Prieširdžių plazdėjimas ir virpėjimas (pp, pv). Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Prieširdžių plazdėjimas (PP) – tai reguliarūs, bet labai dažni prieširdžių susitraukimai (220-400 k/min). Prieširdžių virpėjimas (PV) – tai labai dažni neritmiški prieširdžių susitraukimai (400-600 k/min), kai nebelieka normalios prieširdžių sistolės, t.y., susitraukimo. Tai dažniausias po ekstrasistolijos širdies ritmo sutrikimas.

Prieširdžių plazdėjimo ir virpėjimo SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Nors prieširdžiai susitraukinėja labai dažnai, tačiau ne visi impulsai per atrioventrikulinę jungtį (specialų impulso laidumo taką tarp prieširdžių ir skilvelių) patenka į skilvelius ir taip širdis apsaugoma nuo per dažno susitraukinėjimo. Pagal tai kiek impulsų praeina į skilvelius, skiriama: normosistolinis (pulsas yra 60-100 k/min), tachisistolinis (>100 k/min) ir bradisistolinis (>400 k/min).
Dažniausiai pasitaikančios priežastys:
  • įvairios širdies ligos: (pvz., miokarditai, perikarditai, širdies ydos, kardiomiopatijos ir kitos);
  • plaučių arterijos tromboembolija;
  • širdies operacijos;
  • skydliaukės ligos (pvz., tireotoksikozė);
  • kai kurie vaistai (pvz., beta adrenerginiai stimuliatoriai);
  • nuodingos medžiagos (smalkės, alkoholis);
  • emocinis ir fizinis stresas;
  • kitos, nežinomos priežastys.

Į viršų

Ligos eiga

Šių ritmo sutrikimų metu dėl sutrikusios prieširdžių sistolės (susitraukimo), kurios metu prieširdžiai užsipildo krauju, sutrinka skilvelių užsipildymas krauju, todėl mažiau kraujo išmetama į organizmo kraujagysles ir blogėja audinių aprūpinimas krauju. Pagal eigą skiriamas priepuolinis (užtrukęs iki 7 dienų ir dažniausiai atsistatantis savaime), persistuojantis (užtrukęs daugiau 24 val. ir retai praeinantis savaime, bet vaistais ar elektriniu impulsu pašalinamas) bei lėtinis (trunkantis daugiau kaip 7 paras ir jo nenutraukia nei vaistai, nei elektros impulsas) prieširdžių virpėjimas. Prieširdžių plazdėjimas gali būti ūminis ir lėtinis.

Į viršų

Gydytojai

Pediatras, Kardiologas

Vilnius

Į viršų