Skrandžio vėžys


Skrandžio vėžys – tai piktybinis gleivinės epitelio ląstelių navikas. Vyrai skrandžio vėžiu serga dažniau nei moterys. Dažniausiai skrandžio vėžiu serga 60-75 metų amžiaus žmonės.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Vienas pagrindinių veiksnių, didinančių riziką susirgti skrandžio vėžiu, yra Helicobacter pylori infekcija ir dėl jos atsiradęs lėtinis atrofinis skrandžio uždegimas. Dažniau skrandžio vėžys išsivysto ir tuo atveju, jei sergama autoimuniniu skrandžio uždegimu ar yra pašalinta dalis skrandžio, be to, suvėžėti gali ir kai kurie polipai (gerybiniai navikai). Manoma, kad skrandžio vėžio atsiradimui įtakos turi ir su maistu gaunami kancerogenai (nitritai, kurių randama rūkytuose, sūdytuose produktuose), rūkymas, alkoholio vartojimas, antioksidantų (vitaminų E, C, seleno) trūkumas. Taip pat pastebėta, kad dažniau skrandžio vėžiu suserga A kraujo grupę turintys asmenys ir gyvenantys kai kuriose šalyse (daug sergančiųjų Japonijoje, Kinijoje, Lotynų Amerikoje, Suomijoje, mažai – JAV, Australijoje).

Į viršų

Ligos eiga

Skrandžio vėžys ankstyvųjų simptomų nesukelia. Skrandžio vėžio pradžios simptomai kiekvienam ligoniui gali būti labai įvairūs. Simptomų įvairovė priklauso nuo vėžio lokalizacijos, formos ir organizmo reakcijos. Skrandžio vėžys gali pasireikšti skausmu, dažniausiai epigastriume (po duobute), dažniausiai tuoj po valgio, nepraeinančiu nuo antacidinių vaistų, apetito stoka, pykinimu, vėmimu, ankstyvu sotumo jausmu, rėmeniu. Ligai įsisenėjus, pradeda nuolat skaudėti epigastriume, visai pranyksta apetitas, gali atsirasti pasišlykštėjimas mėsa, krenta svoris, kartais gali būti kraujavimo iš skrandžio epizodai.

Į viršų

Tyrimas

Kartais gydytojas, palpuodamas pilvą, apčiuopia auglį viršutinėje pilvo dalyje. Fibrogastroskopijos metu nustatomas skrandžio auglys ir atliekama biopsija – paimamas skrandžio gleivinės gabaliukas histologiškai ištirti (mikroskopiškai nustatoma, ar tai iš tiesų yra vėžys ir koks jo piktybiškumas). Gydytojas gali rekomenduoti atlikti skrandžio rentgeninį tyrimą, išmatų tyrimą dėl slapto kraujavimo. Metastazėms nustatyti (vėžio išplitimui įvertinti) atliekama pilvo organų echoskopija, krūtinės ląstos rentgenograma, kompiuterinė tomografija, laparoskopija, endoskopinė echoskopija.

Į viršų

Ligos tipai ir etapai

Dažniausia skrandžio vėžio forma yra adenokarcinoma, atsirandanti antrinėje skrandžio dalyje ar prievarčio srityje. Adenokarcinoma vystosi iš skrandžio gleivinės liaukučių epitelio.

Retai pasitaikantys skrandžio navikai – MALT limfoma, skrandžio karcinoidai, virškinimo trakto stromos navikai, minkštųjų audinių sarkomos.

 

Ikivėžinės skrandžio ligos yra:

  • Adenominiai skrandžio polipai
  • Lėtinis išplitęs ar sunkus atrofinis gastritas (dažniausiai sukeltas H.pylori infekcijos)
  • Lėtinis autominunis gastritas
  • Menetrier liga
  • Skrandžio kultė po rezekcijos.

Į viršų

Medicininis gydymas

Skrandžio vėžys gydomas chirurginiu būdu, spinduline ir chemoterapija.

