Depresija


Depresija – tai įvairių vidinių ir išorinių priežasčių sąlygotas psichikos sutrikimų simptomų derinys, kurių pagrindas yra prislėgta nuotaika, malonumo jausmo praradimas  bei aktyvumo sumažėjimas.  Šių bei juos lydinčių simptomų derinys turi tęstis ne mažiau kaip vieną mėnesį. Taigi, psichiatriniu požiūriu depresija – tai ne vien tik prislėgta nuotaika ar trumpalaikiai nuotaikos pablogėjimai po nemalonių gyvenimo įvykių. Taip pat depresija negalima laikyti nerimo sutrikimų, panikos atakų, nors šių sutrikimų gydymas yra panašus į depresijos.

depresijos SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Depresijai išsivystyti svarbios yra vidinės ir išorinės priežastys. Manoma, kad depresiją sukelia paveldėtas smegenų veiklos biocheminis sutrikimas.

Svarbūs depresijos mechanizme yra neuromediatoriai (medžiagos, atsakingos už signalų perdavimą smegenyse) serotoninas, noradrenalinas ir kiti.

Depresijai atsirasti rizika padidėja sergant sunkiomis somatinėmis ligomis, ištikus psichologinei traumai, esant hormonų kiekio kraujyje svyravimams (menstruacinio ciklo metu, klimakteriniu laikotarpiu, po gimdymo). Taip pat svarbūs depresijos rizikos faktoriai yra nesaikingas alkoholio vartojimas, piknaudžiavimas mediciniais preparatais, įtampa darbe, moksluose, ar kitoje socialinėje aplinkoje. Dažniau serga pirmos eilės jau sergančiųjų ar anksčiau sirgusių depresiniais sutrikimais pacientų giminaičiai. Pacientams jau sirgusiems didžiosios depresijos epizodu yra didesnė rizika pasikartojanties depresjijos epizodams.

Į viršų

Ligos eiga

Depresinis sutrikimas diagnozuojamas tada, kai ne trumpiau nei dvi savaites trunka prislėgta, liūdna nuotaika, būna energijos stoka, apatija.

Taip pat pasireiškia ir lydintys simptomai: interesų susiaurėjimas, malonumo pojūčio praradimas, miego sutrikimai (dažnai sunku užmigti vakare, atsikelti ryte, žmogus nesijaučia pailsėjęs, būna mieguistas dieną), nerimas, dėmesio sutrikimai, kaltės, pesimizmo ir savęs nuvertinimo jausmai, nuolatinis nuovargis, sutrikęs apetitas ir kūno svorio pokyčiai.

Esant depresija, gali būti mintys apie savižudybę arba jau buvę mėginimai nusižudyti.

Depresija sutrikdo įprastą kasdieninę veiklą. Depresijos apimtas žmogus nenori nieko veikti, nenori bendrauti, šalinasi žmonių, esant sunkiai būklei gali nesikelti iš lovos, nebesugeba savimi pasirūpinti, apsileidžia, nebeatlieka įprastų buities darbų, negali susikaupti ir atlikti įprasto darbo.

Depresijos epizodas gali būti lengvas, vidutinis ir sunkus. Kuo daugiau simptomų, kuo jie sunkesni ir labiau sutrikdo įprastą kasdieninę veiklą, tuo sunkesnė depresija.

Sunkios depresijos atveju, gali pasireikšti psichozės simptomai, atsirasti kliedesių (kaltės, savęs nuvertinimo, persekiojimo ir kt.) bei haliucinacijų, dažniausiai klausos.

Depresija gali prasidėti bet kuriame amžiuje, dažniausiai tarp 20 ir 45 metų.

Negydomas depresijos epizodas vidutiniškai gali tęstis iki 6 mėn. 60% pacientų po pirmo depresijos epizodo išsivysto ir antras.

Kai depresijos simptomai praeina, paciento savijauta tampa tokia, kokia buvo prieš ligą.

Kartais depresijos simptomai būna išreikšti du ar daugiau metų (lėtinė depresija).

Kai kuriems pacientams vėliau gali išsivystyti manijos epizodas (žr. Bipolinis afektinis sutrikimas). Kartu su depresija gali pasireikšti nerimo sutrikimai, priklausomybė nuo alkoholio ir narkotikų bei valgymo sutrikimai.

Prislėgta nuotaika, liūdesys, „gyvenimo pilkumas“, neaiškaus ilgesio jausmas. Kartais tas jausmas jaučiamas krūtinėje. Sergant tam tikro tipo depresija pagrindinis nemalonus pojūtis dažnai apibūdinamas kaip „tuštumos jausmo“  išgyvenimas.

Malonumo jausmo praradimas. Malonumo nebeteikia ta veikla, kuri seniau būdavo maloni.

