Nerimo sutrikimas


Generalizuotas nerimo sutrikimas pasižymi tuo, kad ligonių nuolat jaučiamas nerimas kyla be aiškių priežasčių ar aplinkybių.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Žinoma, kad stimuliuojant vegetacinę nervų sistemą, pradeda greičiau plakti širdis, padažnėja kvėpavimas, išsiplečia vyzdžiai, dažniau prakaituojama ir pan. Šiuos pokyčius sąlygoja adrenalino išsiskyrimas. Buvo iškelta hipotezė, kad nerimas atsiranda kaip atsakas į šiuos organizmo funkcionavimo pokyčius. Tačiau dabar manoma, kad pirmiau atsiranda nerimas, o tik vėliau pakinta organizmo funkcijos. Nerimas siejamas su kai kuriomis galvos smegenų cheminėmis medžiagomis: noradrenalinu, gama amino sviesto rūgštimi, serotoninu. Išorinės aplinkos dirgikliai transformuojami į nervinį impulsą, plinta į galvos smegenų struktūras, kur susikaupę noradrenerginiai neuronai. Iš čia sujaudinimas išplinta į kitas galvos smegenų struktūras. Gama amino sviesto rūgštis yra pagrindinė slopinanti nervų sistemos medžiaga. Benzodiazepinų, stimuliuojančių gama amino sviesto rūgšties receptorius, efektyvumas rodo šios medžiagos svarbą nerimo atsiradimui. Manoma, kad serotoninas taip pat sąlygoja nerimo išsivystymą. Šio sutrikimo atsiradimui įtakos turi ir kitos cheminės medžiagos, padidėjęs dofamino aktyvumas siejamas su nerimu, neatmetamas endogeninių opioidų vaidmuo. Kita teorija teigia, kad nerimas signalizuoja apie suintensyvėjusius pasąmonėje glūdinčius impulsus, jei nerimas viršija adaptacines organizmo galimybes, vystosi generalizuotas nerimo sutrikimas, kiti neurotiniai susirgimai. Kai kurie mokslininkai teigia, kad vaikas išmoksta jausti nerimą kopijuodamas nerimastingas tėvų reakcijas. Genetiniai tyrimai rodo padidėjusį generalizuoto nerimo dažnumą sergančių šiuo susirgimu giminių tarpe, dažniau sega moterys, tuo tarpu vyrai labiau linkę piktnaudžiauti alkoholiu.

Į viršų

Ligos eiga

Šie ligoniai dažniausiai skundžiasi nuolatiniu nervingumu, virpuliu, raumenų įtampa, prakaitavimu, galvos svaigimu, širdies plakimu, silpnumu, diskomfortu epi­gastriume, kitais vegetaciniais nerimo požymiais. Juos kankina nuolatinė baimė, kad kažkas bloga atsitiks jiems ar jų artimiesiems (liga, autoavarija), jie kupini įvairiausių blogų nuojautų. Šie ligoniai taip pat dažniausiai kreipiasi į gydytojus somatikus ir išsako savo skundų somatinius komponentus. Kartu su šio sutrikimo simptomais labai dažnai (iki 90% atvejų) pasireiškia ir socia­linės fobijos ar distimijos simptomai. Šis sutrikimas dažnesnis tarp moterų, juo sergantys žmonės sudaro didelę dalį bendrosios praktikos gydytojų ligonių.

