Aortos vožtuvo nesandarumas


Aortos vožtuvo nesandarumas – širdies yda, kuri sąlygoja širdies nepakankamumo vystymąsi. Vožtuvams išsiplėtus atsiranda jų nesandarumas, dalis kraujo grįžta pro nepakankamai užsidariusį vožtuvą.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Aortos vožtuvo nesandarumą sukelia:

 1. infekcinis endokarditas;
 2. reumatas;
 3. sifilis;
 4. traumos;
 5. aortos atsisluoksniavimas bei kt.

Į viršų

Ligos eiga

Širdis – tai tuščiaviduris raumeninis organas, turintis keturias ertmes – du prieširdžius ir žemiau jų esančius du skilvelius bei keturis vožtuvus. Kairįjį ir dešinįjį skilvelius skiria tvirta raumeninė pertvara, o kairįjį ir dešinįjį prieširdžius – plonesnė pertvara. Sunkiausias darbas tenka kairiajam skilveliui, todėl jis didžiausias, jo sienelės storiausios. Kairįjį skilvelį nuo kairiojo prieširdžio skiria dviburis vožtuvas, vadinamas mitraliniu. Dešinįjį skilvelį nuo dešiniojo prieširdžio skiria triburis vožtuvas. Iš kairiojo skilvelio išeina stambiausia organizmo arterija – aorta, o iš dešiniojo skilvelio – plaučių arterija. Abi šias arterijas skiria aortos ir plaučių arterijos vožtuvai. Vožtuvų paskirtis – ritmiškai atsidarinėjant leisti pratekėti kraujui, o kai jie užsidaro, neleisti kraujui grįžti atgal. Širdies skilvelių raumenims stipriai susitraukinėjant, kraujas išstumiamas į aortą ir plaučių arteriją. Ši širdies veiklos fazė vadinama sistole. Skilvelių atsipalaidavimas ir poilsis vadinamas diastole. Diastolės metu atsidaro mitralinis ir triburis vožtuvai ir kraujas iš prieširdžių užpildo skilvelius. Taigi kraujas iš organizmo audinių stambiosiomis kraujagyslėmis atiteka į prieširdžius, pro vožtuvus patenka į skilvelius, ir aorta bei plaučių arterija išteka iš skilvelių. Šią darnią veiklą sutrikdo vožtuvų pažeidimas. Vožtuvams susiaurėjus, tai vadinama vožtuvo stenoze, yra sunkiau prastumti kraują pro jį, o kai vožtuvas išsiplečia, atsiranda jo nesandarumas, dalis kraujo grįžta pro nepakankamai užsidariusį vožtuvą. Dažniausiai pasitaiko aortos ir mitralinio vožtuvo pažeidimai, o triburis ir plaučių arterijos vožtuvai pakenkiami retai.

Dėl nesandaraus aortos vožtuvo, dalis kraujo diastolėje iš aortos grįžta atgal į širdį. Kairysis skilvelis turi pervarinėti didesnį kraujo kiekį – atkeliaujantį normaliai iš kairiojo prieširdžio ir grįžtantį iš aortos. Jis plečiasi, jo sienelė storėja. Ilgą laiką kairysis skilvelis kompensuoja tai, bet bėgant metams vystosi širdies nepakankamumas. Ligai būdingas ilgas be simptomų laikotarpis, vėliau gali atsirasti dažnesnis širdies plakimas, dusulys pradžioje fizinio krūvio metu, vėliau ir ramybėje; krūtinės anginos simptomai, nes dėl grįžtančio diastolės metu kraujo, mažėja širdies kraujagyslių užsipildymas krauju (jos pildosi tik kai širdis ilsisi). Visoms širdies ydoms (išskyrus ūmines) būdingas ilgas, be simptomų ar mažai simptomų sukeliantis laikotarpis, ypač tai būdinga aortinėms ydoms. Yda progresuoja lėtai, kartais praeina daug metų, kol liga tampa pastebėta, tačiau tokiais atvejais gydymas nebūna efektyvus ir ligoniui sunku padėti. Reikia atsiminti, kad retai būna izoliuotos ydos, dažniausiai pasitaiko ydų kombinacija, pavyzdžiui, aortos vožtuvo nesandarumas ir mitralinė stenozė. Jos progresuoja greičiau.