Pagrindinis gydymo būdas yra chirurginis. Operacijos apimtis priklauso nuo skrandžio vėžio dydžio, išplitimo. Jei vėžys yra anktyvos stadijos, pažeidęs tik skrandžio gleivinę, atliekama endoskopinė gleivinės rezekcija. Šios operacijos metu per endoskopą, naudojant specialius instrumentus pašalinamas skrandžio vėžys, kartu su dalimi sveikos gleivinės. Kuomet vėžys yra peraugęs skrandžio raumeninį sluoksnį, atliekama subtotalinė gastrektomija. Jos metu pašalinama dalis skrandžio.

Kuomet negalima radikali operacija, dėl skrandžio obstrukcijos gali būti atliekamos paliatyviosios operacijos (naviką apeinančioji anastomozė, maitinamoji jenunostomija ar endoskopu įstumiami protezai). Šių operacijų metu skrandžio vėžys neišgydomas, tačiau pagerėja Jūsų savijauta.

Turėkite omenyje, kad pašalinus dalį ar visą skrandį, Jums gali pasireikšti virškinimo problemų.

Į viršų

Gydytojai

Jonas Rėklaitis

Chirurgas, Onkologas

Vilnius

Karapet Babajan

Chirurgas, Onkologas

Vilnius

Kastytis Pauža

Onkologas, Proktologas, Pilvo chirurgas

Vilnius

Į viršų

Natūralus gydymas

Opinės ligos bei skrandžio vėžio profilaktikai ir gydymui gerkite plačialapio gysločio, beržo grybo nuovirus ir valgykite gegužės mėnesį surinktas varnalėšų šaknis.

Piktybinių auglių profilaktikai ir gydymui kaip pagalbinis vaistas vartojami bulvių žiedai ir saulėgrąžų žiedlapiai. 1 valgomąjį šaukštą lygiomis dalimis sumaišyto mišinio užplikykite 300 ml vandens. Gerkite po valgomąjį šaukštą 2–3 kartus per dieną prieš valgį.

Parengta naudojantis J.Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

Į viršų

Komplikacijos

Dažniausios skrandžio vėžio komplikacijos – kraujavimas, anemija (mažakraujystė), prievarčio ar įskrandžio stenozė, skrandžio perforacija (prakiurimas).

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Skrandžio vėžio prevencijai svarbi tinkama mityba – venkite daug valgomosios druskos, alkoholio. Varkitokie daugiau vaisių ir daržovių bei kitų produktų, turinčių antioksidacinių savybių.

Jei Jūs turite Helicobacter pylori infekciją, pasikonsultuokite su gydytoju dėl jos gydymo. Šiuo metu H.pylori infekciją rekomenduojama gydyti tiems, kurių pirmos eilės giminės sirgo skrandžio vėžiu, kuriems yra atrofinis gastritas, kurie yra gydyti dėl skrandžio vėžio operaciniu būdu.

Žmonėms, turintiems ikivėžinių skrandžio susirgimų, profilaktikškai turi būti atliekamos fibrogastroskopijos, o radus pakitimų toliau tikslingai tiriami ir gydomi. Skrandžio polipai gali būti šalinami gastroskopijos metu.

Į viršų

PACLITAXEL ACTAVIS 6MG/ML...
PACLITAXEL ACTAVIS 6MG/ML KONC.INF.TIRP.5MLN1
PIGU
15.12 Eur
52.21 Lt
ELIGARD 7.5MG MILT./TIRP.INJEKC...
ELIGARD 7.5MG MILT./TIRP.INJEKC TIRPALUI N1
PIGU
64.86 Eur
223.95 Lt
DIPHERELINE 22.5MG...
DIPHERELINE 22.5MG MILT/TIRPIKL.P.ATP.INJ.SUSP. N1
PIGU
467.54 Eur
1,614.32 Lt

SUSIJĘ STRAIPSNIAI