Į viršų

Medicininis gydymas

Kadangi tai lėtinis susirgimas, jam reikalingas ilgalaikis gydymas. Pastaraisiais metais gydant generalizuotą nerimo sutrikimą dažniau skiriami antidepresantai, rečiau benzodiazepinai, kitu atveju gali atsirasti pripratimas. Nustatyta, kad 25-30 proc. pacientų gydant šiais vaistais nėra stebima klinikinio pagerėjimo, kai tuo tarpu auga tolerancija, atsiranda priklausomybė. Šių vaistų nerekomenduojama skirti, kai piktnaudžiaujama alkoholiu, narkotikais. Benzodiazepinai turėtų būti skiriami ūmiam nerimui slopinti. Esant miego sutrikimams ar sujaudinimui šiais medikamentais taip pat turėtų būti gydoma ne visada, paprastai užtenka antidepresantų. Nerimui šalinti efektyvus bušpironas, tačiau jis mažai veikia kitus drauge esančius psichikos sutrikimus, dėl to jį rekomenduojama derinti su antidepresantais. Nustatyta, kad veiksmingiausi antidepresantai gydant šį susirgimą yra selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai ir selektvūs serotonino noradrenalino reabsorbcijos inhibitoriai. Kai kurie gydytojai siūlo naudoti neuroleptikus, bet gydant šiais vaistais nebuvo stebėta ryškaus klinikinio pagerėjimo, be to naudojant neuroleptikus gali atsirasti pašalinių reiškinių. Taigi apibendrinant galima pasakyti, kad atsiradus ūmiam nerimui skiriami benzodiazepinai, ligai užsitęsus pirmo pasirinkimo vaistai yra antidepresantai, gali būti skiriamas bušpironas. b-blokatoriai naudojami šalinti periferinius nerimo reiškinius. Psichoterapinio būdo pasirinkimas priklauso nuo priežasčių sąlygojusių nerimą. Jei psichologinė problema susijusi su specifiniais išoriniais veiksniais, gali pilnai pakakti trumpalaikės psichoterapijos. Esant gilesnėms vidinėms problemoms, gali būti taikoma psichoanalitinė terapija. Paaiškinimas, kad ligonio baimė neturi realaus pagrindo, paskatinimas vengti nerimą sukeliančių veiksnių, o taip pat galimybė pasikalbėti su gydytoju apie savo problemas, labai padeda ligoniui.

Į viršų

Gydytojai

Į viršų

Natūralus gydymas

Nervingumui, nemigai:

Kankina nemiga? Vakare išgerkite stiklinę šilto pieno su medumi arba stiklinę šilto vandens, kuriame ištirpintas šaukštas medaus. Arba... kitaip pasukite lovą (pasikeis magnetinio lauko veikimas).

Nervus ramina ir miegą gerina džiovintų obuolių žievelių arbata (2 valgomuosius šaukštus žievelių užplikykite stikline vandens). Gerkite po stiklinę ryte ir vakare prieš valgį.

Širdies neurozei, nemigai:

Valerijonų šaknys                20,0 g

Melisų lapai                         30,0 g

Paprastųjų kraujažolių žolė  50,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, 10 min. pakaitinkite vandens vonelėje, aušinkite 45 min., perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną.

Vonios:

Įlašinkite į vonią (35–36 laipsnių C temperatūros) 3–4 lašus kėnių aliejaus.

Po 100 g sukatžolių ir pelkinių gailių žolių užplikykite 2 l vandens, palikite 2 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią (36–38 laipsnių C temperatūros). Tinka ir nuo radikulito.

Po 100 g barkūnų ir čiobrelių žolių, valerijonų šaknų užplikykite 5 l vandens, palikite 2 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią.

200 g valerijonų šaknų užplikykite 5 l vandens, palikite 3 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią.

200 g pelynų žolių, pipirmėčių lapų, apynių spurgų užplikykite 5 l vandens, palikite 3 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią.

50–100 g pušų pumpurų užplikykite 2 l vandens. Uždengtą indą 30 min. virinkite ant silpnos ugnies, perkoškite ir supilkite į vonią. Tokiu būdu galima paruošti pušų šakelių vonią.

 

Parengta naudojantis J.Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

Į viršų

Komplikacijos

Daliai pacientų gali prisidėti depresija, tada didėja savižudybės rizika. Generalizuotas nerimo sutrikimas kartais komplikuojasi panikos sutrikimu, ligoniai gali pradėti piktnaudžiauti alkoholiu, narkotikais.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Nepervargti, atsipalaiduoti, vengti situacijų, sukeliančių nerimą. Jei nerimas vargina ilgą laiką, kreiptis į gydytoją, reguliariai vartoti jo paskirtus vaistus.
Kiekvienas gali įvertinti savo būseną užduodamas sau du klausimus: „Ar per pastarąsias 4 savaites beveik visą laiką vargino susijaudinimas, nerimas, įtampa?” ir „Ar dažnai būnu įsitempęs, sudirgęs ir blogai miegu?”. Jei atsakoma „taip” į bent vieną iš šių klausimų, tai gali rodyti šio susirgimo pradžią. Simptomams išliekant, reiktų pasikonsultuoti su gydytoju.