Energijos, fizinio ir psichinio aktyvumo netekimas. Žmogus jaučiasi nuolat pavargęs, „nekyla rankos“ veiklai.

Nemiga: sunku užmigti, anksti prabundama, miegas yra negilus

Dirglumas, jautrumas emocinę įtampą keliančioms situacijoms

Vengiama bendrauti

Fizinio ir/ar psichinio „užslopinimo“ pojūtis arba , priešingai, nerimo epizodai

Kritęs savęs vertinimas, nuolatinis kaltės jausmas

 Sunku susikaupti veiklai

Pesimistinis ateities įsivaizdavimas

Polinkis save žaloti, mintys apie savižudybę

Apetito netekimas, svorio kritimas

Potraukis svaigintis alkoholiu ar narkotikais, taip siekiant „atsijungti“

Įvairūs nemalonūs pojūčiai kūne, kurių priežastis lieka neaiški ir po išsamaus medicininio ištyrimo.

Į viršų

Tyrimas

Gydytojas simptomų išreikštumą vertinta pagal tam tikras skales, todėl pacientui gali tekti jas užpildyti.

Tyrimai atliekami, norint atmesti kitas ligas (cukrinį diabetą, AIDS, insultą, miokardo infarktą ir kt.), kurių metu pasireiškia depresija.

Į viršų

Depresijos medicininis gydymas

Depresijos gydymo metodas parenkamas atsižvelgiant į ligos sunkumą, jos eigos ypatumus, vyraujančius simptomus. Pastaruoju metu daugiausia dėmesio skiriama medikamentiniam depresijos gydymui antidepresantais (AD), greta jo taip pat reikėtų paminėti ir kitus metodus, tai:

Psichoterapija.
Elektroimpulsų terapija (EIT).
Transkranialinė magnetinė stimuliacija (TMS).
Šviesos terapija (fototerapija).
Miego deprivacija (gydymas nemiga).
Fiziniai pratimai.
Relaksacinio kvėpavimo technika (RKT).

Antidepresantai (AD)
Jų skiriama pacientams, sergantiems lengva, vidutine ir sunkia depresija. Išskiriamos grupės:  Triciklių antidepresantų (TCA) (pvz., amitriptilinas, nortriptilinas, imipraminas, doksepinas) grupė gerai ištirta, žinomas jos veiksmingumas, teigiamos ir neigiamos savybės. Tai palyginti pigūs vaistai, todėl lengviau prieinami, tačiau jų vartojant dažnai pasireiškia nemalonių šalutinių poveikių (burnos džiūvimas, mieguistumas, vidurių užkietėjimas, svorio priaugimas, sąveika su kitais vaistais ir kt.), dėl to dalis ligonių nutraukia gydymą.

Selektyvieji serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI) - citalopramas, fluoksetinas, fluvoksaminas, paroksetinas, sertralinas yra sąlyginai nauja AD grupė, veiksmingai šalinanti depresijos simptomus. Šios grupės vaistų paprasta vartoti (vieną kartą per dieną), be to, jie saugūs perdozavus (platus terapinis indeksas). SSRI šalutiniai poveikiai nestiprūs ir mažiau varginantys. Dėl savo privalumų jie tapo populiariais medikamentais gydant depresiją ambulatoriškai.

NARI - noradrenalino reabsorbcijos inhibitoriai, pasižymintys selektyvumu noradrenalinui (pvav.: reboksetinas).

SNRI - slopinantys serotonino ir noradrenalino reabsorbciją (pav.: venlafaksinas).

NDRI - noradrenalino ir dopamino reabsorbcijos inhibitoriai (pav.: buproprionas).

NaSSA - noradrenerginis ir specifinis serotonerginis antidepresantas (pav.: mirtazapinas).

Visi minėti AD panašiai veiksmingai gydo depresiją, tačiau skiriasi jų veikimo spektras (vieni labiau tinka esant nemigai, nerimui, kiti, atvirkščiai - kai vargina mieguistumas, energijos stoka). Be to, skiriasi AD nepageidaujami poveikiai bei jų sunkumas, tai labai dažnai ir lemia antidepresanto pasirinkimą. Kurį vaistą pasirinkti konkrečiu atveju, sprendžia gydantis gydytojas.

Į viršų

Depresijos natūralus gydymas

Nervingumui, nemigal:

Įlašinkite į vonią (35–36 laipsnių C temperatūros) 3–4 lašus kėnių aliejaus.

Po 100 g sukatžolių ir pelkinių gailių žolių užplikykite 2 l vandens, palikite 2 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią (36–38 laipsnių C temperatūros). Tinka ir nuo radikulito.

Po 100 g barkūnų ir čiobrelių žolių, valerijonų šaknų užplikykite 5 l vandens, palikite 2 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią.

