Perikarditas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Perikarditas – širdiplėvės uždegimas. Simptomai: skausmas krūtinėje, širdies plakimas, kosulys, dusulys, karščiavimas.

Ligos eiga

Širdiplėvė yra uždaras maišas, kuris dengia širdį iš visų pusių ir vienu puse yra priaugęs prie širdies. Širdiplėvės ertmėje yra nedidelis kiekis skysčio (apie 50 ml.), kuris apsaugo širdį nuo traumų jai susitraukinėjant (širdis tarsi slydinėja tame skystyje, todėl mažėja audinių trintis). Taip pat apsaugo nuo infekcijos, kai yra greta esančių organų uždegimas (pavyzdžiui, plaučių uždegimas).
Pacientui svarbiausia žinoti ūmaus perikardito simptomus, nes reikia laiku kreiptis į gydytoją, tuo tarpu lėtinio perikardito simptomai nespecifiniai, primena lėtinio širdies nepakankamumo simptomus ir jį gali diagnozuoti tik gydytojas. Pagrindinis simptomas yra krūtinės ląstos skausmas, kuris gali būti buko, spaudžiančio pobūdžio, plintantis į kaklą, pilvą ar nugarą; stiprėjantis gulint, kosint, giliau įkvėpus, judant. Perikarditas yra skirstomas į:
  • ūminį perikarditą, kuris gali būti sausasis, t.y., širdiplėvės ertmėje skysčio nedaugėja, o dėl uždegimo sudirgę lapeliai trinasi vienas į kitą ir sukelia skausmą; ir šlapiasis, kai širdiplėvėje susikaupia skysčio, tada sudirginti lapeliai skysčio atitolinami vienas nuo kito, ir skausmas išnyksta. Jei širdiplėvėje kaupiasi labai daug skysčio, pradedama spausti širdis, sutrikdoma jos kaip siurblio funkcija, į ją mažiau patenka kraujo, todėl mažiau kraujo širdis išmeta į vidaus organus. Jei visa tai vyksta labai greitai, širdiplėvė nespėja temptis ir net nedidelis skysčio kiekis gali sukelti širdies suspaudimą. Dėl per mažai išmetamo kraujo į aortą krenta spaudimas, vystosi ūminis širdies nepakankamumas.
  • lėtiniu perikarditu su širdies suspaudimu vadinamas lėtinis procesas, kai širdiplėvės ertmė išsitampo ir joje gali susikaupti net 3 litrai skysčio. Kraujas pradeda kauptis venose, gali atsirasti kojų tinimai, padidėti pilvas. Kai kada širdiplėvėje nesikaupia skystis, o širdiplėvės lapeliai suauga, ir tai irgi trukdo širdžiai dirbti, širdis „nebeslysta”. Lapeliai gali sukalkėti, o tai savo ruožtu dar pasunkina širdies darbą – širdis tarsi atsiduria šarvuose. Esant tokiai padėčiai vystosi lėtinis širdies nepakankamumas. Sergant ūminiu perikarditu galima visiškai pasveikti, sergant lėtiniu perikarditu dažniausiai vystosi širdies nepakankamumas, kurio vystymąsi gydant galime pristabdyti.

Į viršų

Gydytojai

Kraujagyslių chirurgas

Reitingas

Vilnius

Kraujagyslių chirurgas

Vilnius

Į viršų