Anoreksija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Nervinė anoreksija (anorexia nervosa) – tai psichinis sutrikimas, kai pacientas sąmoningai sumažina ir/ar palaiko mažą kūno svorį.

Nervinė anoreksija pasireiškia patologiška baime pastorėti, nepasitenkinimu savo kūno išvaizda ir siekimu ją pagerinti badaujant, piktnaudžiaujant šlapimą varančiais, vidurius laisvinančiais, apetitą slopinančiais bei vėmimą skatinančiais vaistais ar mankštinantis iki išsekimo.

Liga dažnai kamuoja į depresiją linkusius asmenis, kurie kelia sau sunkiai įgyvendinamus tikslus, dėl ko liga kartojasi. Anoreksija sergantys asmenys pastoviai domisi dietomis, slepia savo valgymo įpročius, tėvams ir draugams sako, įtikinėja, kad valgo normaliai.

Tai vienintelis iš psichinio pobūdžio sutrikimų, pasižymintis tokia galybe somatinių simptomų: randama virškinimo, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, lyties sistemų pakenkimų, kurie atsiranda dėl bendro organizmo išsekimo.

Priežastys

Šios ligos išsivystymui reikšmės turi daug faktorių. Viena priežasčių gali būti sutrikę šeimos narių tarpusavio santykiai, vengimas spręsti iškilusius konfliktus ar, atvirkščiai, įkyrus kišamasis į kitų šeimos narių reikalus. Neretai tokiose šeimose motina dominuojanti, agresyvi, o tėvas pasyvus, linkęs nusileisti. Kitos teorijos teigia, kad, sergant šia liga, sutrinka savo kūno suvokimas, nenorima pripažinti išsekimo, silpnumo, bado. Įtakos ligos atsiradimui gali turėti įvairios stresinės situacijos, konfliktai, tokios charakterio savybės kaip užsispyrimas, pedantiškumas, neryžtingumas, pernelyg didelis prisirišimas prie motinos. Manoma, kad sergant nervine anoreksija sutrinka hormonų, medžiagų, kontroliuojančių norą valgyti, apykaita. Didelę įtaką turi ir žiniasklaidos priemonės, propaguojančioms realybės neatitinkančius grožio standartus, įvairias dietas. Sudaromas įspūdis, kad tik liekna moteris gali tikėtis pasisekimo ir laimės.

Į viršų