Nerimo sutrikimas. Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Generalizuotas nerimo sutrikimas pasižymi tuo, kad ligonių nuolat jaučiamas nerimas kyla be aiškių priežasčių ar aplinkybių.

Nerimo sutrikimo SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Žinoma, kad stimuliuojant vegetacinę nervų sistemą, pradeda greičiau plakti širdis, padažnėja kvėpavimas, išsiplečia vyzdžiai, dažniau prakaituojama ir pan. Šiuos pokyčius sąlygoja adrenalino išsiskyrimas. Buvo iškelta hipotezė, kad nerimas atsiranda kaip atsakas į šiuos organizmo funkcionavimo pokyčius. Tačiau dabar manoma, kad pirmiau atsiranda nerimas, o tik vėliau pakinta organizmo funkcijos. Nerimas siejamas su kai kuriomis galvos smegenų cheminėmis medžiagomis: noradrenalinu, gama amino sviesto rūgštimi, serotoninu. Išorinės aplinkos dirgikliai transformuojami į nervinį impulsą, plinta į galvos smegenų struktūras, kur susikaupę noradrenerginiai neuronai. Iš čia sujaudinimas išplinta į kitas galvos smegenų struktūras. Gama amino sviesto rūgštis yra pagrindinė slopinanti nervų sistemos medžiaga. Benzodiazepinų, stimuliuojančių gama amino sviesto rūgšties receptorius, efektyvumas rodo šios medžiagos svarbą nerimo atsiradimui. Manoma, kad serotoninas taip pat sąlygoja nerimo išsivystymą. Šio sutrikimo atsiradimui įtakos turi ir kitos cheminės medžiagos, padidėjęs dofamino aktyvumas siejamas su nerimu, neatmetamas endogeninių opioidų vaidmuo. Kita teorija teigia, kad nerimas signalizuoja apie suintensyvėjusius pasąmonėje glūdinčius impulsus, jei nerimas viršija adaptacines organizmo galimybes, vystosi generalizuotas nerimo sutrikimas, kiti neurotiniai susirgimai. Kai kurie mokslininkai teigia, kad vaikas išmoksta jausti nerimą kopijuodamas nerimastingas tėvų reakcijas. Genetiniai tyrimai rodo padidėjusį generalizuoto nerimo dažnumą sergančių šiuo susirgimu giminių tarpe, dažniau sega moterys, tuo tarpu vyrai labiau linkę piktnaudžiauti alkoholiu.

Į viršų

Ligos eiga

Šie ligoniai dažniausiai skundžiasi nuolatiniu nervingumu, virpuliu, raumenų įtampa, prakaitavimu, galvos svaigimu, širdies plakimu, silpnumu, diskomfortu epigastriume, kitais vegetaciniais nerimo požymiais. Juos kankina nuolatinė baimė, kad kažkas bloga atsitiks jiems ar jų artimiesiems (liga, autoavarija), jie kupini įvairiausių blogų nuojautų. Šie ligoniai taip pat dažniausiai kreipiasi į gydytojus somatikus ir išsako savo skundų somatinius komponentus. Kartu su šio sutrikimo simptomais labai dažnai (iki 90% atvejų) pasireiškia ir socialinės fobijos ar distimijos simptomai. Šis sutrikimas dažnesnis tarp moterų, juo sergantys žmonės sudaro didelę dalį bendrosios praktikos gydytojų ligonių.

Į viršų

Gydytojai

Psichiatras

Reitingas

Vilnius

Psichiatras, Psichoterapeutas

Vilnius

Į viršų