Skrandžio vėžys. Simptomai, priežastys ir eiga

Teksto dydis:


Skrandžio vėžys – tai piktybinis gleivinės epitelio ląstelių navikas. Vyrai skrandžio vėžiu serga dažniau nei moterys. Dažniausiai skrandžio vėžiu serga 60-75 metų amžiaus žmonės.

SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Vienas pagrindinių veiksnių, didinančių riziką susirgti skrandžio vėžiu, yra Helicobacter pylori infekcija ir dėl jos atsiradęs lėtinis atrofinis skrandžio uždegimas. Dažniau skrandžio vėžys išsivysto ir tuo atveju, jei sergama autoimuniniu skrandžio uždegimu ar yra pašalinta dalis skrandžio, be to, suvėžėti gali ir kai kurie polipai (gerybiniai navikai). Manoma, kad skrandžio vėžio atsiradimui įtakos turi ir su maistu gaunami kancerogenai (nitritai, kurių randama rūkytuose, sūdytuose produktuose), rūkymas, alkoholio vartojimas, antioksidantų (vitaminų E, C, seleno) trūkumas. Taip pat pastebėta, kad dažniau skrandžio vėžiu suserga A kraujo grupę turintys asmenys ir gyvenantys kai kuriose šalyse (daug sergančiųjų Japonijoje, Kinijoje, Lotynų Amerikoje, Suomijoje, mažai – JAV, Australijoje).

Į viršų

Ligos tipai ir etapai

Dažniausia skrandžio vėžio forma yra adenokarcinoma, atsirandanti antrinėje skrandžio dalyje ar prievarčio srityje. Adenokarcinoma vystosi iš skrandžio gleivinės liaukučių epitelio.

Retai pasitaikantys skrandžio navikai – MALT limfoma, skrandžio karcinoidai, virškinimo trakto stromos navikai, minkštųjų audinių sarkomos.

 

Ikivėžinės skrandžio ligos yra:

  • Adenominiai skrandžio polipai
  • Lėtinis išplitęs ar sunkus atrofinis gastritas (dažniausiai sukeltas H.pylori infekcijos)
  • Lėtinis autominunis gastritas
  • Menetrier liga
  • Skrandžio kultė po rezekcijos.

Į viršų

Ligos eiga

Skrandžio vėžys ankstyvųjų simptomų nesukelia. Skrandžio vėžio pradžios simptomai kiekvienam ligoniui gali būti labai įvairūs. Simptomų įvairovė priklauso nuo vėžio lokalizacijos, formos ir organizmo reakcijos. Skrandžio vėžys gali pasireikšti skausmu, dažniausiai epigastriume (po duobute), dažniausiai tuoj po valgio, nepraeinančiu nuo antacidinių vaistų, apetito stoka, pykinimu, vėmimu, ankstyvu sotumo jausmu, rėmeniu. Ligai įsisenėjus, pradeda nuolat skaudėti epigastriume, visai pranyksta apetitas, gali atsirasti pasišlykštėjimas mėsa, krenta svoris, kartais gali būti kraujavimo iš skrandžio epizodai.

Į viršų

Gydytojai

Onkologas, Proktologas, Pilvo chirurgas

Reitingas

Vilnius

Onkologas, Urologas

Reitingas

Vilnius

Akušeris ginekologas, Onkologas

Reitingas

Kaunas

Į viršų