Cholesterolio padidėjimas (hipercholesterolemija)


Bendrojo cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje virš 5,2 mmol/l, ypač MTL, blogojo, cholesterolio sąskaita. Tai būna dėl padidėjusio jo ar riebalų suvartojimo su maistu, sumažėjusio fizinio aktyvumo arba ligų.

cholesterolio padidėjimo SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Cholesterolis žmogaus organizme atsiranda dviem būdais: cholesterolis yra sintetinamas žmogaus kepenyse arba jį žmogus gauna valgydamas gyvūninius produktus: kiaušinius, mėsą, pieno produktus ir t.t. Cholesterolis kraujyje gali viršyti normą dėl padidėjusio jo ar riebalų suvartojimo su maistu, sumažėjusio fizinio aktyvumo arba dėl kai kurių ligų:
 • Kai kurios šeimyninės hiperlipidemijos,
 • Kepenų ligos (hepatitai, cirozės),
 • Cukrinis diabetas,
 • Inkstų patologija,
 • Kasos patologija,
 • Skydliaukės hipofunkcija,
 • STH hormono trūkumas,
 • Glikogeno kaupimo ligos.

Į viršų

Ligos eiga

MTL cholesterolis (mažo tankio) – „blogasis“ cholesterolis. Pagrindinė MTL funkcija yra cholesterolio pernešimas iš sintezės vietos kepenyse ir žarnų į periferinius audinius ir jų kraujagysles. Manoma, kad MTL cholesterolis yra vienas iš aterogeniškiausių faktorių žmogaus organizme, cholesterolis nusėda ant kraujagyslių sienelių, formuojasi aterosklerotinės plokštelės, jos mažina kraujagyslės spindį, sutrinka normali kraujotaka.
DTL cholesterolis (didelio tankio) – „gerasis“ cholesterolis. Svarbiausias DTL vaidmuo yra paimti iš periferinių audinių cholesterolį ir neleisti jam kauptis arterijų sienelėse. DTL cholesterolio koncentracijos padidėjimas laikomas geru, antisklerotiniu, pokyčiu. DTL cholesterolio padidėjimas be kita ko rodo, kad bendras cholesterolis gali būti padidėjęs, bet jis padidėja ir „gerojo“ cholesterolio sąskaita. DTL cholesterolis konkuruoja su „bloguoju“ cholesteroliu, transportuoja cholesterolį atgal į kepenis ir neleidžia susidaryti aterosklerozinėms plokštelėms. Jis sąlygoja cholesterolio pernešimą iš periferinių organų į kepenis. Čia jis paverčiamas tulžies rūgštimis ir pašalinamas iš organizmo. Todėl, esant padidėjusiai bendro cholesterolio koncentracijai, geras požymis yra padidėjusi DTL cholesterolio koncentracija.

Į viršų

Tyrimas

Kraujo tyrimas, bendrojo cholesterolio ir jo frakcijų (MTL-cholesterolio, DTL-cholesterolio ir trigliceridų) nustatymas. Bendri reikalavimai kraujo paėmimui tiriant cholesterolį ir kitus lipidus:

 1. privalu, kad prieš tyrimą ligonis 12 valandų būtų nevalgęs;
 2. būtina, kad kraujas ligoniui visuomet būtų imamas toje pačioje padėtyje (pvz., sėdint) – ligoniui stovint, sėdint ar gulint, jo paimto kraujo lipidų reikšmės gali skirtis apie 10% - gulint padidėja;
 3. veną užspausti ne ilgiau, nei 1 minutę,
 4. visada naudoti vienodą tiriamąją medžiagą (serumą, plazmą, kapiliarinį kraują),
 5. jeigu tiriama plazma, visada naudoti vieną ir tą patį antikoaguliantą (geriausia EDTA, citruota plazma – mėlynas dangtelis sumažina reikšmes 14%, o plazma su fluoridu – pilkas dangtelis – 18%),
 6. laikant serumą šaldytuve 0 – 4 0C tyrimą atlikti ne vėliau, kaip per dvi paras.

