ilgainiui kūno proporcijos tampa beveik normalios.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Motinos įščiose sukuriamas pagrindas tolesniam naujagimio vystymuisi. Šiuo periodu neščioji turetų vengti kontakto su sergančiaisiais raudoniuke ir kitomis infekcinėmis ligomis, kontroliuoti savo kraujospūdį, vengti alkoholio, rūkymo, narkotinių medžiagų, savo nuožiūra nesigydyti jokiais vaistais. Būsimosioms mamoms būtina lankytis moterų konsultacijoje, nes jau vaisiaus echoskopijos metu gali būti pastebėta didėjanti galvos apimtis, kitų apsigimimų, be to, mamos tiriamos dėl įgimtų infekcijų. Visos mergaitės turi būti 2 kartus paskiepytos nuo raudonukės.

Mama turėtų nepražiūrėti hidrocefalijos pradžios. Dėl to reikia sekti, kaip didėja kūdikio galvytė. Galvos apimtis matuojama per labiausiai išsikišusius kaukolės gumbus – pakaušį ir kaktą. Tik gimusio vaikelio galvos apimtis yra apie 36–37 cm, ji kas mėnesį turėtų padidėti centimetru. Kartais galvos dydis paveldimas. Kitas vaikelis gimė didelio svorio, todėl jo galva didesnė nei kitų. Vertinant galvos dydį svarbiausia, ar ji kas mėnesį auga tolygiai. Svarbu nepradėti gydytis savais metodais, o kreiptis į gydytoją specialistą. Jei šis skiria medikamentų ar kalio preparatų, juos būtinai vartoti.

Tėvai turi sudaryti sąlygas vaikams gerai pailsėti, nereikalauti nepriekaištingai atlikti įvairių užduočių, neleisti dalyvauti varžybose, neleisti kaitintis saulėje, neužtrukti įvairiose kelionėse ir pan.

Į viršų

Raktiniai žodžiai

Galvos smegenų vandenė, Hidrocefalija, Smegenų skystis, Kaukuolė, Momenėlis, Likvoras, Didelė galva, Galvospūdis