Žemas kraujo spaudimas (hipotenzija, hipotonija). Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Hipotenzija (hipotonija) – neįprastai žemas kraujo spaudimas sumažėjus kraujagyslių ir raumenų įtampai. Dėl to labai sumažėja venų veiklumas, sulėtėja kraujo apytaka ir labai sumažėja bendrasis organizmo tonusas. Žmogus jaučiasi mieguistas ir vangus.

Žemo kraujo spaudimo SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Arterinė hipotenzija kyla dėl per mažo arterinio kraujospūdžio. Ji labai būdinga merginoms ir jaunoms moterims iki 30 m. amžiaus. Tokia būklė gali būti trumpalaikė arba nuolatinė. Trumpalaikei priskiriami žmonės, kuriems sumažėjusį kraujo spaudimą sukelia kokia nors kita negalia. Dažniausiai tai gali būti po ūmių ir lėtinių infekcinių ligų, nervinės įtampos (sergant įgimtomis nervų ligomis, Parkinsono liga, alkoholizmu, išsėtine skleroze), netinkamos mitybos, sutrikus kraujotakai, esant širdies nepakankamumui, sutrikus širdies ritmui, hormoninio pobūdžio sutrikimams (esant liaukų navikams, nepakankamai jų veiklai, trūkstant gliukozės). Nuolatinei būklei priskiriami visi kiti ligoniai, kuriems mažas ktaujospūdis yra tarsi norma.
Pagal savo kilmę hipotenzija gali būti laikina, susijusi su profesine žmogaus veikla arba sukelta su amžiumi organizmo patiriamų pokyčių. Laikinąja hipotenzija paprastai skundžiasi žmonės, kurie yra labai jautrūs elektromagnetiniam spinduliavimui, triukšmui bei vibracijoms. Šio pobūdžio hipotenziją taip pat gali sukelti ir kai kurios cheminės medžiagos. Profesine hipotenzija serga praktiškai visi sportininkai – taip jų organizmas reaguoja į nuolatines fizines perkrovas.
Hipotonija gali pasireikšti ir nėščioms moterims. Per nėštumo laikotarpį būna 2 tarpsniai, kai kraujospūdis gali kritiškai sumažėti. Tai 5–6 nėštumo mėnuo ir paskutinis nėštumo trečdalis. Sunki gimda gulint spaudžia apatinę tuščiąją veną ir trukdo kraujui tekėti. Todėl gulint pykina, išblykšta veidas, smarkiai plaka širdis.

Į viršų

Ligos eiga

Hipotenzija pasireiškia nuolatiniu nuovargiu, mieguistumu. Jai būdingas mitybos nepakankamumas, bendroji adinamija, sumažėjęs darbingumas, sutrikęs gebėjimas susikaupti, širdies veiklos sutrikimai, depresija, sumažėjęs lytinis potraukis, galvos bei sąnarių skausmas, zvimbimas ausyse, vidinis nerimas, sutrikęs miegas, šaltos rankos ir kojos, galvos svaigimas keliantis iš lovos ar lenkiantis, aptemimas ir mirgėjimas akyse, ortostatinis kolapsas, alpulys, dusulys. Virškinimo organai į vangią kraujotaką reaguoja pykinimu, apetito stoka, sunkumu skrandyje.
Be to, jie yra labai priklausomi nuo metų laikų bei orų pokyčių. Daugumos jų organizmas neigiamai reaguoja ir į atmosferos slėgio, temperatūros, oro drėgnumo pokyčius. Hipotonikai geriau jaučiasi šaltomis dienomis. Paros metas taip pat turi įtakos. Šie žmonės dažniausiai atsikelia vangūs, nepailsėję ir visiškai „prabunda” tik praėjus keletui valandų. Dienos viduryje jų gyvybinis tonusas stipriai sumažėja, ir padidėja jau tik vakarop.
Moteris, sergančias hipotonija, dažniausiai kamuoja silpnumas, mieguistumas, greitas nuovargis, galvos svaigimas, oro trūkumas ir dėl to pasireiškiantis nuolatinis žiovulys. Gali padidėti dirglumas, nervingumas, padažnėti pulsas, ypač dirbant fizinį darbą. Organizmas gali netoleruoti karščio ir šalčio. Pasitaiko net alpimų. Dažnai skauda galvą.

Į viršų

Gydytojai

Kraujagyslių chirurgas

Reitingas

Vilnius

Kardiologas

Reitingas

Vilnius

Į viršų