Aritmija. Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Aritmija – tai širdies ritmo sutrikimai. Nuolat susitraukdama ir išsiplėsdama širdis vienodu ritmu varinėja kraują. Bet koks šio ritmo dažnumo sutrikimas ir vadinamas aritmija.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Jei aritmija atsiranda vyresnio amžiaus žmogui, dažnai gydytojams nekyla klausimų, iš kur ji. Natūralūs procesai dėl amžiaus (pavyzdžiui, širdies raumens jungiamojo audinio išvešėjimas) keičia elektros impulsų laidumą. Jei aritmija serga jaunas žmogus, tai gali būti retų įgimtų ar paveldėtų ligų priežastis. Įgimtos aritmijos - kai funkcionuoja įgimti papildomi širdies laidumo takai. Jais plinta elektrinis širdies sujaudinimas, sukeliantis tachikardijos (pernelyg dažno širdies plakimo) priepuolius. Aritmijos gali būti įgimtų širdies ydų palydovės (pvz., prieširdžių pertvaros defekto ir pan.). Kita aritmijų atsiradimo priežastis yra ūminis širdies raumens uždegimas - miokarditas (kai į organizmą patenka infekcija, pavyzdžiui, sergant gripu). Taip pat širdies ritmo sutrikimai vystosi, kai dėl įvairių priežasčių sutrinka normalus elektrinio impulso sklidimas. Dažniausiai tą lemia įvairios širdies ligos (reumato sukelta dviburio vožtuvo yda, dilatacinė kardiomiopatija, koronarinė širdies liga, išėminė širdies liga). Retesnė priežastys – su širdimi tiesiogiai nesusijusios ligos (arterinė hipertenzija, plaučių arterijos embolija, tireotoksikozė, alergija).
Kartais dėl aritmijos kalta skydliaukės hiperfunkcija.
Dalį aritmijų sukelia vegetacinės nervų sistemos funkcijos pakitimas. Ši sistema, išskirdama biologiškai veiklias medžiagas (adrenaliną, acetilcholiną ir kitas), reguliuoja širdies darbą.
Aritmijas gali sukelti širdies raumens hipertrofijos. Ji padidėja padidėjus kraujo spaudimui, dėl didelių fizinių krūvių ar genetinių defektų.
Nereguliarų širdies plakimą gali sukelti kofeinas, tabakas, alkoholis, vaistai nuo peršalimo ir kosulio, taip pat priemonės apetitui mažinti, psichotropiniai preparatai, narkotikai.
Kai kurių aritmijų kilmės nustatyti kol kas neįmanoma (vadinamosios idiopatinės širdies raumens ligos, skilvelio struktūros defektas – displazija).

Į viršų

Ligos eiga

Laikini ir reti ritmo sutrikimai sveikam žmogui natūralūs ir visai nekenksmingi. Pavyzdžiui, sinusinė arba kvėpavimo aritmija: įkvepiant pulsas retėja, iškvepiant dažnėja. Jei širdis plaka dažniau, esant fiziniam ar emociniam krūviui, jei pakyla kūno temperatūra– tai taip pat normali sveikos širdies reakcija. Vienetinės ekstrasistolės – reti neritmiški širdies dūžiai, jaučiami kaip permušimai, – taip pat dar laikomi norma. Kiekvienam žmogui per parą jų gali būti keliasdešimt.
Tačiau, jei dažnai jaučiamas širdies suspurdėjimas, permušimai, nelygus plakimas, reikia manyti, kad tai jau ligos – aritmijos – simptomai.
Širdies aritmijos metu sutrinka širdies veikla, ko pasekoje neužtikrinamas pilnavertis organų aprūpinimas krauju, o tuo pačiu ir maisto medžiagomis bei deguonimi. Dėl nepakankamai efektyvios kraujotakos jaučiamas silpnumas, fizinio krūvio netoleravimas, dusulys. Ritmo sutrikimui užsitęsus, gali vystytis širdies nepakankamumas.
Sinusinės, prieširdžių (viršskilvelinės) aritmijos yra mažiau pavojingos. Pačios pavojingiausios yra širdies skilvelių aritmijos. Dėl tokios aritmijos žmogus gali staiga mirti, nes, atsiradus skilvelių virpėjimui ar tachikardijai, nutrūksta kraujotaka.
Moterys dažniausiai aritmiją pajunta sulaukusios 50–55 metų. Į širdies ritmo sutrikimus jos paprastai reaguoja gana jautriai, jie sukelia panikos priepuolius. Pagyvenusiems vyrams aritmija dažnai pasireiškia esant ramybės būsenos, pavalgius arba miegant.

Į viršų

Gydytojai

Kraujagyslių chirurgas

Kaunas

Kardiologas

Reitingas

Vilnius

Į viršų