200 g valerijonų šaknų užplikykite 5 l vandens, palikite 3 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią.

200 g pelynų žolių, pipirmėčių lapų, apynių spurgų užplikykite 5 l vandens, palikite 3 val. pritraukti, perkoškite ir supilkite į vonią.

50–100 g pušų pumpurų užplikykite 2 l vandens. Uždengtą indą 30 min. virinkite ant silpnos ugnies, perkoškite ir supilkite į vonią. Tokiu būdu galima paruošti pušų šakelių vonią.

Kankina nemiga? Vakare išgerkite stiklinę šilto pieno su medumi arba stiklinę šilto vandens, kuriame ištirpintas šaukštas medaus. Arba... kitaip pasukite lovą (pasikeis magnetinio lauko veikimas).

Nervus ramina ir miegą gerina džiovintų obuolių žievelių arbata (2 valgomuosius šaukštus žievelių užplikykite stikline vandens). Gerkite po stiklinę ryte ir vakare prieš valgį.

Širdies neurozei, nemigai:

Valerijonų šaknys                20,0 g

Melisų lapai                         30,0 g

Paprastųjų kraujažolių žolė  50,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, 10 min. pakaitinkite vandens vonelėje, aušinkite 45 min., perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną.

 

Parengta naudojantis J.Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

Į viršų

Komplikacijos

Depresijos metu yra didelė savižudybės rizika!

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Norint išvengti depresijos pasikartojimo, veiksminga psichoterapija. Nepiktnaudžiaukite alkoholiu, sveikai maitinkitės, laikykitės miego režimo.
Sergant depresija naudinga yra susidaryti planą, numatant kokį nors malonų užsiėmimą kiekvienai dienai. Stengtis kiek galima daugiau laiko skirti maloniai, džiuginančiai veiklai, planuoti ateitį. Svarbu būti užsiėmusiam, net kai nieko nesinori, nevengti žmonių, praleisti daugiau laiko su artimaisiais, draugais. Daugeliui padeda savo problemas ir rūpesčius aptarti su kitais. Esant depresijai, pamėginkite tarsi atsitraukti ir pažvelgti į savo problemą tarsi iš šalies. Daugiau dėmesio skirkite ne galimoms rūpesčių priežastims, o galimiems sprendimams.
Judėkite, fizinis aktyvumas padeda įveikti depresiją.
Naudingi gali būti ir jonažolės preparatai, vadinami gamtos antidepresantais, tačiau dėl jų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju, nes jie gali nepalankiai sąveikauti su kitais vaistais (pvz. kontraceptinėmis piliulėmis).
Angliavandenių turintis maistas, šokoladas taip pat turi nuotaiką gerinančių savybių.
Kai artimas žmogus serga depresija reikia įvertinti savižudybės riziką. Ypač grėsminga yra situacija, kai yra mėginta nusižudyti ir yra savižudybės planas. Tyrimai rodo, kad klausinėjimas apie savižudiškus ketinimus rizikos nepadidina, bet gali padėti užkirsti savižudybei kelią. Verta žinoti, kad dažniau nusižudo vyrai, gyvenantys vieni, sergantys sunkiomis somatinėmis ir psichikos ligomis asmenys, jeigu savižudybės mintys yra pasikartojančios ir įkyrios, yra planas ir prieinamos priemonės, asmuo piktnaudžiauja alkoholiu ir kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis. Esant didelei savižudybės rizikai, pacientas gali būti gydomas priverstinai.

Į viršų

FEVARIN 50 mg, TAB. OBD. N50
FEVARIN 50 mg, TAB. OBD. N50
17.69 Eur
61.08 Lt
MIRZATEN 30MG TAB. N30
MIRZATEN 30MG TAB. N30
6.97 Eur
24.07 Lt
TRITTICO RETARD 150 mg, 20 tabl.
TRITTICO RETARD 150 mg, 20 tabl.
19.69 Eur
67.99 Lt

Raktiniai žodžiai

Depresija, Liūdesys, Bloga nuotaika, Prislėgtas, Psichoterapija, Savižudybė, Polinkis, Nuotaikos sutrikimas, Manija, Psichozė, Neurozė

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Tik 6 jogos pozos ir depresijos bei nerimo kaip nebūta
Tik 6 jogos pozos ir depresijos bei nerimo kaip nebūta

Joga – senovės indų žodis, skirtas apibūdinti proto ir sielos sąjungą. Tai kur kas daugiau nei įprasta mankšta. Joga ramina protą per kvėpavimo ir judesio kombinaciją. Įvairių asanų arba pozų pavadinimai kalba patys už save: kario poza skirta pasitikėjimui ir stiprybei ugdyti, vėjo lengvumo poza skirta skrandžio problemoms spręsti ir t.t. Įvairiausi jogos pozų deriniai gali būti pasitelkiami esant tam tikroms problemoms ar norint pagerinti savijautą, lėto tempimo pozos skirtos geresniam miegui, o specifinė asanų grupė skirta nėščiosioms Daugiau...

