Prieširdžių plazdėjimas ir virpėjimas (pp, pv)


Prieširdžių plazdėjimas (PP) – tai reguliarūs, bet labai dažni prieširdžių susitraukimai (220 – 400 k/min). Prieširdžių virpėjimas (PV) – tai labai dažni neritmiški prieširdžių susitraukimai (400 –600 k/min), kai nebelieka normalios prieširdžių sistolės, t.y., susitraukimo. Tai dažniausias po ekstrasistolijos širdies ritmo sutrikimas.

Prieširdžių plazdėjimo ir virpėjimo SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Nors prieširdžiai susitraukinėja labai dažnai, tačiau ne visi impulsai per atrioventrikulinę jungtį (specialų impulso laidumo taką tarp prieširdžių ir skilvelių) patenka į skilvelius ir taip širdis apsaugoma nuo per dažno susitraukinėjimo. Pagal tai kiek impulsų praeina į skilvelius, skiriama: normosistolinis (pulsas yra 60-100 k/min), tachisistolinis (>100 k/min) ir bradisitolinis (
 • įvairios širdies ligos: (pvz., miokarditai, perikarditai, širdies ydos, kardiomiopatijos ir kitos);
 • plaučių arterijos tromboembolija;
 • širdies operacijos;
 • skydliaukės ligos (pvz., tireotoksikozė);
 • kai kurie vaistai (pvz., beta adrenerginiai stimuliatoriai);
 • nuodingos medžiagos (smalkės, alkoholis);
 • emocinis ir fizinis stresas;
 • kitos, nežinomos priežastys.

Į viršų

Ligos eiga

Šių ritmo sutrikimų metu dėl sutrikusios prieširdžių sistolės (susitraukimo), kurios metu prieširdžiai užsipildo krauju, sutrinka skilvelių užsipildymas krauju, todėl mažiau kraujo išmetama į organizmo kraujagysles ir blogėja audinių aprūpinimas krauju. Pagal eigą skiriamas priepuolinis (užtrukęs iki 7 dienų ir dažniausiai atsistatantis savaime), persistuojantis (užtrukęs daugiau 24 val. ir retai praeinantis savaime, bet vaistais ar elektriniu impulsu pašalinamas) bei lėtinis (trunkantis daugiau kaip 7 paras ir jo nenutraukia nei vaistai, nei elektros impulsas) prieširdžių virpėjimas. Prieširdžių plazdėjimas gali būti ūminis ir lėtinis.

Į viršų

Tyrimas

PP ir PV diagnozuojamas, remiantis klinika, elektrokardiograma, kartais atliekamas intrakardinis elektrofiziologinis ištyrimas.

Į viršų

Prieširdžių plazdėjimo ir virpėjimo medicininis gydymas

 • Jei PP ir PV užtrunka iki 2 parų arba gresia kardiogeninis šokas, ritmą galima atstatinėti iš karto. Skiriami vaistai (atstatinėjama kordaronu) arba ritmas atstatomas elektros impulso pagalba. Esant PP, pradžioje bandoma ritmą atstatinėti perstemplinės prieširdžių stimuliacijos būdu, o jei nepavyksta taikomos ankščiau minėtos priemonės.
 • Jei ritmas surikęs daugiau kaip 2 paras, ligoniui atliekama perstemplinė širdies echoskopija ir, jei nėra trombų širdyje, ritmas atstatomas iš karto jau minėtais būdais. Arba 3 savaites ligoniui skiriami antiaritminiai vaistai (pvz, amiodaronas) bei krešėjimą mažinantys vaistai (varfarinas) ir tik po to atstatomas ritmas minėtais būdais.
 • Jei yra lėtinis PP, PV, ir ritmo atstatyti nepavyksta, tuomet skiriami vaistai širdies susitraukimams retinti (digoksinas, verapamilis, metoprololis, amiodaronas ir kiti). Taip pat skiriami vaistai lėtinti širdies nepakankamumo vystymąsi (karvedilolis, angiotenzino fermento inhibitoriai) bei kraujo krešėjimą mažinantys vaistai (varfarinas).
 • Tam tikrais atvejais PP ir PV gydomi specialia procedūra – intrakardinės perkateterinės abliacijos būdu.
 • Visais atvejais gydoma pagrindinė liga sukėlusi PP,PV.

Į viršų

Gydytojai

Kęstutis Balanaška

Chirurgas, Kraujagyslių chirurgas

Kaunas

Laimutė Laučiuvienė

Kardiologas, Vaikų kardiologas

Vilnius

Į viršų

Prieširdžių plazdėjimo ir virpėjimo natūralus gydymas

Širdies nepakankamumui: 

1 valgomąjį šaukštą mišinio užplikykite stikline verdančio vandens, palikite 30–40 min. pritraukti, perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį. 

1 valgomąjį šaukštą mišinio užplikykite stikline verdančio vandens, palikite 30–40 min. pritraukti, perkoškite ir gerkite per dieną vienodais, nedideliais gurkšneliais. 

Parengta naudojantis J.Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

Į viršų

Komplikacijos

Gali susidaryti trombai prieširdžiuose, kyla didelis arterinių embolijų pavoju, didelė insultų tikimybė. Ilgainiui gali išsivystyti ūminis ar lėtinis širdies nepakankamumas

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

PP ir PV profilaktikai skiriami antiaritminiai vaistai (kordaronas, propafenonas, beta adrenoblokatoriai (propranololis, metoprololis, atenololis) ir kiti. Kai kuriais atvejais tenka įsiūti širdies stimuliatorių. Būtina gydyti ligas, galinčias sukelti PP, PV (koreguoti kraujo spaudimą arba gydyti skydliaukės ligas). Saikingai vartoti alkoholį.
Dieta ir aktyvumas toks pats, kaip esant koronarinei širdies ligai ar širdies nepakankamumui. Rekomenduojama apriboti riebalų kiekį maiste, daugiau vartoti saulėgrąžų, rapsų, sojos aliejus, jūros žuvies patiekalus. Labai svarbu apriboti valgomosios druskos kiekį maiste. Gaminant maistą, nieko iš anksto nesūdyti! Vartoti druskos pakaitalus. Rekomenduojami pasivaikščiojimai vidutiniu tempu gryname ore.Rizikingos ilgos kelionės, ypač lėktuvu.

Į viršų

HERZ ASS-RPH 100 mg, 100 tabl.
HERZ ASS-RPH 100 mg, 100 tabl.
PIGU
2.37 Eur
8.18 Lt
HJERTEMAGNYL 150MG PLEVELE DENGTOS...
HJERTEMAGNYL 150MG PLEVELE DENGTOS TAB. N90
3.96 Eur
13.67 Lt
THROMBO ASS 50 mg, skrandyje neirios...
THROMBO ASS 50 mg, skrandyje neirios tabletės, 30 tabl.
1.43 Eur
4.94 Lt

Raktiniai žodžiai

Prieširdžių plazdėjimas, Pp, Prieširdžių sutrikimai, Prieširdžių virpėjimas, Pv, Neritmiškas

SUSIJĘ STRAIPSNIAI