Anoreksija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Nervinė anoreksija (anorexia nervosa) – tai psichinis sutrikimas, kai pacientas sąmoningai sumažina ir/ar palaiko mažą kūno svorį.

Nervinė anoreksija pasireiškia patologiška baime pastorėti, nepasitenkinimu savo kūno išvaizda ir siekimu ją pagerinti badaujant, piktnaudžiaujant šlapimą varančiais, vidurius laisvinančiais, apetitą slopinančiais bei vėmimą skatinančiais vaistais ar mankštinantis iki išsekimo.

Liga dažnai kamuoja į depresiją linkusius asmenis, kurie kelia sau sunkiai įgyvendinamus tikslus, dėl ko liga kartojasi. Anoreksija sergantys asmenys pastoviai domisi dietomis, slepia savo valgymo įpročius, tėvams ir draugams sako, įtikinėja, kad valgo normaliai.

Tai vienintelis iš psichinio pobūdžio sutrikimų, pasižymintis tokia galybe somatinių simptomų: randama virškinimo, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, lyties sistemų pakenkimų, kurie atsiranda dėl bendro organizmo išsekimo.

Komplikacijos

Išnykusios mėnesinės.

Nenormaliai retas širdies ritmas ir žemas kraujospūdis.  Kraujotakos sutrikimai, pirštų akrocianozė (bąlantys galūnių pirštai, kai visiškai susitraukia kraujagyslės).

Osteoporozė, dantų netekimas.

Raumenų masės sumažėjimas.

Ryški dehidratacija, galinti sukelti inkstų darbo sutrikimus.

Alpimas, nuovargis, bendras silpnumo jausmas, susilpnėjęs imunitetas.

Sausa oda ir plaukai, dažnai plaukų slinkimas.

Plaukų augimas ant viso kūno (net neįprastose vietose – pvz., ant veido), vadinamas lanugo.

 

Į viršų