Aortos aneurizma. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Aortos aneurizma - aortos išsiplėtimas, didesnis už jos normalų skersmenį 1,5 ar daugiau kartų. Aortos aneurizmos simptomai: nugaros skausmas, dusulys, švilpiantis alsavimas, aukštas kraujospūdis.

Ligos eiga

Aorta – stambiausia organizmo kraujagyslė, kuri išeina iš širdies kairiojo skilvelio ir ties juosmeniu išsišakoja į kitas organizmo arterijas. Normalus jos skersmuo yra apie 2-3 cm. Kai kuri nors jos dalis ar ji visa išsiplečia, aorta tampa panaši į maišą, kuriuo teka kraujas. Tokiu atveju ji tampa ne tokia atspari kraujo spaudimui, gali spausti aplinkinius organus. Aortos anreurizma pasitaiko 3% žmonių, vyresnių nei 50 metų. Vyrai serga 3 kartus dažniau nei moterys.

Dažniausiai nesukelia jokių simptomų. Simptomatika priklauso nuo gretimų organų spaudimo, aneurizmos vietos, dydžio ir plėtimosi tempų.

Pagal tai, kuri aortos dalis išsiplėtusi (krūtininė ar pilvinė), atsiranda simptomų:

  • skausmai krūtinėje, nugaroje, juosmenyje ar pilve, pastovaus ar priepuolinio pobūdžio;
  • dusulys ir švilpiantis alsavimas, kai yra spaudžiami bronchai. Dėl to paties gali susispausti plaučio skiltis ir vystytis plaučių uždegimas;  
  • balso užkimimas, kai spaudžiamas balso klostes įnervuojantis nervas;
  • rijimo sutrikimai, kai spaudžiama stemplė;
  • didelė aneurizma gali taip spausti stemplę bei skrandį, todėl sutrinka valgymas bei virškinimas, ligonis sublogsta, atsiranda kitų simptomų, primenančių skrandžio vėžį;
  • padidėjęs kraujo spaudimas, kai spaudžiamos inkstų kraujagyslės;
  • šlapinimosi sutrikimai, kai spaudžiamas šlapimtakis.
Kadangi aortos aneurizmos simptomai labai įvairūs, pats ligonis negali nusistatyti diagnozės!
Labai lieknam žmogui pilvo aortos aneurizmą galima apčiuopti kaip pulsuojantį darinį pilve.
Liga lėtinė. Ligonį vargina simptomai, susiję su atitinkamo organo spaudimu.
Jei aortos aneurizma labai išsiplečia, ji gali plyšti. Aortai plyšus ar užsikimšus trombu, išryškėja ūminės ligos klinika.

Į viršų