Į viršų

Tyrimas

Širdies ydos diagnozuojamos iš ligonio nusiskundimų, apžiūros ir auskultacijos (išklausomi širdies ūžesiai), širdies echoskopijos, krūtinės ląstos rentgenologinio tyrimo ir elektrokardiogramos.

Į viršų

Medicininis gydymas

Medikamentinis gydymas

Asimptomatinis mažas/vidutinis aortos vožtuvo nepakankamumas kai nėra širdies nepakankamumo - stebėjimas kas 1-2 metus (echoskopinis ištyrimas). Kai yra stiprus aortos vožtuvo nepakankamumas, o ŠN nėra - stebėjimas kas 6 mėnesius, o jei atsiranda simptomai, dažniau. Atsiradus širdies nepakankamumui, kol susitariama dėl širdies operacijos, skiriami diuretikai ir digoksinas. Taip pat simptomus gerai malšina ir gerina hemodinamiką vazodiliatatoriai (AKFinhibitoriai, kalcio kanalų blokatoriai).

Chirurginis gydymas

Kadangi dažnai aortos vožtuvo nepakankamumas nesukelia jokių simptomų, rekomenduojamas stebėjimas. Kai atsiranda simptomai ar ryškesnis ŠN, rekomenduojama aortos vožtuvo pakeitimo operacija.

Nemedikamentinis gydymas

Gyvenimo būdo keitimas, dieta. Rekomenduojama apriboti riebalų kiekį maiste, daugiau vartoti saulėgrąžų, rapsų, sojos aliejus, jūros žuvies patiekalų. Vartojant šlapimą varančius vaistus, organizmas netenka kalio ir magnio, kurie ypač svarbūs širdies darbui. Juos galima papildyti maisto produktais. Daug kalio turi: džiovinti abrikosai, razinos, slyvos, vynuogės, migdolai, figos, datulės, kmynai, bulvės, burokai, bananai. Daug magnio turi: bazilikas, kmynai, kakava, migdolai, sojos pupelės, ryžiai, fermentinis sūris, salotos. Labai svarbu apriboti valgomosios druskos kiekį maiste. Gaminant maistą, nieko iš anksto nesūdyti! Vartoti druskos pakaitalus. Reikia pabrėžti, kad druskos gauname valgydami duonos produktus. Vienas svarbiausių uždavinių – tai saikingas skysčių vartojimas. Jei gydytojas nenurodė kitaip, vartokite iki 1,5 l per parą, įskaitant sultingus vaisius, uogas bei sriubas. Kūno svorio kontrolė. Jei yra antsvoris, būtina jį sumažinti. Tačiau griežtai draudžiama badauti, naudoti lieknėjimą skatinančius preparatus. Tam, kad laiku būtų pastebėtas skysčių susilaikymas, pacientas turi kas rytą tuo pačiu metu, prieš vaistų gėrimą svertis. Svorio padidėjimas >1 kg gali reikšti skysčių susilaikymą. Rūkymas ir alkoholis. Būtina mesti rūkyti ir apriboti alkoholio vartojimą. Fizinis aktyvumas. Kiekvienu konkrečiu atveju pacientas savo fizines galimybes turi aptarti su gydančiu gydytoju. Rekomenduojami pasivaikščiojimai vidutiniu tempu gryname ore. Rizikingos ilgos kelionės, ypač lėktuvu.

Skiepai. Rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo ir hepatito B.

Medikamentinis gydymas. Pacientas turi atsiminti, kad vaistus teks vartoti nuolatos visą likusį gyvenimą. Nepasitarus su gydančiu gydytoju, reikėtų vengti kartu vartoti vaistus nuo sąnarių bei galvos skausmo.

