Epiglotitas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Epiglotitas, antgerklio uždegimas – tai ūmus bakterijų sukeltas antgerklio bei jį supančių audinių uždegimas, galintis sutrikdyti oro patekimą į kvėpavimo takus, esančius žemiau antgerklio.

Priežastys

Antgerklis tai plona lapo pavidalo elastinės kremzlės plokštelė, išsidėsčiusi gerklų viršuje virš skydinės kremzlės, atskirianti ryklę nuo gerklų. Ryjant antgerklis nusileidžia ir neleidžia maistui patekti į gerklas. Išsivysčius antgerklio uždegimui, antgerklis patinsta – gretai progresuoja kvėpavimo takų obstrukcija, organizmui pradeda trūkti deguonies, gali sustoti kvėpavimas. Epiglotitu gali sirgti įvairaus amžiaus vaikai, tačiau dažniausiai ši liga pasitaiko 1-6 metų vaikams.

Epiglotitas – bakterijų sukeliama liga. Dažniausiai jį sukelia B tipo Haemophylus influenzae. Tačiau jei vaikas yra skiepytas nuo šio sukėlėjo (vaikai nuo B tipo Haemophilus influenzae skiepijami sulaukus 2, 4, 6 ir 18 mėnesių amžiaus), ligą gali sikelti kitos bakterijos – streptokokai, stafilokokai. Vaikai paprastai užsikrečia oro-lašeliniu būdu (sergantys, kvėpuodami ar čiaudėdami, kosėdami, kartu su iškvėpiamu oru ir skysčio lašeliais, iškvepia ir bakterijas, o sveikas vaikas, jų įkvėpęs, gali užsikrėsti ir susirgti).

Į viršų