Cholesterolio padidėjimas (hipercholesterolemija). Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Bendrojo cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje virš 5,2 mmol/l, ypač MTL, blogojo, cholesterolio sąskaita. Tai būna dėl padidėjusio jo ar riebalų suvartojimo su maistu, sumažėjusio fizinio aktyvumo arba ligų.

cholesterolio padidėjimo SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Cholesterolis žmogaus organizme atsiranda dviem būdais: cholesterolis yra sintetinamas žmogaus kepenyse arba jį žmogus gauna valgydamas gyvūninius produktus: kiaušinius, mėsą, pieno produktus ir t.t. Cholesterolis kraujyje gali viršyti normą dėl padidėjusio jo ar riebalų suvartojimo su maistu, sumažėjusio fizinio aktyvumo arba dėl kai kurių ligų:
  • Kai kurios šeimyninės hiperlipidemijos,
  • Kepenų ligos (hepatitai, cirozės),
  • Cukrinis diabetas,
  • Inkstų patologija,
  • Kasos patologija,
  • Skydliaukės hipofunkcija,
  • STH hormono trūkumas,
  • Glikogeno kaupimo ligos.

Į viršų

Ligos eiga

MTL cholesterolis (mažo tankio) – „blogasis“ cholesterolis. Pagrindinė MTL funkcija yra cholesterolio pernešimas iš sintezės vietos kepenyse ir žarnų į periferinius audinius ir jų kraujagysles. Manoma, kad MTL cholesterolis yra vienas iš aterogeniškiausių faktorių žmogaus organizme, cholesterolis nusėda ant kraujagyslių sienelių, formuojasi aterosklerotinės plokštelės, jos mažina kraujagyslės spindį, sutrinka normali kraujotaka.
DTL cholesterolis (didelio tankio) – „gerasis“ cholesterolis. Svarbiausias DTL vaidmuo yra paimti iš periferinių audinių cholesterolį ir neleisti jam kauptis arterijų sienelėse. DTL cholesterolio koncentracijos padidėjimas laikomas geru, antisklerotiniu, pokyčiu. DTL cholesterolio padidėjimas be kita ko rodo, kad bendras cholesterolis gali būti padidėjęs, bet jis padidėja ir „gerojo“ cholesterolio sąskaita. DTL cholesterolis konkuruoja su „bloguoju“ cholesteroliu, transportuoja cholesterolį atgal į kepenis ir neleidžia susidaryti aterosklerozinėms plokštelėms. Jis sąlygoja cholesterolio pernešimą iš periferinių organų į kepenis. Čia jis paverčiamas tulžies rūgštimis ir pašalinamas iš organizmo. Todėl, esant padidėjusiai bendro cholesterolio koncentracijai, geras požymis yra padidėjusi DTL cholesterolio koncentracija.

Į viršų

ROSUVASTATIN ACTAVIS 20MG PLEVELE...
ROSUVASTATIN ACTAVIS 20MG PLEVELE DENGTOS TAB. N60
PIGU
14.02 Eur
48.41 Lt
LYSI OMEGA -3 + ŽUVŲ TAUKAI, 120 kaps.
LYSI OMEGA -3 + ŽUVŲ TAUKAI, 120 kaps.
-60%
3.80 Eur 9.49 Eur
13.12 Lt 32.77 Lt
Lecitinas VIVAVIT, 1200mg, 60kaps.
Lecitinas VIVAVIT, 1200mg, 60kaps.
-40%
3.73 Eur 6.22 Eur
12.88 Lt 21.48 Lt

Gydytojai

dr. Daina Liekienė

Pediatras, Kardiologas

Vilnius

Arūnas Grinkevičius

Kraujagyslių chirurgas

Kaunas, Vilnius, Klaipėda

Į viršų