Į viršų

APAURIN 5 mg, TAB. OBD. N30
APAURIN 5 mg, TAB. OBD. N30
0.80 Eur
2.76 Lt
SPITOMIN 10 mg, 60 tabl.
SPITOMIN 10 mg, 60 tabl.
7.39 Eur
25.52 Lt
DIAZEPAM DESITIN 5 mg RECTAL TUBE N5
DIAZEPAM DESITIN 5 mg RECTAL TUBE N5
16.60 Eur
57.32 Lt

Raktiniai žodžiai

Nerimo sutrikimas, Nerimas, Nemiga

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Metai vagia miegą
Metai vagia miegą

Kaip kinta miego kokybė, kokios yra miego ligos, kaip jos susijusios su organizmo pokyčiais kalbamės su miego specialiste Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytoja neurologe Raminta Masaitiene. Daugiau...

Tik 6 jogos pozos ir depresijos bei nerimo kaip nebūta
Tik 6 jogos pozos ir depresijos bei nerimo kaip nebūta

Joga – senovės indų žodis, skirtas apibūdinti proto ir sielos sąjungą. Tai kur kas daugiau nei įprasta mankšta. Joga ramina protą per kvėpavimo ir judesio kombinaciją. Įvairių asanų arba pozų pavadinimai kalba patys už save: kario poza skirta pasitikėjimui ir stiprybei ugdyti, vėjo lengvumo poza skirta skrandžio problemoms spręsti ir t.t. Įvairiausi jogos pozų deriniai gali būti pasitelkiami esant tam tikroms problemoms ar norint pagerinti savijautą, lėto tempimo pozos skirtos geresniam miegui, o specifinė asanų grupė skirta nėščiosioms Daugiau...

Užklupo nemiga? Homeopatija gali Jums padėti.
Užklupo nemiga? Homeopatija gali Jums padėti.

Žemiau pateikti nemigą gydantys homeopatiniai preparatai yra patvirtinti JAV gydytojo Dr. Sah kaip efektyvūs. Verta paminėti, kad taikant homeopatinį gydymą nuo nemigos, kiekvienam verčiau pasitarti individualiai, nes tai suteikia daugiau šansų, kad homeopatinis preparatas padės. Daugiau...

Kur baigiasi jaudulys ir prasideda panika?
Kur baigiasi jaudulys ir prasideda panika?

Visiems žinomas jaudulio jausmas, priklausantis nuo gyvenimiškų situacijų, artimo ligos, momentai, kada sunku galvoti apie ką nors kitą. Kiek būna išlieta ašarų dėl šeimyninių nesklandumų, problemų darbe! O kur dar nepasitenkinimas dėl finansinių - buitinių problemų? Daugiau...

Vaikų problemos – psichinės ir fiziologinės šaknys
Vaikų problemos – psichinės ir fiziologinės šaknys

Norėdami perprasti savo nenuspėjamą vaiką, ar padėti jam vis besiskundžiančiam pilvo skausmais kartais ne visada tinkamai pasirenkame problemos sprendimo kelią. Todėl įvairiais tyrimais ir medikamentais nukamuotas vaikas vis tiek susirietęs eina į mokyklą, o lig šiol buvusi linksma ir draugiška paauglė ir toliau pykstasi su bendraamžėmis.
Daugiau...

Bergamočių eterinis aliejus
Bergamočių eterinis aliejus

Veikdamas tiesiogiai centrinę nervų sistemą šis aliejus ramina esant nervinei įtampai, stresui, šalina depresiją, baimės jausmą, nemigą, padeda sukoncentruoti dėmesį, veikia kaip afrodiziakas, gerina moterų ir vyrų seksualines funkcijas, gydo frigidiškumą, impotenciją. Daugiau...

Vitaminas B1
Vitaminas B1

Vitaminas B1 (Tiaminas) - vandenyje tirpstantis B grupės vitaminas, atrastas Japonijoje tiriant kaip ryžiai padeda įveikti beriberi ligą. Daugiau...