Į viršų

Cholesterolio padidėjimo medicininis gydymas

Cholesterolio koncentraciją mažinantys preparatai, kurie slopina endogeninę cholesterolio sintezę ar mažina trigliceridų sintezę ir greitina jų degradaciją, turėtų būti skiriami ir dozuojami pirmiausia remiantis MTL cholesterolio koncentraciją kraujyje. Taip yra dėl to, kad MTL cholesterolio pokytis labiausiai veikia aterosklerozės vystymosi greitį. Jeigu gydymo eigoje pavyksta efektyviai sutvarkyti MTL cholesterolio koncentraciją kraujyje, tuomet galima teigti, kad gautas teigiamas efektas.

Į viršų

Gydytojai

Į viršų

Cholesterolio padidėjimo natūralus gydymas

gudobelės žaliavos pagaminti preparatai laikomi gera širdies – kraujagyslių ligų profilaktikos ir gydymo priemone senyvo, pagyvenusio amžiaus žmonėms.

Šilauogės neutralizuoja „blogąjį“ cholesterolį, padeda gaminti „gerąjį“.

Aterosklerozei:

1 valgomąjį šaukštą mišinio užplikykite stikline verdančio vandens, po 10 val. perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklines 3–4 kartus per dieną. 

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, pakaitinkite vandens vonelėje 5 min., palikite 30–40 min. pritraukti, perkoškite ir gerkite po 0,5–1 stiklinę 2–3 kartus per dieną. 

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, palikite 4 val. pritraukti, paskui kaitinkite vandens vonelėje 10 min., palikite 10–15 min. pritraukti ir gerkite prer dieną vienodomis dozėmis.

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, palikite 1 val. pritraukti, perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 2–3 kartus per dieną.

 • Gudobelių žiedai          15,0 g
 • Melisų lapai                  20,0 g
 • Kmynų vaisiai              20,0 g
 • Valerijonų šaknys         30,0 g
 • Rūtų žolė                       15,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, pakaitinkite vandens vonelėje 10 min., palikite 45 min. pritraukti, perkoškite ir gerkite po 1 stiklinę 2–3 kartus per dieną. 

Kankina aterosklerozė? Nuvalytas 5 česnakų galvučių skilteles sumalkite kartu su 10 citrinų, sumaišykite su 1 l grikių medaus. Mišinį 10 dienų palaikykite vėsioje vietoje. Gerkite po desertinį šaukštą 2–3 kartus per dieną prieš valgį.

Peršalus, karščiuojant, sergant angina, ateroskleroze, tinka aviečių bei gervuogių sultys. Gerkite po stiklinę 1–2 kartus per dieną prieš valgį.

Aterosklerozei gydyti tinka česnakas. 20–30 g česnako svogūnėlių pavirinkite nepasterizuotame (200 ml) piene, perkoškite. Pieną išgerkite ir česnaką suvalgykite per dieną. 

Aterosklerozės profilaktikai: sukramtykite prieš valgį 1 valgomąjį šaukštą saulėgrąžų sėklų.

Aterosklerozės profilaktikai ir gydymui gerkite grikių lapų ir žiedų ištrauką (arbatą).

Obuoliai ir jų sultys stiprina nervų sistemą, mažina aterosklerozę, gerina virškinimą, širdies darbą, atmintį.

Organizmui stiprinti, aterosklerozės profilaktikai ir gydymui susmulkikite 300 g česnakų, sudėkite į stiklainį ir užpilkite 500 ml 70 laipsnių C spiritu. Palikite 15 dienų pritraukti, nukoškite ir gerkite po 20 lašų. Užgerkite šiltu pienu.

Iš svogūnų laiškų paruoškite sultis ir sumaišykite jas lygiomis dalimis su kiaulpienių medumi. Mišinį laikykite 5 dienas. Gerkite po 1–2 arbatinius šaukštelius 3 kartus per dieną prieš valgį aterosklerozės profilaktikai.

Sumalkite saulėgrąžų sėklas (su lukštais), persijokite ir 1 valgomąjį šaukštą miltelių užplikykite stikline vandens, išmaišykite, įdėkite arbatinį šaukštelį medaus (geriau grikių), vėl išmaišykite ir gerkite kartą per dieną prieš valgį aterosklerozės profilaktikai.