Esant aortos vožtuvo nesandarumui gali būti vartojami:

 1. Šlapimą varantys vaistai (diuretikai): pvz., furosemidas, hidrochlorotiazidas, indapamidas, spironolaktonas, torasemidas.
 2. AKF inhibitoriai: pvz., enalaprilis, fosinoprilis, kvinaprilis, lizinoprilis, perindoprilis, ramiprilis, spiraprilis, trandolaprilis.
 3. Beta adrenoblokatoriai: pvz., karvedilolis, metoprololis.
 4. Širdį veikiantys glikozidai: digoksinas.
 5. Kalio ir magnio prieparatai.
 6. Trimetazidino dihidrochloridas.
 7. Papildomai gali būti skiriami nitratai, kalcio kanalų blokatoriai, alfa adrenoblokatoriai ir kt.

Operacinis gydymas Širdies vožtuvų operacija atliekama priklausomai nuo pakenkimo: gali būti taisomas savas vožtuvas arba jis keičiamas kitu – dirbtiniu, padarytu iš metalo ar biologinių medžiagų.

Į viršų

Gydytojai

med. dr. Rita Sudikienė

Kardiologas, Vaikų kardiologas

Vilnius

Vaidotas Zabulis

Kraujagyslių chirurgas

Vilnius

Į viršų

Natūralus gydymas

Širdies nepakankamumui:

 Gudobelių žiedai:        55,0 g

Takažolių žolė:            25,0 g

Dirvinių asiūklių žolė: 20,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užplikykite stikline verdančio vandens, palikite 30–40 min. pritraukti, perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.

 

Pakalnučių žiedai:   10,0 g

Pipirmėčių lapai:     35,0 g

Valerijonų šaknys:  40,0 g

Pankolių vaisiai:     15,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užplikykite stikline verdančio vandens, palikite 30–40 min. pritraukti, perkoškite ir gerkite per dieną vienodais, nedideliais gurkšneliais.

Kraujotakos nepakankamumui:

Valerijonų šaknys        30,0 g

Kraujažolių žolė          20,0 g

Apynių spurgai            15,0 g

Vaistinių melisų lapai  35,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, palikite 30–40 min. pritraukti, perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną.

 

Parengta naudojantis J.Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

Į viršų

Komplikacijos

 • Širdies nepakankamumas;
 • Širdies ritmo sutrikimas;
 • Infekcinis endokarditas.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Reikia vengti ligų, sukeliančių širdies ydas (reumato, infekcinio endokardito, krūtinės anginos) ir laikytis jų profilaktikos. Sergant širdies yda, būtina infekcinio endokardito profilaktika! Pacientams, kurių širdies ir kraujagyslių funkcija sutrikusi, yra didelė rizika, kad atliekant stomatologines ar kitas medicinines procedūras trumpalaikis bakterijų patekimas į kraują gali sukelti ligą infekcinį endokarditą. Todėl prieš ir po procedūros skiriami antibiotikai. Kokie ir kuriems ligoniams to reikia sprendžia gydytojas.
Jei gydytojas siūlo operuotis (operacija siūloma tada, kai jau yra atsiradę pokyčių, kurie linkę labai greitai progresuoti), net ir gerai jaučiantis, reikėtų apsispręsti operacijai.

Į viršų

Lūpų pieštukas MARGARITA su...
Lūpų pieštukas MARGARITA su alaviju, 5 g
-50%
0.68 Eur 1.36 Eur
2.35 Lt 4.7 Lt
Kremas itin sausai, atopinei veido...
Kremas itin sausai, atopinei veido odai EUCERIN ATOPICONTROL, 50 ml
-40%
10.07 Eur 16.78 Eur
34.77 Lt 57.94 Lt
Tonikas RASA jautriai odai su...
Tonikas RASA jautriai odai su vaizstažolėmis, 150 ml
-40%
2.67 Eur 4.45 Eur
9.22 Lt 15.36 Lt

Raktiniai žodžiai

Aorta, Vožtuvas, Nesandarumas, Širdies yda, Širdies nepakankamumas, Širdies skilvelis, Stenozė, Ūžesiai, Echoskopija, Elektrokardiograma, Dieta, Kūno svoris, Antsvoris

SUSIJĘ STRAIPSNIAI