Kokiomis ligomis maskuojasi depresija
Kokiomis ligomis maskuojasi depresija

Kai kam užsitęsęs stresas pasireiškia psichikos reiškiniais - atvira depresija, įvairiomis fobijomis (visokiomis baimėmis), o kitiems provokuoja vidaus organų susirgimus. Tai psichiatrai vadina užsimaskavusiomis arba somatinėmis (soma - kūnas) depresijomis. Daugiau...

Eukaliptų eterinis aliejus
Eukaliptų eterinis aliejus

Pagrindinės eterinio eukaliptų aliejaus savybės, dėl kurių jis vartojamas aromaterapijoje: antiseptinės, analgetinės, spazmas malšinančios, diuretinės, stimuliuojančios smegenų veiklą, slopinančios kosulį, mažinančios glikemiją ir karštį, silpninančios reumatinius skausmus, antiparazitinės, taip pat atbaidančios uodus, moskitus, skruzdėles. Daugiau...

Depresija
Depresija

Natūralu kartais būti prislėgtos nuotaikos, tačiau jei tokia nuotaika tęsiasi diena iš dienos, galbūt tai depresijos signalas. Daugiau...

Darbe patirtas stresas - ligų priežastis
Darbe patirtas stresas - ligų priežastis

Ilgos darbo valandos ir ant kulnų lipantys darbai, kuriuos iki nustatyto termino žūt būt reikia padaryti, gali kelti organizmui tikrai nemenką stresą, kurį mokslininkai ima sieti su rimtais negalavimais. Tyrimai atskleidė, kad darbe patirtas stresas gali būti širdies ligų, gripo, metabolinio sindromo ir aukšto kraujo spaudimo priežastis. Daugiau...

Depresijai – 5–HTP
Depresijai – 5–HTP

Tai natūrali medžiaga, organizme gaminama iš amino rūgšties triptofano. Triptofano aptinkama kalakutienoje, jūros gėrybėse. Skylant organizme triptofanui, jis virsta metabolitu, vadinamu 5–HTP (5–hidroksi triptofanu). O po sąveikos su vitaminu B6, virsta į 5–HT (5–hidroksitriptaminą), mums geriau žinomą kaip serotoninas. Daugiau...

Depresijai – 5–HTP
Depresijai – 5–HTP

Daugelis žmonių, norėdami išsikapstyti iš depresijos gniaužtų, vartoja farmacinius vaistus, antidepresantus. Kiti – įvairius pakaitalus, netgi vaistažoles.
Vienas geriausių natūralių pakaitalų yra 5–HTP (5-hidroksitriptofanas). Daugiau...

Kai kankina lėtinis nuovargis
Kai kankina lėtinis nuovargis

Lėtinio nuovargio sindromas (LNS) tai sekinantis ir komplikuotas sutrikimas, apibūdinamas visišku organizmo išsekimu, kuris neišnyksta pailsėjus ir dar labiau paaštrėja užsiimant fizine bei protine veikla. Daugiau...

Jazminų eterinis aliejus
Jazminų eterinis aliejus

Jazminų aliejus, kurį dar galima pavadinti „Meilės aliejumi“, yra vienas labiausiai intriguojančių, vertingiausių ir brangiausių eterinių aliejų. Tai geros nuotaikos, lengvumo ir sėkmės aromatas. Jazminų aliejus teigiamai veikia nervų sistemą, stimuliuoja galvos smegenų veiklą, padeda įveikti stresą, depresiją, apatiją ir abejingumą. Daugiau...

Nauji depresijos gydymo keliai
Nauji depresijos gydymo keliai

Mankšta, masažas, mada, draugiška šachmatų partija ar gali tapti puikiu vaistu nuo depresijos, sako gydytojai. Žinoma, šie būdai padeda tik esant lengvai ligos formai bei kartais gali būti papildoma priemonė, drauge su vaistais. Daugiau...

Vitaminas B3
Vitaminas B3

Vitamino B3 trūkumas sukelia odos susirgimus, burnos gleivinės, liežuvio uždegimus, virškinimo sutrikimus, bendrą nuovargį, dirglumą. Daugiau...

7 pagrindiniai hormonai
7 pagrindiniai hormonai

Apie hormonus parašyta nemažai, tačiau daugelis iki šiol neįsivaizduoja, kad nuo jų kiekio priklauso mūsų sveikata, nuotaika, išvaizda, miegas, apetitas, valia ir net intelektas. Pakalbėkim apie 7 pagrindinius hormonus ir apie tai, kokius simptomus gali sukelti šių medžiagų perteklius arba jų trūkumas. Daugiau...