Sėklidžių vėžys. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Sėklidžių vėžys yra vienas iš retesnių onkologinių susirgimų, tačiau paskutiniuoju metu Lietuvoje juos suserga vis daugiau jaunų vyrų. Sėklidės vėžys nustatomas 1-2 iš 100 000 vyrų.

Medicininis gydymas

Sėklidžių vėžio gydymas paprastai būna sėkmingas, dauguma vyrų visiškai pagydomi, net jeigu vėžys ir peržengęs sėklidės ribas. Gydymas parenkamas priklausomai nuo vėžio rūšies (seminoma ar neseminoma), išplitimo laipsnio, bendrosios paciento sveikatos būklės. Yra 3 pagrindiniai sėklidės vėžio gydymo būdai – chirurginis gydymas, chemoterapija, radioterapija. 

Chirurginis gydymas itin efektyvus ankstyvose sėklidės vėžio stadijose. Sergant sėklidžių vėžiu, būtina pašalinti sėklidę. Atminkite, kad vienos sėklidės pakanka normaliam lytiniam gyvenimui ir vaisingumui. Vėlesnėse ligos stadijose chirurginis gydymas gali būti taikomas kartu su spinduliniu gydymu ar chemoterapija.

Spindulinė sėklidės vėžio terapija taikoma seminomos tipo navikams. Spindulinė terapija gali būti taikoma ir kai kuriais neseminominio sėklidžių vėžio atvejais. Spindulinės terapijos metu specialiais aparatais, kuriuose randasi radioaktyvus elementai, yra švitinamos tam tikros kūno vietos. Paprastai gydymo kursas trunka ilgai nuo 10 iki 20 seansų. Kurios kūno vietos bus švitinamos priklauso nuo tyrimų metu nustatytų pakitimų.

Tam tikrais atvejais Jums gali būti skirtas chemoterapinis gydymas. Gydytojas gali rekomenduoti taikyti chemoterapiją po operacijos ar prieš limfmazgių pašalinimą.

 

Vienas pagrindinių klausimų, kurie kyla vyrams prieš sėklidžių vėžio gydymą, - ar jų seksualinis gyvenimas ir vaisingumas bus paveikti? Deja, tam tikras sėklidžių vėžio gydymas gali sukelti nevaisingumą, todėl pacientai, kurie planuoja turėti vaikų, prieš gydymą privalo užsišaldyti spermą ir saugoti ją vadinamajame spermos banke.

Jeigu pašalinta tik viena sėklidė, nėra jokios priežasties nerimauti, kad dėl to negalėsite susilaukti vaikų ar nukentės lytinis pajėgumas. Sveika sėklidė pagamins daugiau testosterono (vyriško lytinio hormono) ir spermos, kad kompensuotų pašalintos sėklidės funkciją. Pastebėta, kad kai kurių sėklidžių vėžiu sergančių vyrų sperma dar prieš pradedant gydymą būna prastos kokybės. Tai gali būti nevaisingumo priežastis.

Gydymas chemoterapija paprastai sukelia laikiną nevaisingumą, kuris išlieka ir kurį laiką po gydymo. Apytiksliai praėjus 18 mėnesių po gydymo pabaigos daugumai vyrų spermos kokybė atsikuria pati. Būtina pabrėžti, kad vyrams, kurie gauna dideles chemoterapijos dozes, nevaisingumo pavojus yra gerokai didesnis ir paprastai negrįžtamas.

Į viršų