Vonios:

 • 100 g raudonėlių žolių, 100 g šalavijų ir 100 g beržų lapų užplikykite 3 l vandens, palikite 2 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią.
 • 100 g čiobrelių žolių ir 100 g beržų lapų užplikykite 3 l vandens, palikite 2 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią.
 • 100 g barkūnų ir 100 g dirvinių asiūklių žolių užplikykite 3 l vandens, pavirinkite 10 min., palikite 2 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią.
 • Sumaišykite po 100 g barkūnų, pelkinių vingiorykščių ir krapų sėklų, užplikykite 3 l vandens, palikite 2 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią.

Parengta naudojantis J.Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

Į viršų

Komplikacijos

Jeigu cholesterolio per daug, jis nusėda ant kraujagyslių, jos siaurėja ir šiurkštėja.Šie pokyčiai smarkiai sutrikdo kraujotaką, sukelia sunkias ir rimtas ligas: krūtinės anginą, miokardo infarktą, širdies ritmo sutrikimus, dusulį, net insultą.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Pasirinkti tinkamą mitybą,
Mažinti surūkomų cigarečių kiekį arba visai nutraukti rūkymą.
Mažinti kūno masę, siekiant optimalaus kūno masės indekso.
Didinti fizinį aktyvumą.
Norint, kad cholesterolio koncentracija kraujyje būtų normali, reikėtų pasirinkti tinkamą maistą, t.y. tokį, kuris turi mažai riebalų, sočiųjų riebalų ir cholesterolio:
 • geriau pirkite tik liesą mėsą, ruošdami mesą nupjaukite matomus riebalus;
 • vietoje mėsos dažniau valgykite žuvį, ankštines (žirnius, soją, pupeles) daržoves;
 • valgykite vištieną ir kalakutieną be odos;
 • rečiau valgykite rūkytas ar virtas dešras;
 • rinkitės kuo liesesnius pieno produktus: gerkite liesą pieną, kefyrą, rūgpienį, valgykite liesą varškę ir kuo liesesnius varškės bei fermentinius sūrius;
 • gamindami maistą, vietoje sviesto ar kiaulienos, naudokite aliejų;
 • mažiau valgykite kepto maisto, dažniau - virto ar troškinto; kepdami stenkitės vartoti kuo mažiau riebalų, taip pat nevartokite kepimui kartą jau kaitintą aliejų;
 • atšaldę sriubas ir sultinius, nugriebkite nuo jų riebalus;
 • vartokite liesesnį margariną (40 - 50 proc.), ant sumuštinių margariną ar sviestą tepkite kuo ploniau;
 • stenkitės kuo rečiau salotoms naudoti majonezą ar grietinę;
 • rečiau valgykite patiekalus iš inkstų ir kepenų;
 • saikingai vartokite kiaušinius ir alkoholį; svarbus veiksnys reguliuojant cholesterolio lygį yra fizinis aktyvumas, kuris padeda išlaikyti normalų svorį. Tokiu būdu sumažėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Pakeitus gyvenseną ir įpročius, atsižvelgiant į minėtus patarimus, per keletą savaičių galima sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.

Į viršų

TELMISARTAN/HYDROCHLOROTHIAZIDE...
TELMISARTAN/HYDROCHLOROTHIAZIDE SANDOZ 80MG/12.5MG TAB.N28
8.05 Eur
27.80 Lt
Maisto papildas CARDIACOL OMEGA3,...
Maisto papildas CARDIACOL OMEGA3, 60kaps.
-50%
6.20 Eur 12.40 Eur
21.41 Lt 42.81 Lt
ATERIN ,30 tab.
ATERIN ,30 tab.
-40%
7.05 Eur 11.75 Eur
24.34 Lt 40.57 Lt

Raktiniai žodžiai

Cholesterolis, Mažojo tankio cholesterolis, Mažo, Didelio tankio cholesterolis, Lipidai, Trigliceridai, Aterosklerozė, Mirtingumas, Kraujagyslės, Riebalai, Antsvoris, Padidėjimas, Gerasis cholesterolis, Blogasis cholesterolis, Choleterolis

SUSIJĘ STRAIPSNIAI